Lek recepturowy – co warto o nim wiedzieć?

lek recepturowy

Na początku 2023 roku podwyższono ceny leku recepturowego. To jednak nie koniec. Jeszcze więcej za lek recepturowy płacimy od 1 lipca.

Czym jest lek recepturowy?

Pomimo dominacji gotowych leków dostępnych w aptekach leki recepturowe mają swoje unikatowe atuty, z których najważniejszym jest możliwość dostosowania preparatu do indywidualnych potrzeb pacjenta. Leki recepturowe są wykorzystywane wtedy, gdy potrzebna dawka leku nie jest dostępna w gotowych preparatach. Innym powodem może być alergia na pewne składniki gotowych leków, na przykład konserwanty. W przypadku leków recepturowych tych składników da się uniknąć. Poza tym niektóre składniki leków recepturowych nie są używane w gotowych lekach, a w przypadku danego pacjenta mogą znacznie zwiększyć wartość terapeutyczną.

Liczba leków recepturowych przepisanych na jednej recepcie

Na jednej recepcie może zostać wypisany tylko jeden lek recepturowy. Maksymalna ilość leku, którą pacjent może otrzymać na jeden ryczałt, zależy od formy preparatu. Na jednej recepcie lekarz może przepisać maksymalnie dwukrotną ilość leku (na przykład 40 proszków dzielonych, wtedy pacjent zapłaci za nie podwójny ryczałt). Wyjątek stanowią maści, kremy, mazidła, pasty albo żele – w tym przypadku można przepisać ich 10-krotną ilość (czyli maksymalnie 1 kg).

lek recepturowy

Etykiety leków recepturowych

Kolor etykiety dołączonej do leku recepturowego ma znaczenie. Etykieta pomarańczowa jest przeznaczona dla leków do użytku zewnętrznego (takich jak maści, czopki, globulki), natomiast biała etykieta to sygnatura leków do użytku wewnętrznego.

Na etykiecie leku recepturowego powinny znaleźć się informacje takie jak:

  • dane apteki, w której sporządzono lek,
  • imię i nazwisko pacjenta,
  • imię i nazwisko osoby wystawiającej receptę,
  • skład leku, dawkowanie i droga podania,
  • data wykonania leku, podpis osoby wykonującej lek,
  • okres przydatności leku do użycia,
  • numer kontrolny leku,
  • warunki przechowywania.

Czas oczekiwania na lek recepturowy

Ze względu na to, że lek recepturowy jest wykonywany na zamówienie pacjenta po okazaniu recepty, nie jest on dostępny od ręki. Standardowo apteka ma 48 godzin na jego przygotowanie. Wyjątkiem są leki zawierające substancje odurzające oraz leki oznaczone jako „wydać natychmiast” (na cito). W takich przypadkach czas przygotowania leku skraca się do 4 godzin.

Jak ustalana jest cena leku recepturowego i ile wynosi?

Zgodnie z przepisami odpłatność ryczałtowa za lek recepturowy wynosi 0,50 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ogłoszonego w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów, wydanym na podstawie art. 2 ust. 4 Ustawy z 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207). Wartość zostaje zaokrąglona do pierwszego miejsca po przecinku.

Koszt leku recepturowego od 1 stycznia 2023 wynosił 17,50 zł, w porównaniu do 15,10 zł w 2022 r. Po najnowszej podwyżce cena refundowanego leku recepturowego wynosi 18 zł. Obowiązuje od 1 lipca 2023 br. Wzrost ceny leku recepturowego jest efektem drugiej w tym roku podwyżki płacy minimalnej, która od 1 lipca 2023 roku wynosi 3600 zł brutto.

czym jest lek recepturowy

Jeszcze kilka lat temu cena leku recepturowego przepisanego na ryczałt wynosiła 14 zł. Jednak zmieniła się, ponieważ wartość ryczałtu jest uzależniona od wartości minimalnej pensji, która co do zasady wzrasta z każdym rokiem.

A kiedy za lek recepturowy będziemy musieli zapłacić pełną kwotę? Odpowiedź jest prosta: wówczas, gdy w skład leku recepturowego wchodzą gotowe leki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *