Czy można wybrać pokój w sanatorium?

pokój w sanatorium

Kiedy decydujemy się na wyjazd do sanatorium prywatnego, mamy swobodę wyboru, czy chcemy pokój 1-osobowy czy 2-osobowy oraz jaki ma być jego standard. W przypadku wyjazdów organizowanych przez NFZ lub ZUS sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Wyjazd do sanatorium państwowego a wybór pokoju

Narodowy Fundusz Zdrowia bądź Zakład Ubezpieczeń Społecznych rezerwują pokoje zgodnie z umowami z tymi instytucjami i kierują się przede wszystkim zaspokojeniem potrzeb pacjentów w tym sensie, aby każdy, kto tego potrzebuje, mógł z sanatorium skorzystać. W związku z tym często nie ma możliwości dokonywania rezerwacji w związku z preferencjami co do typu pokoju, ponieważ sanatorium państwowe to bardziej szpital, a nie prywatny ośrodek, funkcjonujący w sposób zbliżony do hotelu.  

Jednak zawsze warto próbować i przedstawić swoje oczekiwania na recepcji. Istnieje szansa, że przy odrobinie szczęścia dostaniemy pokój, który chcemy, chociaż ważne są również wskazania medyczne, które mogą determinować rodzaj lokalu.

czy można wybrać pokój w sanatorium

Specjalne potrzeby i warunki zakwaterowania

Osoby z niepełnosprawnościami muszą wcześniej zgłosić swoją sytuację, aby bez problemu otrzymać pokój dostosowany do ich potrzeb. Równie ważne jest wcześniejsze poinformowanie ośrodka o osobie towarzyszącej, z którą chcielibyśmy zostać zakwaterowani. Chociaż małżeństwa podróżujące razem zazwyczaj dostają wspólny pokój, czasami, z powodu ograniczonej liczby dostępnych pokojów, mogą być zakwaterowane osobno w salach wieloosobowych.

Wybór pokoju przed i w trakcie turnusu

Niektóre ośrodki przydzielają pokoje dzień przed rozpoczęciem turnusu, a informacje o tym można uzyskać telefonicznie. W innych przypadkach alokacja następuje po przybyciu. Pokoje jednoosobowe są zazwyczaj przydzielane przez komisję, w skład której wchodzą lekarz kierujący oddziałem i pielęgniarka oddziałowa. Priorytetem są tu wskazania medyczne. Jeżeli są dostępne wolne pokoje jednoosobowe, a nie ma medycznych przeciwwskazań dla ich przyznania, ważna jest data zgłoszenia. Można również składać pisemne wnioski w sprawie zmiany na pokój jednoosobowy.

możliwość wyboru pokoju w sanatorium

Zmiana pokoju w trakcie turnusu

W trakcie trwania turnusu istnieje możliwość próby zmiany pokoju, jednak musi to być poparte dostępnością takiego pokoju w ośrodku. Nie można dokonywać samowolnych zmian pokoju.

Pomimo wcześniejszych planów zwiększenia standardu poprzez eliminowanie najtańszych pokojów bez łazienek ostatecznie opcja ekonomiczna została zachowana, dzięki protestom uzdrowisk i kuracjuszy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *