Kiedy mogą zostać wystawione papierowe skierowania do sanatorium?

30 czerwca 2023 roku był ostatnim dniem okresu przejściowego, w którym można było powszechnie wystawiać skierowania do sanatorium w sposób tradycyjny. Od 1 lipca skierowania do sanatoriów co do zasady są wystawiane tylko w formie elektronicznej. To większa wygoda dla kuracjuszy i lekarzy.

Szybciej i efektywniej

– E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ-u już w momencie wystawienia. Pacjent nie musi pilnować terminów ani przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału. Dzięki automatycznemu zapisowi załatwienie formalności staje się szybsze i bardziej efektywne – podkreślił Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Proces rozpatrywania e-skierowania

Po zarejestrowaniu w systemie skierowanie jest analizowane przez specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej zatrudnionego w NFZ. Ten specjalista ma 30 dni na zakwalifikowanie pacjenta na leczenie lub odrzucenie skierowania z powodów medycznych, licząc od daty rejestracji skierowania w systemie.

W przypadku zatwierdzenia lekarz przekaże do systemu wszystkie niezbędne informacje, w tym numer skierowania, sposób jego rozpatrzenia i przewidywany okres oczekiwania. Jeżeli skierowanie jest niekompletne, lekarz poprosi o uzupełnienie danych. Wszystkie informacje trafią na Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Zalety e-skierowania dla pacjenta

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe to dokument, którego nie da się zgubić. Pacjent może w dowolnym momencie sprawdzić status swojego skierowania na Internetowym Koncie Pacjenta lub za pomocą aplikacji mojeIKP. Z IKP dowie się, jaki jest orientacyjny czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium (miejsce w kolejce) i gdzie będzie się leczył/-a. Na koncie znajdzie też dane kontaktowe do ośrodka oraz historię poprzednich e-skierowań.

Papierowe skierowania w specjalnych okolicznościach

Chociaż obecnie to e-skierowanie jest główną formą skierowań do sanatorium, zdarzają się sytuacje, w których lekarz skorzysta z tradycyjnej, czyli papierowej formy skierowania. Takie sytuacje zachodzą, gdy skierowanie dotyczy leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju lub gdy lekarz nie ma dostępu do internetu i systemu e-zdrowie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *