Włochy oczami kina – filmy inspirujące do podróży

filmy do podróży

Czy Włochy to miejsce, które warto odwiedzić? Oczywiście, że tak! Szukasz inspiracji, która przekona Cię do zarezerwowania biletu? Nic tak nie rozbudzi Twojej wyobraźni jak dobre kino. Włoskie pejzaże, kultura i atmosfera znakomicie odzwierciedlone zostały w filmach, które przeniosą Cię w najpiękniejsze zakątki tego kraju. I wcale nie musisz ruszać się z fotela.

Rzymskie wakacje

Zacznijmy od klasyka, który niezmiennie zachwyca widzów na całym świecie – „Rzymskie wakacje”. To film, który mimo upływu lat, wciąż jest w stanie zauroczyć każdego. Rzym prezentuje się tu magicznie, a czarno-białe kadry tylko dodają mu uroku. Audrey Hepburn i Gregory Peck, którzy wcielili się w role główne, to kolejny powód, dla którego warto ten film zobaczyć.

Fabuła „Rzymskich wakacji” skupia się na przygodach księżniczki, która podczas oficjalnej wizyty w Wiecznym Mieście postanawia na chwilę uciec od obowiązków. Chce doświadczyć Rzymu tak, jak zwykli ludzie, czyli bez fleszy i formalności. Spotyka amerykańskiego dziennikarza, który, nie ujawniając swojej tożsamości, godzi się zostać jej przewodnikiem. Kobieta nie wie, że jej nowy znajomy planuje napisać o niej artykuł. To opowieść, która pokazuje, że komedia romantyczna może być elegancka i pełna klasy.

Pod słońcem Toskanii

Podróżując po Włoszech, trudno nie zachwycić się historią i klimatem, które tam panują. Włoskie miasta, takie jak Rzym czy malownicze zakątki w Wenecji, oferują nie tylko przepiękne zdjęcia, ale także ukryte pragnienia i opowieści, które tylko czekają na to, aby je odkryć. Włochy stały się scenerią dla wielu filmów, które próbowały uchwycić ich wielkie piękno, od „Tamte dni, tamte noce” po kultową scenerię przy Fontannie di Trevi.

W „Pod słońcem Toskanii” nie znajdziemy może zawiłej intrygi, ale jest to historia, która rozgrzewa serca widzów na całym świecie. Urokliwe pejzaże Toskanii stanowią tło dla życiowych zmagań Diane Lane, wcielającej się w rolę kobiety poszukującej nowej drogi. Jej decyzja o zakupie willi w malowniczej Cortonie jest początkiem przygody, w której nie brakuje polskiego akcentu – bohaterce w remoncie pomagają polscy budowlańcy. Film jest hołdem dla włoskiej prowincji, prezentującym jej najpiękniejsze zakątki – od Cortony, przez Florencję i Sienę, po nadmorskie Positano.

Jedz, módl się, kochaj!

Z kolei „Jedz, módl się, kochaj!” to ekranizacja osobistej podróży Elizabeth Gilbert, z Julią Roberts w roli głównej. Bohaterka filmu, w poszukiwaniu siebie, odważnie porzuca dotychczasowe życie i wyrusza w podróż, której pierwszym etapem jest Rzym. Film zanurza nas w pięknie Wiecznego Miasta, ukazując jego mieszkańców, którzy z pasją oddają się dolce far niente – sztuce lenistwa, bądź bardziej eufemistycznie: sztuce odpoczynku. Ale to włoska kuchnia jest tutaj prawdziwą gwiazdą, prezentując rozmaite przysmaki, które sprawiają, że każdy miłośnik dobrego jedzenia z pewnością zapragnie odwiedzić Włochy.

Słodkie życie

Zapraszamy na podróż do świata włoskiego kina, gdzie czeka na Was prawdziwa perełka – „Słodkie życie” Federico Felliniego. Ten czarno-biały film to dzieło sztuki i ciekawy portret Rzymu, ukazujący jego przepych i ukryte cienie. Marcello, dziennikarz z głównych stron gazet, przemierza ulice miasta w poszukiwaniu miłości i życia, które byłoby niczym wyciągnięte z najpiękniejszej bajki.

Życie jest piękne

Akcja filmu Benigniego toczy się w czasie II wojny światowej. Produkcja opowiada historię włoskiej rodziny żydowskiego pochodzenia, deportowanej do nazistowskiego obozu zagłady. To film, który potrafi być jednocześnie zabawny, a w głębi duszy niezwykle poruszający. Co więcej, kręcony w zachwycających sceneriach Toskanii, Lacjum i Umbrii.

Anioły i demony

To film, który powstał na podstawie powieści Dana Browna o tym samym tytule. Film „Anioły i demony” opowiada historię eksperta w dziedzinie symboli religijnych, Roberta Langdona (Tom Hanks), który udaje się do Rzymu, aby ostrzec Watykan przed groźbą zniszczenia Kościoła.

Listy do Julii

Sophie (Amanda Seyfried) odwiedza najpopularniejszą atrakcję miasta, balkon Julii, na którym kobiety z całego świata zostawiają listy opisujące ich sercowe rozterki. W ten sposób poznaje tzw. sekretarki Julii – cztery kobiety (Isabellę, Franceskę, Donatellę i Marię), które zbierają listy, a następnie na nie odpisują. Dołączywszy do nich, Sophia znajduje list ukryty w ścianie loggi, napisany 50 lat wcześniej przez Angielkę Claire Smith i postanawia jej odpowiedzieć.

Wielkie piękno

Główny bohater, Jep Gambardella, jest dziennikarzem oddanym wędrówkom między kolejnymi imprezami towarzyskimi. Mieszka w luksusie, obraca się w eleganckim towarzystwie, uczestniczy w wystawnych przyjęciach u boku pięknych kobiet. Niespodziewanie powraca do niego przeszłość, a wraz z nią poczucie pustki i samotności. Czy Gambardella zdoła wyjść z marazmu, czy może wszystko, co mu pozostało, to przemierzać ulice Wiecznego Miasta i wspominać swoją pełną namiętności i bezpowrotnie utraconą młodość?

Włochy, z ich malowniczymi krajobrazami, bogatą historią i kulturą, stanowią nieustającą inspirację dla twórców filmowych, którzy przedstawiają w nich urok włoskich miast i wsi oraz zachęcają do odkrywania własnych doświadczeń w tych miejscach, stając się mostem między marzeniami a rzeczywistością. Każda z tych kinowych podróży pozwala widzom poczuć włoską atmosferę, smak i tradycję i skłonić do fizycznego odkrywania uroków Włoch. Filmów szukaj na platformach typu Netflix, Prime Video czy TVP VOD.

Fot. kadr z filmu „Rzymskie wakacje”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *