Emolienty dla seniora – czym są, kiedy warto po nie sięgnąć

emolienty dla seniora

Skóra seniora wymaga szczególnej pielęgnacji. Trudno przy tym znaleźć złoty środek między jej odpowiednim nawilżeniem, brakiem podrażnień i możliwością stosowania na złożone choroby. Np. wtedy, gdy mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry. Odpowiedzią na potrzeby mogą być emolienty. Czym są i jak należy je stosować?

Czym są emolienty?

Emolienty to substancje, których głównym celem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i elastyczności naskórka.

Kto powinien używać emolientów?

Lekarze zalecają korzystanie z emolientów seniorom, którzy cierpią na różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne: atopowe zapalenie skóry, pęknięcia, łuszczenie czy owrzodzenia. Preparaty mogą pomóc także w niwelowaniu skutków stanów zapalnych. Z preparatów odżywczych warto korzystać nawet wtedy, gdy w swojej skórze czujesz się w pełni komfortowo.

Emolienty do kąpieli mogą być subtelniejszą alternatywą dla mydła. Przeciwdziałają utracie wody z naskórka, regenerują go, łagodzą podrażnienia i pomagają zapobiegać rozwojowi gronkowca złocistego. Kosmetyki z dodatkiem emolientów są nieocenione zwłaszcza zimą. Dzięki szerokim właściwościom pozwalają ochronić skórę przed wysuszającym działaniem opadów atmosferycznych, wiatru i mrozu. W składzie takich preparatów nie powinno być wody. Smaruj nimi nie tylko twarz, ale wszystkie odsłonięte części ciała.

Dlaczego senior powinien stosować emolienty?

Pielęgnacja skóry seniora bywa wymagająca. Poprawa elastyczności skóry i oddziaływanie na regeneracją naskórka nie zawsze wiąże się z prostymi czynnościami. W pielęgnacji skóry osób starszych ważne jest to, by chronić ją przed utratą wody. Temu sprzyja m.in. stosowanie emolientów. Znaczenie emolientów ma także duży zakres w przypadku skóry wrażliwej. Zapewnia dobre samopoczucie i jest pomocne w przypadku zaburzeń rogowacenia. Tak czy inaczej ich stosowanie zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Jakościowy produkt powinien być wzbogacony o naturalny wyciąg – np. z owsa. Owies ma szczególnie istotne działanie przeciwutleniające, co zawdzięcza dużej zawartości związków polifenolowych.

Jakie emolienty są dostępne na rynku?

Na rynku wyróżnia się dwa typy kosmetyków zawierających emolienty – olejki eteryczne do kąpieli oraz balsamy do ciała (i emulsje).

Jakimi substancjami są emolienty?

Preparaty zaliczane do grupy emolientów można podzielić w zależności od różnych kryteriów. 

W zależności od pochodzenia emolienty dzieli się na preparaty:

  • pochodzenia naturalnego,
  • pochodzenia syntetycznego.

Z uwagi na właściwości i profil działania emolienty dzieli się na:

  • emolienty natłuszczające,
  • emolienty wygładzające,
  • emolienty wiążące wodę,
  • emolienty blokujące – będące barierą dla utraty wody.

Oprócz tego emolienty można podzielić w zależności od konsekwencji klinicznych:

  • emolienty o właściwościach intensywnie nawilżających (mleczan sodu, aminokwasy),
  • emolienty o właściwościach łagodzących (mocznik, wyciągi roślinne),
  • emolienty obojętne – pełniące funkcję ochronną.

Jak działają emolienty?

Emolienty natłuszczają, nawilżają i chronią skórę przed zagrożeniem ze strony środowiska naturalnego. Realizują to poprzez utworzenie ochronnego, niewidzialnego filmu, dzięki któremu skóra nie traci wilgoci w nadmiarze i jest zabezpieczona przed przesuszeniem.

Co wchodzi w skład emolientów?

Emolienty w formie medycznej często bazują na naturalnych składnikach w postaci tłuszczów z mango czy masła shea, albo olejach: z awokado, kokosowym, arganowym, z migdałów, pestek winogron bądź makadamia. Formuła kosmetyków niekiedy zostaje wzbogacona o kompleks omega-3, zawierający kwasy tłuszczowe tworzące na skórze płaszcz hydrolipidowy.

Przykłady emolientów i ich właściwości

Emolienty to często preparaty z dodatkiem substancji zapachowych. Chronią i odbudowują warstwę lipidową oraz sprawiają, że pielęgnacja skóry suchej jest łatwiejsza. Emolienty pełnią dla skóry taką rolę jak suplementy diety dla całego organizmu. Ze względu na właściwości wyróżniamy:

Ceramidy i cholesterol 

  • to związki lipidowe i składniki macierzy międzykomórkowej,
  • zapewniają elastyczność skóry,
  • zmniejszają utratę wody.

Oleje roślinne

  • mają właściwości pielęgnacyjne,
  • zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • przyczyniają się do odbudowy naskórka.

Przykładami są: olej ze słonecznika bądź olej wiesiołkowy.

Estry kwasów tłuszczowych 

  • zmiękczają naskórek,
  • natłuszczają skórę,
  • umożliwiają wymianę tlenową i wodną,
  • nie powodują uczucia lepkości.

Mogą być to np. palmitynian izopropylu i mirystynian izopropylu.

Woski i oleje odzwierzęce

  • regulują gospodarkę wodną skóry,
  • zmiękczają naskórek,
  • nawilżają i odbudowują barierę naskórkową.

Oleje mineralne 

  • zatrzymują wodę w skórze,
  • mają charakter zmiękczający, natłuszczający i nawilżający.

Przykładami są: wazelina oraz olej parafinowy.

Czego unikać w składzie emolientów?

Emolienty powinny być dobrane pod indywidualne predyspozycje skórne. Niektóre z ich składników mogą bowiem wchodzić w niekorzystną interakcję z określoną typologią chorób. Konserwanty są w stanie uczulać lub działać drażniąco. Dobierając emolienty do potrzeb skórnych, warto skonsultować się z farmaceutą.

Jak uzupełniać pielęgnację po użyciu emolientów do kąpieli?

Czasami emolienty nie wystarczają, by przywrócić skórze właściwą kondycję. Wówczas konieczne może być skorzystanie z dodatkowych dermokosmetyków, które trwale przywrócą barierę ochronną. Ze świądem i podrażnieniami dobrze upora się gliceryna.

Do mlecznej kąpieli z dodatkiem emulsji nie musisz stosować dodatkowych środków myjących, gdyż te mogą osłabić Twój naturalny płaszcz hydrolipidowy. Składniki produktu łagodzą suchość skóry i zmiękczają łuski powstałe na jej powierzchni. Dodatkowo zmniejszają nieprzyjemne uczucie swędzenia oraz pieczenia naskórka i uzupełniają w nim poziom nawilżenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *