Jak wyjechać do sanatorium ze skierowania ZUS-u?

Niezależnie od tego, czy choroba już wpływa na Twoją zdolność do pracy, czy jeszcze nie, ale istnieje takie ryzyko – możesz zostać zakwalifikowany do prewencji rentowej ZUS-u. Jak wyjechać do sanatorium w ramach świadczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS?

Głównymi beneficjentami rehabilitacji leczniczej są:

  • osoby pracujące zagrożone utratą zdolności do pracy,
  • ci, którzy mają prawo do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,
  • osoby pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, które jednocześnie mają szansę odzyskania zdolności do pracy po rehabilitacji.

Rehabilitacja lecznicza skupi się zarówno na schorzeniu, które było przyczyną skierowania, jak i na ewentualnych chorobach współistniejących.

Jak uzyskać skierowanie na rehabilitację leczniczą?

Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza, który zna historię naszej choroby. Dokładnie sprawdź wniosek, który od niego otrzymasz – powinien zawierać wszystkie niezbędne dane, takie jak nasze imię, nazwisko, adres, PESEL, miejsce pracy (jeśli pracujesz) oraz informacje dotyczące zwolnienia lekarskiego wystawionego na czas rehabilitacji leczniczej. Kluczowym elementem jest uzasadnienie, dlaczego rehabilitacja jest potrzebna oraz czy po jej zakończeniu będziesz w stanie wrócić do pracy.

Pamiętaj, że skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej może również przyznać lekarz orzecznik ZUS. Może to nastąpić w przypadku kontroli zwolnienia lekarskiego lub podczas oceny niezdolności do pracy.

Procedura składania wniosku

Jeśli masz już wniosek od lekarza, następnym etapem jest udanie się do oddziału ZUS-u w miejscu Twojego zamieszkania w celu złożenia dokumentu. Może się jednak zdarzyć, że przed wydaniem decyzji ZUS zechce Cię przebadać. Wówczas zostaniesz wezwany/-a do lekarza orzecznika ZUS.

Ile trzeba czekać na decyzję?

Na odpowiedź od ZUS-u odnośnie do możliwości wyjazdu do sanatorium trzeba czekać średnio około miesiąca. Każda decyzja jest przekazywana pisemnie – zarówno w przypadku akceptacji, jak i odrzucenia wniosku. Jeśli zostanie Ci przyznane skierowanie, otrzymasz również informacje o miejscu i terminie rehabilitacji.

Kto pokrywa koszty?

Koszty rehabilitacji pokrywa ZUS. Obejmuje to nie tylko leczenie, ale także zakwaterowanie i wyżywienie. Dodatkowo, jeśli chodzi o koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego, ZUS refunduje je do wysokości biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.

Z jakiego typu rehabilitacji można skorzystać?

ZUS kieruje pacjentów na różne formy rehabilitacji, w zależności od ich potrzeb. W systemie stacjonarnym możemy mówić o rehabilitacji dotyczącej narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, schorzeń psychosomatycznych oraz onkologicznych. Natomiast w systemie ambulatoryjnym skupia się głównie na narządzie ruchu oraz układzie krążenia.

ZUS współpracuje z ponad 100 sanatoriami w Polsce, więc zakres miejsc, do których możemy zostać skierowani, jest szeroki. Mogą to być np. Kołobrzeg, Sopot albo Ciechocinek.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą?

Idąc na rehabilitację, nie zapomnij o ważnych dokumentach, takich jak decyzja o skierowaniu od ZUS-u, dowód tożsamości, dowód ubezpieczenia zdrowotnego, a także dokumentacja medyczna związana ze skierowaniem, oraz leki, które regularnie przyjmujesz.

Ile trwa taki pobyt?

Standardowo rehabilitacja lecznicza trwa 24 dni, jednak czas ten może zostać wydłużony przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego w zależności od potrzeb pacjenta.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *