najlepsze książki noblistów dla seniora

Książki noblistów, które warto przeczytać – top 10

W wolnej chwili zamiast spędzać czas przed telewizorem warto sięgnąć po dobrą lekturę. Do tej z pewnością można zaliczyć bestsellerowe publikacje noblistów. Sprawdźcie, jaką listę dla Was przygotowaliśmy.

Sto lat samotności

Autor: Gabriel García Márquez

książka Sto lat samotności

„Sto lat samotności” to historia sześciu pokoleń rodziny Buendiów skażonej kazirodztwem. Założyciele rodu, José Arcadio Buendia i Urszula Iguarán, są kuzynami. Kobieta bardzo obawia się, że jej dzieci będą miały świńskie ogony z racji jej pokrewieństwa z mężem.

Los utracony

Autor: Imre Kertész

książka Los utracony

Los utracony ukazuje historię nastoletniego chłopca – pochodzącego z Budapesztu węgierskiego Żyda – który trafił do nazistowskich obozów: Auschwitz-Birkenau, Buchenwaldu oraz Zeitz, przeżywając tam rok swojego życia, aż do końca wojny.

Na wschód od Edenu

Autor: John Steinbeck

książka Na wschód od Edenu

To saga rodziny Trasków, opisująca jej dzieje od 1890 roku do I wojny światowej. Warstwa fabularna skupia się wokół przypowieści o Kainie i Ablu, dwóch braci rywalizujących o względy ojca, która stanowiła jednocześnie odzwierciedlenie przekonania, że ludzie powtarzają zachowania swoich przodków.

Władca much

Autor: William Golding 

książka Władca much

Książka opowiada o grupie dzieci, które katastrofa samolotu rzuciła na bezludną wyspę, i które organizują sobie życie bez dorosłych. Początkowo wszystko wygląda sielankowo: wyspa jest piękna, rośnie na niej wiele owoców, dzięki którym nie grozi widmo głodu, i nie ma dorosłych… z ich zakazami i nakazami.

Wilk stepowy

Autor: Hermann Hesse 

książka Wilk stepowy

Książka opowiada historię człowieka w średnim wieku Harrego Hallera (ważne inicjały), wilka stepowego, który przeżywa swoiste załamanie, wewnętrzny bunt wobec świata i choć stara się przezwyciężyć tkwiące gdzieś głęboko w nim rozdarcie, tak właściwie nieustannie spogląda w przepaść, przepaść dzielącą go od realnego.

Dżuma

Autor: Albert Camus 

książka Dżuma

Książka opowiada o wydarzeniach w Oranie, fikcyjnym mieście w Algierii nad Morzem Śródziemnym. Wybucha tam niezwykła, przez nikogo nieprzewidziana, epidemia dżumy. Podobnie jak w obliczu każdego innego zła, społeczność miasta zostaje wystawiona na swoistą próbę.

Qou Vadis

Autor: Henryk Sienkiewicz

książka Quo Vadis

Jedna z najpopularniejszych powieści historycznych Henryka Sienkiewicza opowiada historię miłości młodego Rzymianina Marka Winicjusza i pięknej chrześcijanki Ligii. Opowieść rozgrywa się na tle pełnej przepychu, przemocy i okrucieństwa epoki rządów cesarza Nerona.

Księgi Jakubowe

Autor: Olga Tokarczuk

książka Księgi Jakubowe

Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca zgromadzi już niebawem wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, wywołany zaś przezeń ferment może odmienić bieg historii i zmienić kształt tej części świata.

Buddenbrookowie

Autor: Tomasz Mann

książka Buddenbrookowie

Buddenbrookowie to powieść, która opowiada o upadku zamożnej rodziny kupców z północnych Niemiec, na przestrzeni czterech pokoleń. Przedstawia sposób życia i obyczaje hanzeatyckiej burżuazji w latach 1835-1877.

Herzog

Autor: Saul Bellow 

książka Herzog

Bohaterem książki jest Hirō Onoda, człowiek, który spędził w dżungli 29 lat, nie mając świadomości, że II wojna światowa się skończyła. Przez ten czas mężczyzna kontynuował obronę nieistotnej wyspy na Pacyfiku, zmagając się z bezlitosną naturą i własnymi demonami.

Zostaw komentarz