Jak często można jeździć do sanatorium?

Sanatoria od lat cieszą się popularnością wśród osób poszukujących odprężenia i regeneracji. Niestety nie można z nich korzystać dowolnie często, chyba że jeździmy do sanatorium prywatnego. Jak często można korzystać z sanatorium na NFZ?

Wyjazd do sanatorium – jak często możemy jeździć do sanatorium?

Dorośli mogą złożyć już po 12 miesiącach od powrotu z ostatniej kuracji. Przyjmuje się, że efektywna przerwa między wyjazdami jest jednak jeszcze większa i wynosi co najmniej 18 miesięcy, ponieważ dopiero po takim czasie można realnie ocenić wpływ ostatniego pobytu w sanatorium na kondycję kuracjusza.

Ograniczeniom czasowym nie podlegają m.in. zasłużeni honorowi dawcy krwi, weterani i kombatanci.

Wyjazd do sanatorium z ZUS / KRUS

Inaczej jest w przypadku wyjazdu do sanatorium w ramach prewencji rentowej ZUS. Tu istnieje możliwość ubiegania się o przedłużenie pobytu lub skierowanie na kolejny turnus od razu po zakończeniu wcześniejszego. Decyzja leży w gestii lekarza, ale zazwyczaj jest ona pozytywna, ponieważ ZUS woli inwestować w leczenie niż wypłacać zasiłki osobom niezdolnym do pracy.

Wyjazd do sanatorium NFZ – dzieci

Dzieciom po ukończeniu trzeciego roku życia przysługuje leczenie sanatoryjne na NFZ. Na wyjazd czekają one krócej niż dorośli, zazwyczaj od kilku tygodni do 3 miesięcy. Dorośli obecnie muszą czekać średnio 8 miesięcy na wyjazd do sanatorium– kiedyś nawet ponad rok.  

Decyzja o rodzaju leczenia należy do lekarza rodzinnego. Dzieci podczas pobytu mają zapewnione trzy zabiegi dziennie, przez sześć dni w tygodniu, a uczniowie dodatkowo otrzymują wsparcie edukacyjne.

Wyjazdy prywatne

W tym przypadku wybór miejsca, terminu i standardu pokoju leżą wyłącznie w gestii kuracjusza. Jednak i tu warto skonsultować się z lekarzem w sprawie optymalnej częstotliwości wyjazdów sanatoryjnych, ponieważ permanentne spa wcale nie oznacza samych korzyści dla ciała.

Turnusy prywatne są dostępne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Zmiany w weryfikacji skierowań

Uwaga! Wcześniejsza procedura wymagała ponownej weryfikacji skierowania po 18 miesiącach, w razie gdyby pacjent tak długo oczekiwał na wyjazd do sanatorium. Aktualnie ta praktyka nie jest stosowana, ale i średni czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium skrócił się z 18 do 8 miesięcy.

Jednak mimo wszystko, jeśli wstępne badania przeprowadzone już w sanatorium wykażą, że u pacjenta wystąpiły przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego (choć w momencie wystawienia skierowania ich nie było), pacjent zostanie poinformowany o niemożności leczenia go i odesłany do domu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *