Modern Talking – kapela, która królowała na polskich prywatkach

Thomas Anders

W latach 80 i 90. bez ich muzyki nie mogła odbyć się praktycznie żadna zabawa. Modern Talking to zespół, z którym dorastały pokolenia Polaków. Na czym polega fenomen kapeli, która sprzedała ponad 160 milionów płyt na świecie? Poznajcie historię legendarnego zespołu.

Narodziny legendy

Jest rok 1983. Niemiecki producent, Dieter Bohlen, poszukuje wokalisty, który wykona niemieckojęzyczną wersję francuskiego utworu FR Davida, pt. Pick up the phone. Wytwórnia, do której udał się Bohlen, czyli Hansa Records, poleciła mu Bernda Weidunga. Niestety piosenka nie spotkała się z ciepłym przyjęciem i zniknęła gdzieś w morzu podobnych do siebie utworów.

Panowie Dieter Bohlen oraz Bernd Weidung – znany dzisiaj jako Thomas Anders – na tyle się polubili, że postanowili przedłużyć współpracę. Bohlen został producentem Andersa. Jednak funkcja dość szybko zaczęła męczyć Dietera i nie było w tym nic dziwnego – w ramach kontraktu z wytwórnią Intersong musiał produkować aż 36 piosenek miesięcznie.

W 1984 roku postanowił założyć zespół. Swoim pomysłem, były już producent, podzielił się z kolegą Thomasem. Ten, choć nie był w pełni przekonany, ostatecznie postanowił spróbować. Obaj muzycy rzucili się w wir pracy, lecz szybko natrafili na pierwszą przeszkodę – nie mogli zgodzić się co do nazwy kapeli. Po wielu burzach mózgu stanęło w końcu na Modern Talking. Było to połączenie nazw dwóch popularnych wtedy bandów – Modern Romance oraz Talk Talk. Panowie wymyślili także wizerunki sceniczne – Anders postawił na kolorowe garnitury i bujną czuprynę z długimi, falowanymi, ciemnymi włosami. Bohlen wybrał styl na czeskiego piłkarza zarówno w ubiorze, jak i doborze fryzury. Tak narodziła się historia muzycznej legendy.

Pierwsze hity

Już pod koniec 1984 roku – 29 października – miała miejsce premiera pierwszego singla zespołu – You’re my heart, You’re my soul. Na początku utwór nie przyciągnął uwagi radiowców. By rozkręcić muzyczny biznes, Thomas i Bohlen postawili na aktywną promocję w telewizji. Dopiero po jakimś czasie zaciekawieni słuchacze zaczęli domagać się od stacji radiowych, aby te częściej grały utwór z dwoma facetami, co tak strasznie wysoko śpiewają.

Dieter Bohlen
Dieter Bohlen na koncercie

Dzięki zaangażowaniu wokalistów na początku 1985 roku utwór stał się hitem. Trafił na listy przebojów w ponad 35 krajach. Tylko w Niemczech You’re my heart, You’re my soul utrzymał się na pierwszym miejscu list przebojów przez 6 tygodni. Do wielkiej popularności piosenki przyczyniła się emisja teledysku w telewizji RTL.

Idąc za ciosem, zespół wydał kolejny singiel; tym razem zatytułowany You can win if you want. Podobnie jak poprzedni ten również był hitem. W kwietniu 1985 roku na rynku zadebiutowała pierwsza płyta zespołu – The 1st Album. Krążek sprzedany w ponad 500 tys. egzemplarzy pokrył się platyną. Cały świat stał przed Modern Talking otworem.

Następna płyta i kolejne hity

We wrześniu 1985 roku wyszedł kolejny singel zespołu – Cheri cheri lady, który zarazem promował drugi album MT. Dieter i Thomas oraz ich fani obawiali się, że kolejna płyta będzie dużo słabsza od pierwszej, która uczyniła z Modern Talking międzynarodowy fenomen. Nie tym razem. Miesiąc po wydaniu Cheri cheri lady na sklepowe półki trafiło Let’s talk about love. Płyta momentalnie osiągnęła status platyny, czym powtórzyła sukces poprzedniczki.

Podczas jednego z niemieckich programów telewizyjnych do studia wjechała ciężarówka załadowana 75 złotymi i platynowymi płytami przyznanymi za sprzedaż albumu na całym świecie. Modern Talking był pierwszym zachodnim zespołem, którego albumy oficjalnie dystrybuowano w Związku Radzieckim.

MT nie czekał i już rok później wydał swój trzeci album, zatytułowany Ready for romance. To z niego pochodzą piosenki takie jak Brother Louie oraz Atlantis is calling (SOS for love), który był piątym z kolei singlem zespołu na pierwszym miejscu niemieckiej listy przebojów. Tym samym Modern Talking wyrównał dotychczasowy rekord, należący do Boney M.

Na przestrzeni lat ważniejszymi współpracownikami zespołu byli:

  • Luis Rodríguez – współproducent,
  • Detlef Wiedeke – chórzysta,
  • Michael Scholz – chórzysta,
  • Rolf Köhler – chórzysta,
  • Birger Corleis – chórzysta.

Pierwsze problemy

Gwiazda Modern Talking zaczęła powoli gasnąć wraz z wydaną w 1987 roku płytą In the middle of nowhere. Mimo doskonałych wyników sprzedażowych – płyta sprzedała się w nakładzie 250 tys. egzemplarzy – i promującego album singla Geronimo’s cadillac, który dotarł do trzeciego miejsca listy przebojów u naszych zachodnich sąsiadów, zespołem zaczęły targać pierwsze poważniejsze konflikty.

Duży wpływ na pogorszenie sytuacji miała żona Thomasa Andersa – Nora Balling. Po ślubie zaczęła mocno ingerować w image zespołu oraz rozliczenia zysków pomiędzy muzykami.

Bernd Weidung (Thomas Anders)
Thomas Anders

W wielu wywiadach podkreślała, że to jej mąż jest liderem i trzonem zespołu. Przed jednym z koncertów zabroniła występować chórzystkom i tancerkom tylko dlatego, by wspólnie z kuzynką zastąpić je na estradzie. To wydarzenie miało przelać czarę goryczy Dietera, która stopniowo wzbierała w nim rzekomo od czasu pracy nad drugą płytą. Już wtedy Anders podobno rzadko pojawiał się w studiu.

Bohlen, po wielu innych ekscesach współpracownika i jego żony, postanowił zakończyć współpracę z Andersem. Niestety na przeszkodzie stanął mu kontrakt z wytwórnią, który zobowiązał muzyków do wydania sześciu albumów. Aby wypełnić umowę, panowie w bólach wydają jeszcze dwa krążki: Romantic warriors oraz In the garden of venus. Niestety wzajemna niechęć przekłada się na jakość oferowanego materiału. Obie płyty okazują się najsłabszymi w historii zespołu.

Ostatecznie po trzech latach istnienia oraz 65 mln płyt sprzedanych na całym świecie Modern Talking kończy działalność.

Solowe kariery i wielki powrót

Po rozpadzie zespołu Bohlen i Anders stawiają na kariery solowe. Dieter powołuje do życia projekt Blue System, który okazuje się później wielkim sukcesem. Dodatkowo powraca do produkcji muzyki dla innych artystów; tworzy piosenki dla Bonnie Tyler i Chrisa Normana oraz komponuje muzykę do filmów i seriali. Anders nie ma tyle szczęścia co jego były kolega. Razem z żoną wyjeżdża do USA, gdzie bez powodzenia próbuje rozkręcić karierę solową.

Po wielu latach nieobecności i dzięki naciskom wytwórni Sony BMG zespół wydaje album The best of… zawierający najlepsze i najpopularniejsze utwory Modern Talking. Nie doszłoby do tego, gdyby nie finansowe problemy Bohlena. Ten biedniejszy o pół miliona marek wokalista decyduje się skontaktować z Andersem. Pomaga mu fakt, że Thomas wkrótce zamierza rozwieść się z żoną, która była jednym z powodów rozpadu MT.

Podpis zespołu Modern Talking
Podpis Modern Talking

Anders, którego kariera tkwi w miejscu, zgadza się na propozycję złożoną przez Dietera. W 1998 roku na rynek wchodzi ich wspólna płyta Back for Good. W nieco ponad tydzień sprzedaje się ona w rekordowym nakładzie 700 tys. egzemplarzy. Panowie postanawiają reaktywować zespół na dobre. Wydają przy tym pięć kolejnych albumów studyjnych – Alone, Year of the dragon, America, Victory i Universe.

Przy okazji Modern Talking zmienia swój wizerunek – miejsce kolorowych ubrań zajmują czarno-białe garnitury. Zespół po raz pierwszy przyjeżdża do Polski.

Ostateczny rozłam

W 2002 roku Bohlen zostaje jurorem w niemieckiej wersji programu Idol. Muzyk bardzo mocno angażuje się w promowanie nowych talentów, przez co niestety cierpi Modern Talking. W lutym 2003 roku Dieter Bohlen razem z finalistami niemieckiego Idola wydaje płytę, która bije rekord sprzedaży w Niemczech (ustanowiony przez Modern Talking płytą Back for Good). Rozochocony sukcesem rezygnuje z trasy koncertowej po USA, w którą miał jechać wraz z Modern Talking, i wyrusza w trasę razem z finalistami Idola. Mimo nieobecności kolegi Anders nie zamierza rezygnować z zaplanowanych koncertów.

To sprawia, że przez zespół przetacza się kolejny konflikt. Bohlen uważa, że skoro Anders korzysta z nazwy Modern Talking to jemu też należą się pieniądze za koncerty. Ta sprawa ostatecznie przekreśla ich wspólną przyszłość – 21 czerwca kapela oficjalnie kończy działalność.

Panowie nie szczędzili sobie uszczypliwości nawet po ponownym zakończeniu działalności MT. W swojej autobiografii Bohlen sugerował, że Anders jest leniwy, roszczeniowy i trudny we współpracy. Z kolei Anders stwierdził, że w każdym zespole wokalista jest ważniejszy od gitarzysty. W odpowiedzi Bohlen pojawił się na premierze swojej książki w koszulce z ironicznym napisem „Gitarzysta Thomasa Andersa”. Dziś Anders nadal wykonuje piosenki Modern Talking pod szyldem Thomas Anders & Modern Talking Band.

Pokolenie Modern Talking

Patrząc na historię zespołu, nie powinno dziwić, że kapela osiągnęła taki sukces. Muzyka, która cieszy ucho nawet dziś, skandale obyczajowe, które zawsze dobrze się sprzedają, oraz spektakularne powroty to często przepis na sukces w show-biznesie.

Kolorowe piosenki Bohlena i Andersa, oprócz tego, że świetnie nadawały się do zabawy, w Polsce przełamywały szarą, peerelowską rzeczywistość. Modern Talking już ma status legendy i chyba nic nie jest w stanie tego zmienić.

Źródło zdjęć:

Fot. 1: autorstwa Svena Mandela – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82966032,

Fot. 2: autorstwa Ivanaivanova – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34755560,

Fot. 3: Original signature of Modern Talking,

Fot. główne: by Elke Wetzig (Elya) – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3184112.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *