Jak leczyć migrenowy ból głowy?

migrenowy ból głowy

Migrena to częste zaburzenie neurologiczne (w Polsce dotyka nawet około 8 mln osób), charakteryzujące się intensywnym, pulsującym bólem głowy. Nierzadko towarzyszą jej nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, a czasami nawet zaburzenia wzroku lub czucia. Jak poradzić sobie z migrenowym bólem głowy?

Migrena – czym jest i jak ją rozpoznać?

Migrena to nawracający, napadowy ból głowy, który ma jednostronną lokalizację i wiąże się z dodatkowymi objawami, takimi jak nadwrażliwość na światło czy dźwięk, wymioty, zaburzenia czucia itp. Zalicza się ją do bólów pierwotnych, czyli tych, które nie są spowodowane innymi schorzeniami. Migrena często ma podłoże genetyczne; dotyka około 10 proc. populacji. Częściej występuje u kobiet.

Co może wywołać migrenę?

Podczas ataku migreny zaangażowane są układ naczyniowy, włókna nerwowe oraz ośrodki w korze mózgowej. Migrenowy ból może być wywołany lub nasilony przez czynniki takie jak głód, brak snu lub jego nadmiar, alkohol, hałas, jaskrawe światło albo silne zmęczenie po wysiłku fizycznym. Czerwone wino, czekolada, żółty ser też mogą pośrednio wywołać migrenowe bóle głowy.

Etapowość migreny

W ramach migrenowego ataku bólu wyróżnionych zostało kilka kolejnych faz: prodromalna, aura, faza bólu i faza postdromalna. Przejście między kolejnymi etapami często jest niezauważalne dla pacjenta. Kolejne fazy to po prostu następne stopnie nasilenia objawów migrenowych aż do momentu wyciszenia.

silny ból głowy

Wyróżniamy dwie główne odmiany migreny: migrenę bez aury (75 proc. pacjentów) oraz migrenę z aurą. Pacjenci cierpiący na jej pierwszą odmianę doświadczają napadów bólowych trwających od 4 do 72 godzin, potęgowanych nadwrażliwością na światło czy dźwięk. Z kolei migrena z aurą charakteryzuje się specyficznymi objawami neurologicznymi, takimi jak zaburzenia wzrokowe.

Migrenę z aurą o ostrym początku charakteryzuje to, że aura rozwija się w ciągu 4 minut. To przypomina atak przejściowego niedokrwienia. Migrena z typową aurą ma aurę trwającą od 5 do 60 minut, podczas gdy migrena z przedłużoną aurą ma aurę trwającą od 60 minut do tygodnia.

Jak przebiega diagnostyka migreny?

Diagnostyka migreny jest w dużej mierze oparta na badaniu podmiotowym, to znaczy na dokładnym wywiadzie lekarza z pacjentem. Aby postawić diagnozę migreny, charakter i nasilenie bólu muszą spełniać określone kryteria. Rutynowo w trakcie diagnostyki lekarz wykonuje elektroencefalografię oraz inne badania obrazowe głowy.

Jak leczyć migrenę?

Doraźne leczenie migreny zależy od nasilenia objawów. Najczęściej zaczyna się od podawania środków przeciwbólowych takich jak paracetamol czy ibuprofen. Jeżeli te środki nie są skuteczne, można użyć bardziej specyficznych preparatów, takie jak tryptany (sumatryptan, ryzatryptan itp.), które są skuteczne w leczeniu bólów migrenowych, ale nie są odpowiednie dla wszystkich pacjentów.

jak leczyć migrenowy ból głowy

Profilaktyczne leczenie migreny jest zazwyczaj zalecane osobom doświadczającym regularnych, ciężkich napadów migreny, które znacznie pogarszają ich jakość życia. Na leczenie profilaktyczne składa się aplikowanie leków takich jak leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwnadciśnieniowe, niektóre antydepresanty, a także nowsze leki, takie jak antagonisty receptora CGRP.

Dodatkowo, istotna jest edukacja pacjenta i unikanie znanych czynników wyzwalających napady migreny. Pomocne mogą okazać się różne techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy techniki oddechowe. Ważne jest, by żyć zdrowo, regularnie ćwiczyć i unikać nadmiaru stresu.

W przypadku ciężkiej migreny, która nie reaguje na standardowe metody leczenia, konsultacja z neurologiem specjalizującym się w leczeniu migreny może być pomocna w identyfikacji alternatywnych strategii leczenia.

Podsumowanie

Migrena to poważne zaburzenie, które może znacznie pogorszyć jakość życia. Jeżeli cierpisz na ciężką migrenę lub jeżeli Twoja migrena nie reaguje na standardowe metody leczenia, skonsultuj się z lekarzem, i omów z nim różne możliwości leczenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *