10 kultowych polskich filmów z lat 50.
Zbliżające się długie jesienne wieczory to idealny czas, by wrócić do dawnych bestsellerów polskiego kina. Które filmy warto obejrzeć? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie rodzimych hitów.
Spis treści
Eroica
- Reżyseria: Andrzej Munk
- Scenariusz: Jerzy Stawiński
- Gatunek: dramat / wojenny
- Premiera: 1958
Wybrani aktorzy: Edward Dziewoński, Barbara Połomska, Ignacy Machowski, Leon Niemczyk, Kazimierz Rudzki, Henryk Bąk, Mariusz Dmochowski, Roman Kłosowski, Bogumił Kobiela, Tadeusz Łomnicki, Witold Pyrkosz.

Fabuła: Film składa się z dwóch luźno powiązanych nowel – Scherzo Alla Polacca i Lugubre (trzecia część nie weszła do końcowej produkcji). Bohaterem pierwszej noweli jest warszawski cwaniak Dzidziuś, który przez zbieg okoliczności zostaje wciągnięty do powstania warszawskiego, a później pośredniczy w pertraktacjach między dowództwem powstania a oddziałami Węgrów chcących stanąć po stronie Polaków. Akcja drugiej noweli toczy się w oflagu, gdzie polscy oficerowie kultywują mit legendarnego uciekiniera z obozu, porucznika Zawistowskiego. Nieprzyjazna atmosfera zaczyna doskwierać coraz mocniej.
Kanał
- Reżyseria: Andrzej Wajda
- Scenariusz: Jerzy Stawiński
- Gatunek: dramat / wojenny
- Premiera: 1957
Wybrani aktorzy: Teresa Iżewska, Tadeusz Janczar, Stanisław Mikulski, Emil Karewicz, Jan Englert, Tadeusz Gwiazdowski, Wieńczysław Gliński.

Fabuła: W filmie opowiedziano historię oddziału powstańców warszawskich, który próbuje uciec z niemieckiego okrążenia. Dzieło uważane za początek „polskiej szkoły filmowej” nieformalnie składa się z dwóch części. Pierwsza z nich ma charakter reportażowy, z kolei druga to apokaliptyczna wędrówka przez miejskie podziemia.
Pociąg
- Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
- Scenariusz: Jerzy Kawalerowicz / Jerzy Lutowski
- Gatunek: dramat psychologiczny
- Premiera: 1959
Wybrani aktorzy: Leon Niemczyk, Zbigniew Cybulski, Lucyna Winnicka, Teresa Szmigielówna, Tadeusz Gwiazdowski, Zbigniew Cybulski, Helena Dąbrowska.

Fabuła: Lekarz i Marta podróżują we wspólnym przedziale wagonu sypialnego. Ona ma za sobą głęboki dramat uczuciowy, on nie może otrząsnąć się po śmierci kilkunastoletniej pacjentki. Jest jeszcze Staszek – chłopak zakochany w Marcie i podążający w ślad za nią. Wiadomość o morderstwie i obecności zabójcy w pociągu sprawia, że w pewnym momencie dochodzi do nieudanego samosądu.
Pożegnania
- Reżyseria: Wojciech Has
- Scenariusz: Wojciech Has / Stanisław Dygat
- Gatunek: obyczajowy / psychologiczny
- Premiera: 1958
Wybrani aktorzy: Tadeusz Janczar, Gustaw Holoubek, Bogumił Kobiela (niewymieniony w czołówce), Maria Wachowiak, Irena Netto.

Fabuła: Paweł – chłopak z zamożnej rodziny – i Lidka – fordanserka – spotykają się w nocnym klubie. Oboje szybko przypadają sobie do gustu, jednak ich romans jest krótkotrwały. Sielankę przerywają interwencja ojca chłopaka i wojna. Młodzi spotykają się po latach – początkowo niepewni, czy ich uczucie przetrwało próbę czasu.
Pętla
- Reżyseria: Wojciech Has
- Scenariusz: Wojciech Has / Marek Hłasko
- Gatunek: dramat / psychologiczny
- Premiera: 1958
Wybrani aktorzy: Gustaw Holoubek, Aleksandra Śląska, Roman Kłosowski, Emil Karewicz, Teresa Szmigielówna.

Fabuła: Życie Kuby wypełnia walka z uzależnieniem od alkoholu. Wkrótce ma udać się na kurację, dzięki której jego zmagania z nałogiem będą lżejsze. Narasta w nim złość skierowana wobec wszystkiego i wszystkich. Ostatecznie, chcąc rozładować napięcie, wdaje się w awanturę i zostaje zabrany na komisariat. Po tym, gdy wychodzi na wolność, kieruje się w stronę pubu.
Popiół i diament
- Reżyseria: Andrzej Wajda
- Scenariusz: Andrzej Wajda / Jerzy Andrzejewski
- Gatunek: dramat / psychologiczny / polityczny
- Premiera: 1958
Wybrani aktorzy: Zbigniew Cybulski, Ewa Krzyżewska, Bogumił Kobiela, Adam Pawlikowski, Wacław Zastrzeżyński.

Fabuła: Maciek dostaje rozkaz zgładzenia sekretarza KW PPR, Szczuki. W międzyczasie zakochuje się w barmance Krystynie. Uczucie, które do niej żywi, dobitniej uświadamia mu bezsens zabijania po zakończeniu wojny. Wie, że musi wykonać zadanie. Chłopakiem targają skrajne emocje. Wkrótce sekretarz zostaje wywołany z bankietu.
Ewa chce spać
- Reżyseria: Tadeusz Chmielewski
- Scenariusz: Tadeusz Chmielewski / Andrzej Czekalski
- Gatunek: komedia
- Premiera: 1958
Wybrani aktorzy: Stanisław Mikulski, Roman Kłosowski, Ludwik Benoit, Barbara Kwiatkowska, Maria Kaniewska, Stefan Bartik.

Fabuła: Młoda dziewczyna przyjeżdża do miasta dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Po tym, kiedy nie zostaje wpuszczona do internatu, rozpoczyna poszukiwania noclegu. Ewie towarzyszą liczne perypetie.
Baza ludzi umarłych
- Reżyseria: Czesław Petelski
- Scenariusz: Czesław Petelski / Marek Hłasko
- Gatunek: dramat obyczajowy
- Premiera: 1959
Wybrani aktorzy: Zygmunt Kęstowicz, Emil Karewicz, Teresa Iżewska, Leon Niemczyk, Aleksander Fogiel, Tadeusz Łomnicki, Roman Kłosowski.

Fabuła: Do bazy transportu drewna w Bieszczadach przybywa aktywista partyjny, którego zadaniem jest zmotywowanie pracowników do większego wysiłku. Nie jest to jednak proste w przypadku ludzi zmęczonych życiem, którym nad głowami wisi widmo śmierci.
Nikodem Dyzma
- Reżyseria: Jan Rybkowski
- Scenariusz: Ludwik Starski
- Gatunek: komedia / obyczajowy
- Premiera: 1956
Wybrani aktorzy: Adolf Dymsza, Urszula Modrzyńska, Emil Karewicz, Andrzej Bogucki, Tadeusz Gwiazdowski, Ewa Krasnodębska.

Fabuła: To historia o nędzarzu, któremu przypadek otwiera drzwi do błyskotliwej kariery. Choć są ludzie, którzy znają prawdę o nim, milczą, aby nie skompromitować sfer ówczesnych elit. A Dyzma jest gotowy na kolejne zaszczyty.
Człowiek na torze
- Reżyseria: Andrzej Munk
- Scenariusz: Andrzej Munk / Jerzy Stawiński
- Gatunek: dramat / psychologiczny
- Premiera: 1957
Wybrani aktorzy: Kazimierz Opaliński, Zygmunt Maciejewski, Zygmunt Zintel, Leon Niemczyk (niewymieniony w czołówce), Roman Kłosowski, Zygmunt Listkiewicz.

Fabuła: Doświadczony maszynista Orzechowski zostaje zwolniony ze stanowiska pod zarzutem rzekomego sabotażu nowych metod pracy. Wkrótce ginie pod kołami pociągu. Rozpoczyna się śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny tragicznego wypadku.
Fot.: Materiały prasowe