Jak gospodarować emeryturą, jak oszczędzać – cenne wskazówki

gospodarowanie emeryturą

W polskich warunkach gospodarowanie domowym budżetem to często wyzwanie dla rencisty bądź emeryta. Pogodzenie niewielkich świadczeń i różnorodnych wydatków to niekiedy solidna gimnastyka intelektualna. Jak i na czym oszczędzać?

Czym jest zarządzanie budżetem?

Zarządzanie budżetem obejmuje pozyskiwanie funduszy oraz szacowanie i śledzenie kosztów. W administrowaniu finansami domowymi kluczowa jest umiejętność oszczędzania.

Co zrobić, by oszczędzanie było efektywne?

Oszczędzanie to inaczej gromadzenie środków pieniężnych. Oznacza ono rezygnację z korzyści, które możemy osiągnąć w danej chwili, na poczet większych profitów w długookresowej perspektywie. Drogą do należytego gospodarowania emeryturą jest optymalizacja potrzeb.

Świadomość konieczności oszczędzania a regularne odkładanie środków często bywa rozumiane dość opacznie. Tym bardziej, że sytuacja finansowa przeciętnego polskiego emeryta nie nastraja optymistycznie. Według danych Eurostatu sprzed kilku lat przeciętna emerytura seniorów w Polsce to zaledwie 32% średniej dla wspólnoty europejskiej. Mimo to warto próbować oszczędzać, gdyż tylko dzięki rozsądnemu gospodarowaniu środkami będziemy w stanie dostatecznie zabezpieczyć swoją przyszłość.

Odkładaj nawet drobne kwoty

Efektywnie nie znaczy dużo, lecz regularnie. Cykliczność to słowo otwierające przed ekonomicznym emerytem szereg możliwości. Nawet z niskiej emerytury zwykle jesteśmy w stanie wygospodarować nawet niewielką kwotę, którą co miesiąc regularnie będziemy przechowywać w charakterze zaskórniaka. Niestety seniorzy są grupą, która w wielu przypadkach do oszczędzania nawet w minimalnym zakresie podchodzi bardzo sceptycznie. Tymczasem to właśnie drobne kwoty gromadzone w długim okresie pozwolą zachować finansowy komfort psychiczny.

Zrób listę wydatków

W oszczędzaniu kluczowe jest właściwe planowanie obciążeń. Często zdarza się bowiem, że domowy budżet zostaje nadwerężony wieloma zbędnymi wydatkami. Wypośrodkowanie potrzeb pozwala optymalnie zaplanować budżet. W tym celu rencista i emeryt powinni stworzyć szczegółową listę, na której wyszczególnią wydatki stałe i zmienne w pełnej wysokości. Do pierwszej kategorii przynależą rachunki, zakup lekarstw itp. Kategorię zmienną tworzą obciążenia pojawiające się okresowo.

Największe pole manewru do optymalizacji wynika z wydatków zmiennych. Rozsądne podejście do oszczędzania rzecz jasna nie oznacza, że musimy rezygnować ze wszystkich przyjemności. Wystarczy np. wydawać określone kwoty na wybrane cele rzadziej niż raz na dwa miesiące zamiast co miesiąc. Przy okazji przygotowana lista pokaże, które wydatki są niepotrzebne, a więc można z nich od razu zrezygnować.

Obniż rachunki

Wydatki stałe także możemy zoptymalizować. W grę przede wszystkim wchodzi zaopatrywanie się w zamienniki leków zamiast oryginalnych medykamentów. Choć muszą one być równie skuteczne. Oszczędności możemy poszukać także w obszarze zużycia energii elektrycznej oraz ciepła. Warto porównać oferty dystrybutorów prądu i wybrać taką, która pozwoli wydać nieco mniej.

Zakupy rób online

Choć moda wprost z zachodu jeszcze niezbyt mocno zagościła w Polsce, już można znaleźć jej miłośników w różnym wieku. Robienie zakupów bez wychodzenia z domu to szczególnie trafna alternatywa dla osób mających problemy z poruszaniem się. Jej ważnym składnikiem jest dodatkowo aspekt ekonomiczny. Kupowanie online pozwala szybko skonfrontować ceny produktów w różnych sklepach, a dzięki temu towar nabyć taniej.

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na zakupy w tradycyjnej formie, najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą listy potrzebnych produktów. Dzięki temu nie padniesz ofiarą sztuczek handlowców, którzy różnymi metodami będą zachęcać Cię do kupowania produktów, których w rzeczywistości nie potrzebujesz.

Pożyczaj mądrze

Oszczędność nie wyklucza pożyczania. Najważniejsze jest jednak, by długi zaciągać z umiarem. Choć pożyczek warto unikać, nie zawsze jest to możliwe. Nagła awaria sprzętu domowego potrafi skutecznie zburzyć nasze plany finansowe. Pamiętajmy, by zadłużenie zaciągać wyłącznie w wysokości niezbędnej na naprawę.

Podejmij pracę

Dobrym sposobem na poprawę kondycji domowego budżetu zawsze będzie podjęcie pracy. Niekoniecznie musi mieć ona charakter pełnego etatu. Nawet niewielkie wynagrodzenie sprawi, że będziemy w stanie w ciągu miesiąca odłożyć więcej.

Skorzystaj z lokaty

Jeśli masz nieco więcej oszczędności, część z nich możesz włożyć na lokatę. To jedna z najprostszych, najpopularniejszych i najbezpieczniejszych form pomnażania kapitału. Niestety oprocentowanie lokat (określające wysokość odsetek od depozytu – czyli zysku dla klienta) zazwyczaj jest bardzo niewielkie i wynosi kilka procent.

Zacznij oszczędzać jak najwcześniej

Skuteczne oszczędzanie większych kwot z emerytury też jest możliwe. Warto planować to z dużym wyprzedzeniem. Dobrym rozwiązaniem jest też zacząć oszczędzać na przyszłą emeryturę. Dziś jest to możliwe chociażby za sprawą tzw. IKE i IKZE, czyli odpowiednio Indywidualnego Konta Emerytalnego i Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Wówczas, gdy osiągniemy wiek emerytalny, będziemy mogli liczyć na wypłatę świadczenia w wyższej wysokości. Dodatkowy kapitał zmniejszy ryzyko zbyt niskich dochodów.

Będąc na emeryturze, czasami można korzystać z dodatków emerytalnych i czerpać dochody z działalności rolniczej (gospodarstwa rolnego). Dwie emerytury mogą pobierać Ci, którzy oprócz składek do ZUS-u podlegali ubezpieczeniu społecznemu rolników, w KRUS-ie.

Jakie są korzyści z racjonalnego gospodarowania emeryturą?

Oszczędzanie pieniędzy pozwala nam minimalizować ryzyko utraty płynności finansowej, np. w przypadku straty pracy. Mając sensowny poziom skumulowanych nadwyżek finansowych, zapewniamy sobie i swoim najbliższym niezależność i bezpieczeństwo na wypadek negatywnych i niedających się przewidzieć zdarzeń.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o oszczędzaniu?

Szukając optymalnej ścieżki redukcji nadmiernych wydatków, szczególne istotne jest to, by przeanalizować wszystkie nawyki konsumpcyjne. Należą do nich:

  • kupowanie pod wpływem impulsu,
  • kupowanie posiłków w restauracjach zamiast przygotowywania ich w domu,
  • korzystanie z samochodu zamiast komunikacji miejskiej,
  • subskrybowanie wielu niepotrzebnych prenumerat,
  • kupowanie drogich ubrań i wyrzucanie (zamiast sprzedawania) rzeczy, w których nie chodzisz.

Oszczędzanie na emeryturze a inwestowanie

Oszczędzanie nie wyklucza prób zwiększenia swoich dochodów. Należy jednak być bardzo ostrożnym, gdyż jedna nieprzemyślana decyzja czasem oznacza dla seniora poważne kłopoty. Możesz inwestować np. w akcje, obligacje, metale szlachetne bądź nieruchomości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *