Jakie są korzyści z pobytu w sanatorium? Sprawdź, dlaczego warto je odwiedzić

korzyści z pobytu w sanatorium

Leczenie w sanatorium to przede wszystkim szansa na oderwanie się od codziennych trosk oraz podratowanie nadszarpniętego zdrowia. Przy tym leczenie uzdrowiskowe ma znacznie więcej zalet, niezależnie od wieku kuracjusza.

Kto jeździ do sanatorium?

Wbrew pozorom sanatoriów nie odwiedzają wyłącznie seniorzy, lecz ludzie w różnym wieku, poszukujący relaksu i pomocy lekarza. Gośćmi w placówkach uzdrowiskowych są przede wszystkim rekonwalescenci. Pobyt w sanatorium jest uważany bowiem za kontynuację leczenia szpitalnego. Z turnusu sanatoryjnego bądź szpitala uzdrowiskowego mogą korzystać nawet dzieci. Przyjmuje się, że wyjechać do sanatorium w celach prozdrowotnych powinni szczególnie ludzie po pięćdziesiątce, przynajmniej 2 bądź 3 razy w życiu. W pierwszej kolejności ci zmagający się z bardzo uciążliwą chorobą przewlekłą, powstałą np. na skutek pracy fizycznej.

Mogą to zrobić prywatnie bądź postarać się o dofinansowanie wyjazdu, np. w ramach świadczenia udzielonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia bądź Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ścieżka leczenia zależy od tego, jakie jest rozpoznanie zasadnicze schorzenia, w tym, jakie uwzględnia ono choroby przewlekłe. Po otrzymaniu skierowania trafimy na listę oczekujących w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Dlaczego warto odwiedzić sanatorium?

Z jednej strony sanatorium to miejsce, w którym skutecznie możemy zregenerować nasze siły, z drugiej – przestrzeń idealna do zawierania nowych kontaktów społecznych. W sanatorium możemy efektywnie zagospodarować czas wolny. Podczas leczenia uzdrowiskowego nie ma miejsca na nudę. Po całodziennych kuracjach i zabiegach prozdrowotnych przychodzi dłuższa chwila na kolejny relaks, tym razem typowo duchowy. Kuracjusz może brać udział w koncertach, udać się na wspólną potańcówkę bądź usiąść na ławce w parku i pogrążyć się w ulubionej lekturze.

Osoby przebywające w sanatorium nie muszą samodzielnie przygotowywać posiłków. W ramach częściowej odpłatności, jaką ponosisz za pobyt, przez cały okres trwania kuracji masz zapewnione wyżywienie. Dieta jest dostosowana do profilu oddziału, w tym Twojego schorzenia. To pozytywnie wpływa na organizm człowieka. Zmaganie z chorobą ułatwia także pozytywne nastawienie, które jest możliwe dzięki skutecznej redukcji napięcia psychicznego. To sprawia, że rehabilitacja jest wydajniejsza.

W przypadku osób lubiących spokojniejszy wypoczynek najlepiej sprawdzą się sanatoria położone w nieco mniej popularnych uzdrowiskach, gdzie panuje kameralna atmosfera. Dzięki temu kuracjusz będzie mógł łatwiej odprężyć się i polepszyć stan zdrowia, spędzając wolny czas na pieszych wędrówkach w odkrywaniu kolejnych terenów.

Jakie są zalety leczenia uzdrowiskowego w sanatorium?

Najważniejszą cechą sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego jest podejście kompleksowe. Zrozumienie tego, że człowiek to istota, w przypadku której prawidłowe funkcjonowanie ma miejsce wyłącznie po spełnieniu odpowiednich czynników psychicznych i fizycznych, a nie wyłącznie leczenia pojedynczych układów, integruje terapię i prowadzi do szybszej rekonwalescencji. Jest to niezależnie od tego, czy kuracjusz cierpi na schorzenia kardiologiczne, alergiczne, choroby układu oddechowego czy dolegliwości skórne. Przede wszystkim terapia uzdrowiskowa nie obciąża organizmu, lecz daje mu optymalne warunki do rozwoju: stymuluje do wydajniejszej walki z chorobą oraz prowadzi do zwiększenia odporności.

Pobyt w sanatorium bądź szpitalu uzdrowiskowym to przede wszystkim idealny moment do walki z chorobami przewlekłymi. Leczenie sanatoryjne to prosta recepta na poprawę stanu zdrowia niezależnie od wieku pacjenta. Z tego względu jest dobrym miejscu do wypoczynku dla osób cierpiących na różnego. To doskonały sposób na dłuższą chwilę relaksu, a polskie uzdrowiska oferują wiele udogodnień w tym zakresie.

Leczenie uzdrowiskowe jak najpełniej opiera się na uruchomieniu czynnościowych rezerw organizmu, nie zaś ich hamowaniu. Z tego względu leczenie balneologiczne może stanowić idealną alternatywę dla klasycznej farmakoterapii. Leczenie uzdrowiskowe przewiduje bowiem tylko naturalne zasoby. Najpowszechniejszą i ogólnodostępną opcją sanatoryjnego jest klimatoterapia, do której zalicza się:

  • aeroterapię, czyli kąpiele powietrzne,
  • helioterapię, czyli kąpiele słoneczne,
  • kąpiele morskie,
  • zabiegi powietrzno-ruchowe,
  • inhalacje naturalnego aerozolu tężniowego oraz morskiego.

Pensjonariusze mają do dyspozycji też takie formy terapii jak: kąpiele lecznicze i ćwiczenia w basenach, inhalacje i kuracje pitne, światło- i ziołolecznictwo, krioterapia, magnetoterapia, laseroterapia, bicze szkockie, ultradźwięki oraz różne inne metody lecznicze. Sprawność można poprawić też dzięki ćwiczeniom ruchowym. Sanatorium pomoże m.in. w leczeniu chorób reumatycznych.

Pobyt w sanatorium a skuteczność terapii

Jak informują lekarze balneolodzy, efekty terapii w sanatorium nie są widoczne od razu. Potrzeba minimum roku, by ocenić, jak pobyt na leczeniu uzdrowiskowym wpłynął na zdrowie pacjenta. Mimo to warto zdecydować się na wyjazd, jeśli lekarz potwierdzi brak przeciwwskazań.

Dlaczego warto pojechać do sanatorium wraz z dzieckiem?

Należy pamiętać, że z pobytu w sanatorium nie korzystają wyłącznie dorośli. O skierowanie na tego typu leczenie opiekun może ubiegać się nawet w przypadku 3-letnich dzieci. Przy tym dziecko od 3 do 6 roku życia w ramach wyjazdu musi przebywać pod opieką, z kolei dziecko, które skończyło 6 lat, na leczeniu uzdrowiskowym może przebywać samo. Wskazania do leczenia uzdrowiskowego i korzyści z niego płynące są takie same zarówno dla dorosłych, jak i młodszych kuracjuszy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *