Czy warto pojechać do sanatorium w górach?

sanatorium w górach

Szykując się do wyjazdu do sanatorium, musimy mieć na uwadze, że będzie ono naszym domem przez większą część miesiąca. Do sanatorium możemy pojechać w ramach skierowania bądź prywatnie. Coraz większym uznaniem cieszą się np. turnusy rehabilitacyjne, znane też jako wczasy rehabilitacyjne, organizowane w górach.

Jakie są polskie uzdrowiska w górach?

W oficjalnym wykazie uzdrowisk w Polsce widnieje osiem uzdrowisk górskich, położonych w Beskidach oraz Sudetach. Oto ich lista sporządzona w porządku alfabetycznym od losowo wybranej litery:

  • Jedlina-Zdrój,
  • Krynica-Zdrój,
  • Lądek-Zdrój,
  • Rabka-Zdrój,
  • Szczawnica,
  • Świeradów-Zdrój,
  • Wysowa-Zdrój,
  • Żegiestów-Zdrój.

Uzdrowisko to obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych i naturalnych wraz z szeroko rozwiniętą infrastrukturą. W ramach uzdrowisk zgrupowane są sanatoria. Oprócz sanatorium w górach, wyróżniamy także sanatoria podgórskie, nizinne oraz nadmorskie. Popularnymi kierunkami eskapad, oprócz wymienionych, są m.in.: Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Iwonicz-Zdrój.

Jakie są zalety pobytu w górach?

Generalnie zalety pobytu w górach możemy sprowadzić do następujących kategorii:

Bliskość natury

Podczas pobytu w górach mamy nieocenioną możliwość bliskiego obcowania z naturą. To miejsce dla osób pragnących spokoju. Pomóc w tym może na dodatek pięknie położony ośrodek wypoczynkowy (albo sanatorium). I nie będą to jedynie skrawki zieleni w postaci parków czy przydrożnych drzew. Ze względu na tamtejsze ukształtowanie powierzchni stosunkowo niewielki obszar może zostać wykorzystany pod zabudowę w górach dominuje zieleń. Bliskość natury pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu stresu, pomaga wypocząć po długim dniu i nabrać sił.

Piękne widoki i czyste powietrze

Tym, co jako pierwsze rzuca się w oczy po przyjeździe w góry, jest zachwycający krajobraz. Choć często nie zwracamy się na to uwagi, to nawet podziwianie majestatycznych górskich szczytów może pozytywnie oddziaływać na kuracjusza.

Cisza

Góry to idealne miejsce na chwilę relaksu dla osób szukających odpoczynku od miejskiego zgiełku. Pamiętajmy, że gęstość zaludnienia na tych obszarach jest stosunkowo mała w porównaniu z innymi terenami. Śpiewu ptaków czy kojącego szumu wiatrowi możemy szukać zwłaszcza w oddaleniu od typowych miejscowości turystycznych, jak: Karpacz, Zakopane czy Szklarska Poręba. Mimo to nawet szlak pełen turystów będzie mniej hałaśliwy w porównaniu z typową aglomeracją.

Piesze wędrówki

Piesze wędrówki górskie to z jednej strony szansa na nasycenie oczu wyjątkowymi widokami, a z drugiej nieograniczony dostęp do świeżego powietrza. Spacer po górskich szlakach, czy to latem, czy zimą, to doskonały sposób na spędzenie popołudnia oraz okazja do rozpoczęcia prowadzenia aktywnego trybu życia. Wędrówki to nie tylko zbawienny wpływ na zdrowie fizyczne, ale także sposób na kształtowanie charakteru poprzez przełamywanie własnych barier.

Jakie są zalety pobytu w sanatorium w górach?

Pobyt w sanatorium NFZ to jedynie czas na relaks. Podczas wyjazdu możemy skupić się wyłącznie na leczeniu w ośrodku, gdyż inne kwestie, jak zakwaterowanie czy wyżywienie, zostają nam zapewnione. Ponadto każde sanatorium to ośrodek usytuowany na terenie atrakcyjnym turystycznie i oferujący liczne udogodnienia. Wśród nich jest np. możliwość pobytu na terenie parku zdrojowego.

Na jakie schorzenia pomoże pobyt w sanatorium w górach?

Pobyty lecznicze w górach mogą pomóc na zmiany skórne, reumatyzm bądź problemy laryngologiczne. Wspinanie się po szczytach to dobry trening dla serca. Służy też naszym płucom, ponieważ zwiększa ich wydolność. Chodzenie w góry poprawia naszą kondycję, wzmacnia stawy i mięśnie. Dodatkową korzyścią jest możliwość zahartowania organizmu, a co za tym idzie pobudzenia układu oddechowego i systemu immunologicznego do efektywniejszej pracy. Organizm produkuje więcej czerwonych krwinek, rośnie stężenie hemoglobiny we krwi, a rozszerzone naczynia przyspieszają transport tlenu i składników odżywczych. Pobyt w górach można poniekąd potraktować jako rehabilitację dla osób niepełnosprawnych.

Jakie wady mają sanatoria w górach?

Mimo że górskie widoki z pewnością większości kuracjuszy przypadną do gustu, to niestety górskie powietrze wbrew pozorom może nie odpowiadać każdemu organizmowi. Sanatoria w górach będą nieodpowiednie dla seniorów wolących łagodny klimat. Tereny wyżynne to synonim kapryśnej aury. Z tego względu wyjazd w góry jest niezalecany meteopatom, czyli osobom wrażliwym na zmiany pogody.

Problemy kardiologiczne też nie są bezpośrednim wskazaniem do unikania górskich wycieczek. Mimo to podczas nich sercowcy, a zwłaszcza niskociśnieniowcy, powinni zachować szczególną ostrożność. Inaczej górski klimat może doprowadzić u nich nawet do zawału mięśnia sercowego. Powinni unikać sytuacji, w których wystawiają się na działanie wysokiej temperatury, a jednocześnie przebywają w środowisku na dużej wysokości i o wysokiej wilgotności.

Do grona osób, które powinny zrezygnować z górskich eskapad, należą:

  • osoby z niestabilną chorobą wieńcową,
  • osoby, które niedawno (w ciągu 6 miesięcy) przeszły zawał serca,
  • osoby z niewydolnością serca,
  • kobiety w ciąży.

Dla tych grup intensywny wysiłek fizyczny połączony z dynamicznymi zmianami ciśnienia, które często zdarzają się w górach, może być niebezpieczny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *