Najdziwniejsze muzea w Polsce – dokąd warto wybrać się na nietypową wycieczkę?

najdziwniejsze muzea w Polsce

Muzeum to nie zawsze pompatyczna martyrologia i gabloty ze starymi eksponatami. W Polsce jest wiele placówek tematycznie poświęconych zwykłym rzeczom, w których z racji ich powszechności nie dostrzegamy nic niezwykłego. Obok perełek światowego dziedzictwa, które stanowią pomnik historii danego kraju, istnieją muzea o dość niecodziennym wydźwięku. Wiesz, jak wyglądały pieniądze chlebowe? Czy kiedykolwiek widziałeś rower do przewożenia mleka? Jeśli nie, sprawdź koniecznie te nietypowe polskie muzea!

Nietypowe muzea w Polsce

Choć nie każdy o tym wie, w Polsce są dostępne nie tylko tak tradycyjne muzea jak: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Łazienki Królewskie, Narodowe Muzeum Morskie, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Zamkowe w Malborku, zamek królewski, Muzeum Żup Krakowskich czy kopalnia soli w Wieliczce. I mimo że w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i innych dużych miastach nie brakuje turystów poznających pamiątki narodowe, niekiedy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co jest ogromnym wyróżnieniem dla polskich muzeów.

Nasz kraj usiany jest oryginalnymi muzeami tworzonymi przez pasjonatów poświęcających każdą wolną chwilę na powiększanie swojej kolekcji. Wybierając się w podróż, warto zajrzeć na mapę oryginalnych miejsc i będąc w okolicy odwiedzić przynajmniej jedno z nich. W wyborze ciekawych kierunków pomoże poniższe zestawienie. Po przekroczeniem drzwi tych muzeów znajdziesz się w innym świecie!

Muzeum Żaby

Muzeum Żaby w Kudowie-Zdroju to jedyne miejsce w Polsce, w którym poczujesz się jak w prawdziwym żabim świecie. Znajdziesz tu płazy zatopione w formalinie, broszki, maskotki i przybory kuchenne dobrane według tego samego, żabiego klucza. W muzeum zgromadzono około 3 tys. eksponatów, pochodzących z 30 krajów położonych na 6 kontynentach.

Prywatne Muzeum Diabła Polskiego

Na jednym z warszawskich blokowisk przy Bukowińskiej można zobaczyć kolekcję Diabła Polskiego „Przedpiekle”. Istnieje od ponad 40 lat i jest uważana za drugą taką kolekcję pod względem eksponatów, których założyciel Wiktoryn Grąbczewski zgromadził niemal 2 tys. „Przedpiekle” to rysunki, plakaty, książki, rzeźby i nagrania audycji radiowych oraz telewizyjnych, ściśle powiązanych z legendami o Diable Polskim. Będąc w muzeum, dowiesz się m.in., ile minut liczby diabelski kwadrans.

Muzeum Nietypowych Rowerów

Fani jednośladów, którzy zawitają do miejscowości Gołąb, z pewnością znajdą coś dla siebie. Wystawa mieści się w malowniczej okolicy i zbiera w sobie rowery cyrkowe, bicykle i ryksze, a także czysto użytkowe rowery do przewożenia mleka czy butli z gazem to trzon lokalnych zbiorów. Muzeum teoretycznie i praktycznie promuje turystykę rowerową. Zachęca do uczestniczenia w lekcjach na temat historii roweru i weekendowej nauce podstaw kolarstwa.

Muzeum Dobranocek PRL-u

Rzeszów pozwoli wyruszyć w sentymentalną podróż do czasów PRL-u. To możliwe dzięki Muzeum Dobranocek PRL, na które składa się około 2,5 tys. przedmiotów powiązanych tematycznie. Znajdziesz tu oryginalne lalki z filmów kukiełkowych takich jak „Plastusiowy pamiętnik”, „Miś Uszatek” czy „Miś Coralgol”. Nie zabraknie też folii z kadrami, gier planszowych i opakowań po batonikach „Maja”, olejku „Jacek i Agatka” czy gum balonowych „Bolek i Lolek”.

Muzeum Chleba

Będąc w Radzionkowie, odwiedź Muzeum Chleba. Na miejscu będziesz mógł samodzielnie uformować pieczywo, upiec i spróbować świeżutkiego bochenka. We wnętrzach muzeum znajdziesz eksponaty związane z wypiekiem – od narzędzi przez wiekami pomagającym piekarzom oraz archiwalnym dokumentów, w tym przepisów na smaczny chleb. To właśnie w tym muzeum dowiesz się, czym były pieniądze chlebowe (w czasach kryzysu hiperinflacji to suma, za którą można były kupić wyłącznie ten podstawowy produkt żywnościowy).

Muzeum Ognia

Muzeum Ognia w Bystrzycy Kłodzkiej powstało w 1964 roku i było zasługą mieszkańców pracujących w pobliskiej fabryce zapałek. Muzealna ekspozycja składa się z kilkuset tysięcy eksponatów – począwszy od krzesiw, przez lampy oliwne i górnicze, kończąc na zapalniczkach chemicznych, na elektrycznych kończąc. Szczególne miejsce w zbiorach zajmują opakowania i etykiety zapałczane z Polski, a także krajach Europy i całego świata

Muzeum Guzików

Jedno z najbardziej nietypowych muzeów w Polsce. Chociaż towarzyszą ludzkości już od czasów starożytnej Grecji, ich prozaiczność i powszechność sprawia, że są niezauważalnym elementem naszej codzienności. Kiedyś wyznacznik statusu, a dziś niezbędny element mody. W Łowickim Muzeum Guzików możemy podziwiać ich niezwykłą kolekcję.

Dział guzików personalnych zapoczątkowała spinka do koszuli Stanisława Witkacego. Znajdziemy tam także guziki m. in.: Marka Edelmana, gen. Sikorskiego, kardynała Wyszyńskiego, sześciu prezydentów Polski, Jerzego Hoffmana, Borysa Szyca czy Jaśka Meli. Historia przez pryzmat guzika? Doskonałym przykładem jest “guzik stanu wojennego”. Stan wojenny i internowania zmusiły kilkoro ludzi do założenia firmy produkującej m.in. ręcznie malowane guziki. Umieszczano na nich obrazki, symbole i hasła walki z systemem. Jeden z nich możemy oglądać w Łowiczu.

Muzeum Siekier

W gospodarstwie agroturystycznym w Orzechówce mieści się muzeum, w którym licznie zgromadzone są topory, maczugi, oszczepy i przede wszystkim siekiery z różnych epok. Ich wiek (od najnowszych po kamienne, pochodzące z wykopalisk archeologicznych) oraz przeznaczenie (rąbanie, krzesanie, ścinanie) było bardzo zróżnicowane. W zbiorach znajduje się także topór katowski, którym po raz ostatni ścinano głowy złodziejom monet na Rynku Krakowskim.

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli znajduje się w Kopalni Złota w Złotym Stoku. Na jego zbiory składa się kilkaset tabliczek informacyjnych, ostrzegawczych i propagandowych z czasów socjalizmu. Wśród nich można znaleźć takie wspomnieniowe tuzy jak „Pamiętaj, że urodziłeś się bez części zapasowych”. Miejsce będzie atrakcją nie tylko dla osób spragnionych ciekawostek z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, lecz wszystkich miłośników historii Polskiej Republiki Ludowej.

Muzeum Tanich Win

Sen Sołtysa, Bycza Moc, Komandos Strong czy Mocna Zośka to niektóre z win owocowych, w jakie wyposażono muzeum w Szklarskiej Porębie. Kolekcja jaboli jest bardzo bogata i znajduje się tu nie mniejszy zbiór etykiet i plakatów reklamujących alkohol. Oglądanie ekspozycji może być połączone z degustacją. Co ciekawe, wystawę taniego wina można oglądać z takim samym zachwytem jak ekspozycje malarstwa z różnych stron świata w muzeum sztuki światowego formatu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *