Najważniejsze informacje o e-receptach

Wprowadzenie e-recept, czyli recept elektronicznych, poniekąd odmieniło sposób, w jaki pacjenci kupują leki. Obecnie zakup leków na receptę jest o wiele wygodniejszy i bardziej dostępny niż kiedykolwiek. Można to bez problemu zrobić przez internet.

Internetowe Konto Pacjenta i jego funkcje

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to element telemedycyny i narzędzie umożliwiające pacjentom szybki i łatwy dostęp do swoich danych medycznych, w tym informacji o przepisanych lekach. Dodatkowo IKP umożliwia zamawianie e-recept na leki przeznaczone do stałego przyjmowania i realizowanie recept transgranicznych (aktualnie dostępnych jedynie w Chorwacji, Finlandii i niektórych regionach Hiszpanii).

E-receptę można pozyskać na różne sposoby. Użytkownicy Internetowego Konta Pacjenta otrzymują 4-cyfrowy kod za pośrednictwem wiadomości SMS lub w pliku PDF na swój adres e-mail. Pozostałym pacjentom e-recepta jest dostarczana w formie wydruku w gabinecie lekarskim.

E-recepta jest ważna przez rok (365 dni). Jednak w niektórych przypadkach termin ten jest krótszy. Antybiotyki muszą zostać wykupione w ciągu tygodnia (7 dni), leki psychotropowe i narkotyczne w ciągu miesiąca (30 dni), a preparaty immunologiczne w ciągu 4 miesięcy (120 dni) od daty wystawienia e-recepty.

informacje o e-receptach

Czy możliwe jest poprawienie e-recepty?

W przeciwności do tradycyjnych recept, e-recepty nie mogą być poprawiane. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości pacjent musi skonsultować się z lekarzem, który wystawił receptę, aby wprowadzić poprawki i wygenerować nową e-receptę.

Czy pakiet e-recept musi być zrealizowany w jednej aptece?

Nie jest wymagane, aby cały pakiet e-recept został zrealizowany w jednej aptece. Jeżeli pacjent ma pakiet np. trzech e-recept, może zrealizować każdą z nich w innej aptece. Jest to szczególnie korzystne dla osób potrzebujących specjalistycznych leków, które mogą być trudno dostępne w jednym miejscu.

Zakup leków na receptę online

Funkcjonowanie apteki internetowej jest podobne do zwykłego sklepu internetowego, tyle że w tym przypadku klient nie zamawia ubrań bądź akcesoriów do domu, lecz leki. Chociaż niektóre leki na receptę są dostępne w aptekach internetowych, ich sprzedaż jest ograniczona, a opcje dostawy zawężone do wyboru konkretnej apteki.

Czy apteka internetowa może dostarczyć leki bezpośrednio do domu pacjenta? Zgodnie z prawem sprzedaż wysyłkowa leków na receptę przez internet nie jest możliwa. Niemniej istnieje sposób na zrealizowanie recepty online z dostawą pod określony adres.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *