Jak działa przeglądarka skierowań do sanatorium? To można z niej wyczytać

przeglądarka skierowań do sanatorium

W Polsce przeciętny czas oczekiwania seniora na wyjazd do sanatorium to nawet 2 lata. By sprawdzić, na którym miejscu w kolejce jesteśmy, wystarczy skorzystać z prostej przeglądarki skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przeglądarka skierowań do sanatorium to narzędzie udostępnione pacjentom przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki niej przyszli kuracjusze, nie wychodząc z domu, mogą w łatwy sposób monitorować swoje miejsce w wirtualnej, sanatoryjnej poczekalni.

Co pokazuje przeglądarka skierowań do sanatorium?

Przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe udostępni seniorowi informacje takie jak:

  • bieżący status skierowania,
  • data wystawienia skierowania przez lekarza,
  • data wpływu skierowania do oddziału wojewódzkiego NFZ-u (oddziału kierującego),
  • ocena skierowania przez specjalistę w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej,
  • rodzaj leczenia / profil leczenia,
  • adres i numer telefonu do przydzielonego nam zakładu lecznictwa uzdrowiskowego,
  • orientacyjny czas oczekiwania na wyjazd, czyli numer w kolejce do sanatorium,
  • okres leczenia.

O miejscu pobytu i dacie rozpoczęcia kuracji Narodowy Fundusz Zdrowia dodatkowo informuje rekonwalescenta minimum 14 dni przed planowanym wyjazdem.

Jak skorzystać z przeglądarki skierowań do sanatorium?

Aby skorzystać z przeglądarki na leczenie uzdrowiskowe, senior musi mieć dostęp do komputera bądź telefonu podłączonego do Internetu. W wyszukiwarkę należy wpisać frazę: przeglądarka skierowań do sanatorium, a następnie kliknąć w link wyświetlony jako pierwszy na górze strony. Inną opcją jest bezpośrednie otwarcie specjalnej zakładki w witrynie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Można to zrobić poprzez wpisanie adresu: www.skierowania.nfz.gov.pl.

Przeglądarka skierowań do sanatorium zadziała po tym, gdy podamy dane ogólne. Są to numer skierowania nadany przez NFZ z chwilą zarejestrowania dokumentu oraz przypisana do niego data urodzenia kuracjusza (podana w formacie rrrrmmdd). Niekiedy konieczne może być także przepisanie kodu z obrazka. To pozwoli systemowi uwiarygodnić naszą tożsamość jako użytkownika.

Czy przeglądarka skierowań do sanatorium jest bezpłatna?

Wyszukiwanie danych w przeglądarce skierowań na leczenie uzdrowiskowe jest darmowe. Nie ufaj sytuacjom, w których otrzymujesz wiadomość zachęcającą do skorzystania z tego typu narzędzia wraz z linkiem przekierowującym do strony. To próba oszustwa! Narodowy Fundusz Zdrowia nie kontaktuje się z przyszłymi kuracjuszami za pośrednictwem SMS-ów.

Czy przeglądarka skierowań do sanatorium pokazuje wyjazdy ze zwrotów?

Przeglądarka skierowań nie uwzględnia możliwości tzw. wyjazdów ze zwrotów. To sytuacje, w których na leczenie uzdrowiskowe możemy pojechać szybciej niż wynika to z miejsca w kolejce do sanatorium. Mają one związek z faktem, że ktoś zrezygnował z pobytu w sanatorium w wyznaczonym terminie bądź zmarł. By skorzystać z wyjazdu ze zwrotów, należy regularnie informować o tego typu chęci oddział wojewódzki NFZ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Musimy być przygotowani na to, że wyjazd ze zwrotów odbędzie się bardzo szybko od momentu uzyskania informacji o takiej okazji. Do tej puli trafiają bowiem wyłącznie pobyty sanatoryjne, które mają rozpocząć się nie później niż w ciągu 14 dni.

Wyjazd ze zwrotów przysługuje tylko tym osobom, które przez 12 ostatnich miesięcy nie skorzystały z leczenia uzdrowiskowego w ramach skierowania.

Jak uzyskać pomoc w korzystaniu z przeglądarki skierowań do sanatorium?

Jeśli masz trudności w uruchomieniu przeglądarki, możesz skorzystać z Telefonicznej Informacji Pacjenta. Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer infolinii: 800 190 590, czynny przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Konsultant krok po kroku przeprowadzi Cię przez całą procedurę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *