Wiele małżeństw, także tych z długim stażem, marzy, by spędzać wspólnie jak najwięcej czasu. Wyjazd do sanatorium razem z mężem lub żoną może być do tego świetną okazją. Zarówno pod względem wsparcia emocjonalnego, jak i pod względem praktycznym.
Zalety wspólnego wyjazdu do sanatorium
Wyjeżdżając do ośrodka lecznictwa sanatoryjnego wspólnie, małżeństwo może „podzielić” koszty dojazdu na pół, co jest korzystne dla domowego budżetu. Gdyby każdy z małżonków jechał w innym terminie, koszty byłyby wyższe. NFZ nie zwraca ani za dojazd, ani za powrót z ośrodka. Ponadto wspólny wyjazd pozwala na wzajemne wsparcie podczas podróży i w sanatorium. Z uwagi na fakt, że to dla nas nowe miejsce, warto mieć kogoś, kto pomoże nam się w tym miejscu zaadaptować.
Jak ubiegać się o wspólny wyjazd do sanatorium?
Jeśli zastanawiasz się, jak wyjechać do sanatorium z mężem, trzeba wiedzieć, że NFZ do ośrodków sanatoryjnych kieruje osoby ubezpieczone na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Ważne jest, by małżonkowie mieli taki sam profil leczenia.

Tożsamy profil leczenia niestety nie oznacza automatycznej gwarancji wspólnego wyjazdu. Aby to osiągnąć, pary muszą złożyć stosowny wniosek. Jeśli chodzi o kryteria, które zwiększają szanse na wspólny wyjazd do sanatorium, to są nimi ukończenie 65 roku życia oraz posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Ale uwaga! Nawet jeśli nie spełniamy tych kryteriów, a chcemy wyjechać wspólnie, i tak złóżmy wniosek. NFZ w miarę swoich możliwości stara się umożliwić wspólny wyjazd małżonkom.
Wniosek powinien zawierać datę i miejsce sporządzenia pisma, dane wnioskodawców, datę rozpoczęcia leczenia (rehabilitacji uzdrowiskowej), dane oddziału wojewódzkiego NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawców oraz uzasadnienie prośby o wspólny wyjazd.
Czy wspólny wyjazd do sanatorium gwarantuje wspólne zakwaterowanie?
Wspólny wyjazd do sanatorium nie jest równoznaczny ze wspólnym zakwaterowaniem. Od razu warto zaznaczyć, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie ingeruje w kwestie zakwaterowania. To zależy od dobrej woli zarządu sanatorium.

Prywatne sanatorium jako alternatywa
Jeżeli chcemy mieć pewność, że wyjedziemy wspólnie i zostaniemy zakwaterowani razem, warto rozważyć skorzystanie z oferty prywatnego sanatorium. Ta opcja pozwala na większą swobodę doboru miejsca leczenia sanatoryjnego, ponieważ prywatne sanatorium w swoich zasadach funkcjonowania mocniej przypomina hotel. Do takiego ośrodka często można pojechać także z pupilem.