Wiesław Myśliwski – pisarz nieszablonowy

Wiesław Myśliwski

Wiesław Myśliwski – pisarz, który czerpiąc z chłopskiego doświadczenia i żywej mowy wpisał się w krąg uniwersalnych praw o świecie i ludzkiej egzystencji, zaskarbił sobie sympatię wielu czytelników. Choć jest uznawany za reprezentanta nurtu chłopskiego w polskiej literaturze, jego utwory znacznie wykraczają poza to pojęcie.

Debiut w prasie

Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach pod Sandomierzem. Jego ojciec – Julian – pochodził z mieszczańskiej rodziny z Ćmielowa, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a po demobilizacji został urzędnikiem. Marianna – matka przyszłego pisarza – w młodości działała w Związku Młodzieży Polskiej „Wici”. Po zakończeniu II wojny światowej Wiesław Myśliwski uczęszczał do gimnazjum i liceum ogólnokształcącego w Sandomierzu, maturę zdał w 1951 roku. Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, którą ukończył w 1956 roku.

Debiutował w prasie w 1955 roku recenzją powieści Etienne de Greff Noc jest moim światłem. W latach 1955–1976 Myśliwski pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie. Był asystentem redaktora, redaktorem, kierownikiem redakcji literatury współczesnej oraz zastępcą redaktora naczelnego. W latach 1975–1999 był redaktorem naczelnym kwartalnika Regiony, w latach 1993–1999 także dwutygodnika kulturalnego „Sycyna”. Był członkiem Narodowej Rady Kultury, w 1983–1989 pełnił funkcję jej wiceprzewodniczącego, a w latach 1986–1989 należał do Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa.

pisarz Wiesław Myśliwski

W latach 1971–1983 był członkiem Związku Literatów Polskich. Od 1997 roku przewodniczył jury konkursu – Ogólnopolskiej Nagrody im. Aleksandra Patkowskiego w Sandomierzu. Mieszka w Warszawie. Tematyka wiejska służy Myśliwskiemu za solidny fundament, zdolny udźwignąć i artystycznie uwiarygodnić pytania egzystencjalne i filozoficzne. 

Nurt wiejski prosperuje dziś całkiem dobrze. Na literackiej mapie coraz wyraźniej zaznaczają się autorzy piszący o prowincji. Na ogół są to prozaicy o wiejskim lub małomiasteczkowym rodowodzie. Tematyka wiejska emanuje choćby z prozy Olgi Tokarczuk czy Andrzeja Stasiuka – dołączają następni.

Pierwsza powieść

Pisarz debiutował w 1967 powieścią „Nagi sad”. Książka, objętościowo skromna w porównaniu do późniejszych dzieł jest monologiem wiejskiego nauczyciela, który na starość wspomina swojego ojca – ubogiego chłopa – i kreśli przejmujący portret trudnej, ojcowsko-synowskiej miłości. Poetyckim obrazem tej miłości staje się tytułowy sad: to tutaj narrator, jako dziecko, ma swoje gniazdo w gałęziach starej, “rosłej jak kościół” ulęgałki, a ojciec, wracając z pola, szuka syna pośród owocowych drzew, chociaż sad jest zbyt mały, żeby ktokolwiek mógł się w nim ukryć.

Znane książki Wiesława Myśliwskiego

Dramaty

Eseje, wywiady, rozmowy

Wiesław Myśliwski znany jest z tego, że publikuje rzadko, za to każda jego powieść staje się literackim wydarzeniem. Tak też było z „Widnokręgiem” uhonorowanym Nagrodą Nike. W książce oczami nastolatka patrzymy na jego otoczenie: ojca i matkę, dziadków, wujów i ciotki, malownicze panny Ponckie, postać niemieckiego burmistrza, młodej Żydówki Sulki czy tajemniczej Anny, w której Piotr się kocha. Na te portrety ludzkie składa się szereg fragmentarycznych ujęć, szkiców kreślonych w ruchu, na przestrzeni lat.

Wiesław Myśliwski

Tematyka moralna, egzystencjalna, swoiste poczucie odpowiedzialności bohaterów za siebie i innych lokują jego prozę i dramaturgię wśród uniwersalnych przypowieści o skomplikowanej naturze świata i nieprzewidywalnym ludzkim losie. Pióro pisarza nadało współczesnej polskiej wsi wyrazu, a jej mieszkańcom – godności, charakteru i magii.

Fot.: Włodzimierz Wasyluk,

Fot. 1. By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl – own work, http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Kmarius, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=863047,

Fot. 2. By Kotoviski Photograph by Henryk Kotowski – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39706225.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *