Pielęgnacja skóry – jak powinna się zmieniać w zależności od pory roku?

pielęgnacja skóry

Potrzeby skóry zmieniają się wraz z wiekiem i porami roku. Jak pielęgnować cerę zimą,  a jak zapewnić jej stuprocentową ochronę latem? Sprawdź!

Nasza skóra wymaga codziennej pielęgnacji. Tylko wtedy będzie dobrze nawilżona, miękka, gładka i pełna blasku. Jeśli zdarza ci się, że cera jest kapryśna, pojawiają się na niej niedoskonałości lub jest podrażniona, to znak, że nie dbasz o nią w odpowiedni sposób.

Pielęgnacja skóry twarzy powinna być inna w zależności od:

  • rodzaju skóry (tłusta, sucha, mieszana, normalna),
  • aktualnej pory roku i warunków atmosferycznych,
  • problemów skórnych (trądzik, pękające naczynka itp.),
  • wieku (im starsza, tym bardziej wymagająca).

Pielęgnacja skóry a pora roku

Pory roku to jeden z najważniejszych regulatorów stanu skóry. Gdy temperatura spada, skóra wymaga zupełnie innej ochrony niż wtedy, gdy stale oddziałują na nią promienie słoneczne. Gdy jest ciepło, wzmaga się produkcja sebum, czyli naturalnego łoju skóry. Choć potrzebny, w nadmiarze może szkodzić. Tak samo konieczny jest umiar w stosowaniu kremów.

Wiosna

Rewitalizacja to słowo przewodnie w pielęgnacji skóry wiosną. Po ochłodzeniu wraz z budzeniem się przyrody do życia nasza skóra także powinna odżyć, odpoczywając od kosmetyków w cięższej formule. Wiosną postaw na kremy nawilżające o lekkim działaniu: aloes, kwas hialuronowy czy ekstrakty roślinne. Choć o tej porze roku słońce jest dość słabe, nie zapominaj o ochronie UV, dzięki czemu zapobiegniesz procesowi fotostarzenia.

Lato

Podstawową ochroną przed słońcem jest stosowanie kremów z filtrem UV, który powinien rosnąć wraz z ze zwiększoną ekspozycją na promieniowanie. Latem skóra powinna być intensywnie nawilżana: zwiększona potliwość i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach wzmaga przesuszenie.

Poza regularnym aplikowaniem środków o właściwościach nawilżających (i piciem nawet więcej niż tradycyjne 2 litry wody dziennie) używaj balsamów nawilżających na twarz i pozostałe części ciała. Stosuj tonik uelastyczniający naczynia krwionośne, co zapobiegnie po nagłych zmianach temperatury pozwoli uniknąć popularnych „pajączków” pojawiających się po nagłych zmianach temperatur.

Latem staraj się wykonywać jedynie minimalny makijaż, gdyż z wysoką temperaturą nie poradzą sobie nawet najlepsze utrwalacze. Przy makijażu oczy rozważ odrobinę wodoodpornej maskary, twarz przypudruj pudrem bambusowym albo ryżowym, a jako podkładu użyj lekkiego kremu BB. Pamiętaj, że makijaż nie zwalnia Cię z zastosowania na twarz kremu z wysokim współczynnikiem SPF i azjatyckie inspiracje.

Jesień

Gdy nadchodzi jesień, skóra potrzebuje przede wszystkim regeneracji po lecie. Wysuszona słońcem cera wymaga nawilżenia, a także odżywienia. Sprawdzi się tu nawilżający krem witaminowy np. z witaminą młodości (E). Sucha skóra boli i stwarza ogromny dyskomfort. To również dobry czas na zastosowanie serum z retinolem lub serum z witaminą C, które pomogą pozbyć się niechcianych przebarwień i drobnych zmarszczek wywołanych słońcem. Wymiotą wolne rodniki i pobudzą syntezę kolagenu oraz elastyny, aby ujędrnić, wygładzić i odmłodzić skórę. W pielęgnacji naszej skóry konieczna jest systematyczność.

Zima

Wraz ze spadkiem temperatury do pielęgnacji cery warto wprowadzić kremy bogate w emolienty, masło shea, olejek arganowy czy olej z awokado. To substancje tworzące na skórze barierę ochronę, a dzięki temu zapobiegające ucieczce wody z organizmu. Kremy do twarzy z masłem shea, olejem arganowym czy olej z awokado to świetny pomysł. Nie wolno zapominać jednak o nawilżaniu, więc pod warstwą kremu ochronnego powinno znaleźć się serum np. z kwasem hialuronowym. Uwaga! Zimą też ważna jest ochrona przed UV, choć słońca jest mniej.

Suchość skóry to drażliwa przypadłość. Promieniowanie UV szczególnie na świeżym powietrzu potrafi być bardzo niepokojące dla cery. Właściwości nawilżające z uwagi na promieniowanie zostają zahamowane, a całości nie sprzyja sezon grzewczy. Systematyczne nawilżanie i usuwanie martwych komórek naskórka pozwala odbudować barierę hydrolipidową, chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi.

Skóra sucha i suche powietrze to wyjątkowo nietrwałe połączenie. W razie nieodpowiedniej pielęgnacji może pojawić się atopowe zapalenie skóry. Używaj tych produktów, które są polecane przez ekspertkę sprawdzone kosmetyki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *