Starzenie skóry – jak przebiega i jak je opóźnić?

Jak starzeje się skóra seniora?

Skóra to największy organ ludzkiego ciała. Niestety w miarę upływu lat przestaje być jędrna i prawidłowo odżywiona. W jaki sposób przebiega starzenie się skóry i czy można opóźnić ten proces?

Czym jest skóra?

Skóra jest zewnętrzną powłoką ciała zbudowaną z 3 podstawowych warstw: naskórka, tkanki właściwej i tkanki podskórnej. Chroni narządy wewnętrzne przed urazami i uczestniczy w termoregulacji organizmu.

Kiedy skóra zaczyna się starzeć?

Ludzki organizm pełne właściwości regeneracyjne traci około 25. roku życia. Dotyczy to również skóry. Choć efekty są bardzo subtelne, a nawet niewidoczne. Mimo to już wtedy warto rozpocząć pielęgnację przeciwstarzeniową. Po przekroczeniu magicznej granicy wieku skóra z roku na roku traci gęstość, za co odpowiadają spadki kolagenu – rokrocznie nawet o 2%.

Jak przebiega starzenie się skóry?

Zmiany strukturalne zachodzące w skórze są konsekwencją zmian biologicznych i powodują zaburzenia w obrazie fizjologicznym i biochemicznym. Objawy starzenia skóry to:

  • atrofia, czyli zanik i ścieńczenie skóry (skóra staje się pergaminowa),
  • powstawanie zmarszczek (chodzi o zmarszczki mimiczne, zmarszczki powierzchowne),
  • wysuszenie skóry,
  • zmniejszenie grubości całej skóry o ok. 20%,
  • pojawienie się zmian skórnych związanych z procesami starzenia – cyst łojowych, przebarwień,
  • zmniejszenie liczby naczyń krwionośnych,
  • wzrost grubości warstwy rogowej naskórka,
  • układanie się kolagenu w rozproszone pęczki,
  • dzielenie i zwapnienie włókien elastyny,
  • zmiana liczby i kształtu fibroblastów,
  • spadek poziomu glikozaminoglikanów (w tym kwasu hialuronowego).

Poziom nawilżenia skóry a objawy jej starzenia

Elastyczność skóry spada nieuchronnie w związku z procesem starzenia. Na jego szybkość duży wpływ mają rodzaj skóry i promieniowanie słoneczne. Promienny wygląd stopniowo ustępuje miejsca przesuszeniom. Dlatego w przebiegu procesów starzenia się skóry kluczowy jest poziom jej nawodnienia. Płaszcz lipidowy sprawia, że naskórek nie traci nadmiernej ilości wody; niezbędnej dla prawidłowego przebiegu wszystkich procesów zachodzących w skórze. Gdy skóra traci odpowiedni poziom nawilżenia, nie tylko staje się widocznie przesuszona, ale też wolniej się regeneruje i szybciej pojawiają się na niej oznaki starzenia, takie jak zmarszczki. Ponadto zmniejszenie warstwy ochronnej osłabia skórę, czyniąc ją bardziej narażoną na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Taka ekspozycja znacząco przyspiesza starzenie się.

Co przyspiesza proces starzenia się skóry?

U niektórych osób proces starzenia się skóry będzie przebiegał szybciej. Jego przyczyną jest przede wszystkim niezdrowy styl życia, z akcentem na czynniki takie jak:

  • wybory żywieniowe (dieta wysoko przetworzona),
  • choroby cywilizacyjne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • brak ruchu,
  • nieodpowiednia jakość i ilość snu,
  • stresujący tryb życia,
  • zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UV.

Jak opóźnić starzenie?

Na geny, które są istotną przyczyną starzenia się skóry, nie mamy wpływu. Jednak proces możemy regulować w zakresie codziennych wyborów. Najlepiej, byś kierował się kilkoma kluczowymi punktami:

Zwróć uwagę na dietę

Zoptymalizuj wybory żywieniowe – postaw na dietę bogatą w warzywa, owoce, chude mięso, nasiona czy jajka. Zadbaj o nawodnienie organizmu. Dzięki temu opóźnisz procesy starzenia, a pielęgnacja skóry dojrzałej będzie łatwiejsza.

Wysypiaj się

W procesie starzenia skóry dużą rolę odgrywa sen, a konkretnie jego niedobór albo niska jakość. W czasie snu przepływ krwi w naszej skórze jest większy, a ponadto wytwarzane są włókna kolagenowe.

Badaj się

Dbałość o skórę musi być związana z kompleksowym podejściem do zdrowia. Badaj się regularnie, wykonuj morfologię. Stosuj się do zaleceń lekarza.

Redukuj stres

Stres może negatywnie odbić się na jakości, w tym elastyczności skóry. Dlatego tak ważne jest, by umiejętnie redukować napięcie. Wybór metody zależy od indywidualnych predyspozycji. Mogą być to np. ćwiczenia na siłowni, relaks przy muzyce bądź zagłębienie się w dobrą literaturę. Ważne, aby nie wpaść w błędne koło i nie redukować stresu za pomocą używek. W ten sposób nie dość, że będziemy niszczyć swoje zdrowie, to na dodatek doprowadzimy do zwiększenia poziomu wolnych rodników. To tylko powoduje starzenie.

Zadbaj o pielęgnację

W przypadku pielęgnacji skóry zwróć uwagę na dokładny demakijaż, czyli oczyszczenie cery rano i wieczorem. Przez cały rok stosuj krem z filtrem SPF50. By uchronić skórę przed degradującym wpływem wolnych rodników, wprowadź antyoksydanty. Jeśli nie ma przeciwwskazań, w pielęgnacji domowej stosuj retinoidy (retinol i jego pochodne). Wykonuj dobrane przez specjalistę profilaktyczne zabiegi, dzięki którym skóry starzenie zostanie częściowo zahamowane.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *