Slow jogging – czym jest? Poznaj bieganie w nowym stylu

slow jogging

Ruch to podstawowy element potrzebny do zachowania dobrej kondycji w każdym wieku. Najprostszymi formami aktywności są chodzenie lub bieganie, jednak problem tkwi w tym, że biegać nie każdy lubi. Ciekawą i zdrową alternatywą w tym przypadku może być wywodzący się z Japonii slow jogging. Na czym polega, kto może się nim cieszyć, a kto powinien na niego uważać? Przeczytajcie.

Czym jest slow jogging?

„Slow jogging” (z ang. „wolny trucht”) to aktywność fizyczna podobna do nordic walking i ruch nieprzekraczający 9 km/h. Zazwyczaj optymalną prędkością dla tej formy aktywności jest jednak dużo niższy zakres – 3–5 km/h. To bieg bardziej w tempie spacerowym, umożliwiającym swobodną rozmowę i gwarantującym poprawę wytrzymałości organizmu. Dzięki zoptymalizowaniu kadencji biegowej możemy pokonać nawet długie dystanse bez zadyszki i uczucia zmęczenia.

Slow jogging jako alternatywę dla biegania opracował profesor Hiroaki Tanaka. Koncepcja początkowo przyjmowana sceptycznie, dziś jest zalecana nawet przez Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Sportowej. Uczony dążył do tego, by rozwiązać problem niedostępności biegania dla niektórych osób ze względu na ich wagę, kondycję czy wiek. Szczególną wadą biegania jest nadmierne obciążanie stawów, niebezpieczne zwłaszcza dla pacjentów z chorobami reumatycznymi. W przypadku slow joggingu taki problem nie występuje. Dodatkowo slow jogging nie wymaga zaplecza technicznego, dlatego można efektywnie z niego korzystać nawet przy wykonywaniu tak pospolitych czynności jak spacer z psem.

Slow jogging – korzyści dla osób 50+

Korzyści z uprawiana slow joggingu są liczne. Slow jogging przede wszystkim pomaga się dotlenić, a przy okazji przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ aktywuje wszystkie partie ciała. Dzięki temu, że obciąża organizm w mniejszym stopniu niż bieganie, jest bezpieczny nawet w chorobach układu krążenia. Reguluje ciśnienie i skutecznie przeciwdziała osteoporozie, zwiększając produkcję mazi stawowej. I co najważniejsze: nie jest kontuzjogenny, a na urazy osoby po pięćdziesiątce są narażone mocniej niż ludzie młodsi. Tym samym pozwala budować wytrzymałość nawet przy najniższej aktywności fizycznej. Ambitni spacerowicze mogą liczyć na rzadsze występowanie choroby Alzheimera.

slow jogging

Slow jogging – przeciwwskazania

Niestety ta forma treningu nie jest wolna od wad. Od aktywności należy powstrzymać się, gdy przechodzimy infekcję wirusową lub mamy świeże urazy ortopedyczne. Mimo że slow jogging prowadzi jedynie do niewielkiego okresowego wzrostu tętna, i tak może rozregulować parametry ciśnieniowe w przypadku nieustabilizowanej wydolności krążeniowej.

Slow jogging nie jest zagrożeniem, pod warunkiem że dopasujemy go do własnych możliwości. Trzeba pamiętać, że to nie sport, w którym musimy walczyć o coraz lepsze wyniki, lecz rekreacja, która ma sprawiać nam przyjemność.

Slow jogging – jak zacząć i na co zwrócić uwagę podczas aktywności?

By rozpocząć przygodę ze slow joggingiem, nie trzeba ponosić dużych nakładów finansowych. Dobrze jednak wynająć trenera, który na każdym etapie ćwiczeń udzieli nam wskazówek na temat ruchu oraz wyeliminuje ewentualne błędy poprzez wprowadzenie korekt. Co ważne, jeśli jesteś typem domatora, również nie musisz rezygnować ze slow jogginu. By z niego korzystać, nie potrzebujesz dużej przestrzeni – wystarczy, że będziesz przemieszczać się w tę i z powrotem po salonie lub dłuższym korytarzu.

aktywność slow jogging

Gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą aktywnością, na wolny trucht poświęć maksymalnie pół godziny dziennie. Aktywność wydłużaj wraz ze wzrostem kondycji. Pamiętaj o prawidłowej postawie: wyprostuj sylwetkę i lekko unieść podróbek, a przed truchtem rozciągnij mięśnie. Oddychaj spokojnie, nie wstrzymując powietrza. Ruch inicjuj i kończ na śródstopiu, czyli na części stopy amortyzującej stawy przed szkodliwymi wstrząsami.

W przypadku osób starszych dużą zaletą slow joggingu jest brak uczucia nieprzyjemnego pobiegowego zmęczenia. Czerp z niego jak największą radość, a przy okazji zabierz ze sobą sąsiada, przyjaciółkę lub członka rodziny. Nikt z Was nie pożałuje czasu spędzonego na świeżym powietrzu.

Slow jogging – jakie są najlepsze miejsca do uprawiania tej dyscypliny?

Pośród licznych zalet slow joggingu jedną z nich jest to, że można go uprawiać praktycznie w każdym miejscu.

Parki

Parki są doskonałym miejscem do uprawiania slow joggingu, ponieważ oferują wiele przestrzeni pozwalających na swobodne poruszanie się. Dodatkowo wiele parków ma ścieżki biegowe lub trasy joggingowe, które są zaprojektowane specjalnie do biegania.

Plaże

Plaże są kolejnym dobrym miejscem do uprawiania slow joggingu, zwłaszcza w okresie letnim. Bieganie po piasku może być jednak trudniejsze niż po twardej nawierzchni. Jogging na plaży oferuje wspaniałe widoki i relaksujący, kojący szum fal.

Pola

Pola i łąki są idealnym miejscem do uprawiania slow joggingu, zwłaszcza jeśli preferujesz bardziej naturalne otoczenie. Bieganie po polach pozwala na zanurzenie się w przyrodzie i relaksujący kontakt z zielenią.

Hale sportowe

Hale sportowe to dobra przestrzeń do slow joggingu w czasie zimowym lub w deszczowe dni. Dzięki temu, że znajdują się w nich specjalne bieżnie, możesz lepiej kontrolować tempo i intensywność ćwiczeń. Ponadto hale sportowe zwykle są wyposażone w dobrą wentylację i klimatyzację, dzięki czemu trening jest przyjemniejszy.

Slow jogging – jak często i jak długo trzeba ćwiczyć, żeby zobaczyć efekty?

Jednym z częstszych pytań, które wiele osób zadaje sobie przed rozpoczęciem przygody ze slow joggingiem, jest to, jak często i jak długo należy go uprawiać, żeby zobaczyć efekty. Każde ciało to indywidualny mechanizm, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przyjmuje się, że slow jogging powinniśmy uprawiać przynajmniej trzy razy w tygodniu. Na wyraźniejsze efekty przyjdzie nam poczekać co najmniej kilka miesięcy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *