Zastanawiasz się, czy zostać rentierem? To może się opłacać

rentier

Rentier to jednostka utrzymująca się z zysków uzyskiwanych od posiadanych aktywów finansowych lub majątku. Jego źródła dochodu mogą być zróżnicowane i obejmować takie aspekty jak wynajem nieruchomości, dywidendy z akcji, odsetki z obligacji, lokat terminowych, pożyczek czy innych stałych źródeł przychodu. Co istotne, dochód rentiera ma charakter pasywny – nie zobowiązuje go do ciągłego angażowania się w aktywność zarobkową. A to bardzo wygodne rozwiązanie.

Jak dużo kapitału potrzeba, aby zostać rentierem?

Rentier czerpie zyski w takich sumach, które pozwalają mu na pokrycie wszelkich kosztów związanych z utrzymaniem: mieszkaniem, jedzeniem, transportem i innymi standardowymi wydatkami. Co ważne, rentier nie jest skazany na bezczynność. Może dodatkowo pracować, także prowadzić biznes, zazwyczaj jednak robi to w ograniczonym zakresie, który jest wygodny dla niego.

Nie ma czegoś takiego jak jednoznaczny próg pasywnych dochodów, którego przekroczenie oznaczałoby automatyczne dołączenie do grona rentierów. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb, które mogą być bardzo różne. Jedni są zadowoleni ze skromnego życia i stałych wpływów na pokrycie kosztów utrzymania, inni dążą do osiągnięcia takiego poziomu pasywnych zarobków, który pozwoli zaoferować rodzinie wyjątkowy standard życia.

kim jest rentier

Szybkie wyliczenie

W przypadku Polski możemy przyjąć, że średnie miesięczne dochody pasywne pozwalające stać się rentierem wynoszą kilka tysięcy złotych. Finalna kwota zależy od Twojej sytuacji życiowej i trybu życia, ale jeżeli średnia krajowa wpływów na poziomie około 5,3 tys. złotych netto jest dla Ciebie satysfakcjonująca, a na swoim kapitale jesteś w stanie zarabiać „na czysto” 4 proc. rocznie, to stanie się rentierem będzie możliwe po zgromadzeniu około 2 mln zł. To jak dla statystycznego Kowalskiego bardzo dużo, ale niestety – coś za coś.

Preferencje inwestycyjne rentierów

Rentierzy często inwestują w bezpieczne aktywa, takie jak obligacje skarbowe i lokaty terminowe. W przeciwieństwie do nieruchomości czy akcji dywidendowych te formy inwestycji gwarantują zysk niemal całkowicie wolny od ryzyka. Choć przeważnie nie jest on bardzo duży, może sięgać nawet kilkunastu procent. Duży kapitał otwiera drogę do korzystania z ofert lokat negocjowanych i promocyjnych, które gwarantują wyższe oprocentowanie niż standardowe.

Każda forma inwestycji ma swoje plusy i minusy. W pewnym okresie największe zyski może przynieść wynajem nieruchomości, w innym okresie lokaty, a w jeszcze innym obligacje indeksowane inflacją. Różne rodzaje aktywów, takie jak papiery wartościowe, waluty, metale szlachetne czy dzieła sztuki, mogą oferować wyższe stopy zwrotu. Jednak te są zwykle wykorzystywane w mniejszej mierze przez rentierów. Ich podstawowym celem są inwestycje generujące stałe, regularne dochody przy minimalnym ryzyku utraty kapitału.

inwestycje rentiera

Jak osiągnąć status rentiera?

Tak jak nie ma jednoznacznej definicji rentiera, tak nie ma również określonego sposobu na osiągnięcie takiego statusu. W większości przypadków gromadzenie odpowiednio dużego kapitału jest długotrwałym procesem. Niektórym udaje się to osiągnąć w ciągu kilku lat, innym zajmuje to lat kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt, a jeszcze innym nigdy się to nie udaje, mimo starań. Tak czy inaczej – warto próbować.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *