Ubezpieczenie samochodu seniora – przeczytaj, zanim kupisz polisę

ubezpieczenie samochodu seniora

Ubezpieczenie samochodu to obowiązek każdego kierowcy. Wiek nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Czy senior może liczyć na preferencyjne warunki polisy?

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Powszechnie przyjmuje się, że wiek to główny czynnik wpływający na wysokość składki ubezpieczeniowej. I rzeczywiście jest to element, który w dużym stopniu decyduje o atrakcyjności oferty. Oprócz wieku istotne znaczenie mają:

  • miejsce zamieszkania,
  • model samochodu (w tym jego wiek, przebieg i pojemność silnika),
  • częstotliwość użytkowania pojazdu,
  • doświadczenie za kierownicą (co pozwala określić ryzyko spowodowania wypadku albo kolizji).  

Jaki zakres obejmuje ubezpieczenie auta?

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC zadziała, kiedy na skutek użytkowania samochodu wyrządzimy komuś szkodę (osobową lub rzeczową). Pamiętajmy, że zakres ubezpieczenia w cenie OC związany z ruchem pojazdu obejmuje także szkodę powstałą przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta, załadunku i rozładunku, a także podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla seniora?

W Polsce pokutuje mit, iż senior aktywny za kierownicą musi liczyć się z wyższymi opłatami za OC niż początkujący szofer. Wbrew pozorom często jest zupełnie odwrotnie, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe powszechnie stawiają znak równości między młodym kierowcą a większym ryzykiem. Młodzieńczy wiek skłania do brawurowej jazdy, z kolei senior przeważnie stawia na rozsądek i bezpieczeństwo.

Kierowcy, który prawo jazdy ma od niedawna, brakuje cennej wieloletniej praktyki (równie ważnej jak przeszkolenie teoretyczne). Senior zaś ma większe doświadczenie i z założenia jest w stanie lepiej poradzić sobie w kryzysowej sytuacji na drodze. Statystyki policyjne opublikowane w 2021 roku wskazały, że osoby starsze powodują najmniej zdarzeń drogowych w porównaniu do wszystkich badanych grup wiekowych.

Ubezpieczyciele doceniają, że zgodnie z wynikami analizy seniorzy jeżdżą najostrożniej. Dlatego oferują im preferencyjne warunki, jeśli chodzi o to, jaka jest cena OC. Najtańsze OC dla seniora kosztuje około kilkuset złotych. W pierwszym półroczu 2022 roku za składkę OC średnio najmniej płacili 63-latkowie. Polisa OC kosztowała ich 440 zł. 19-latkowie musieli liczyć się z wydatkiem rzędu około 2000 zł.

Jakie samochody najczęściej ubezpieczają seniorzy?

Polscy seniorzy chętnie korzystają z komfortowego podróżowania autem. Użytkują głównie kilkunastoletnie samochody. W pierwszym półroczu 2022 roku szczególnie często kupowali ubezpieczenia na opla astrę i corsę, volkswagena golfa i passata oraz forda focusa.

Gdzie szukać najtańszego OC dla emeryta?

Nieocenionym źródłem pomocy w poszukiwaniu odpowiedniej polisy jest Internet. Pomocna może być też rozmowa z doradcą ubezpieczeniowym. Darmowe porównywarki w postaci kalkulatora OC po uzupełnieniu w nich odpowiednich parametrów przefiltrują zawartość ofert od ubezpieczycieli będących w bazie danych. I dzięki temu pozwolą nam znaleźć tanie OC. Wygodnym rozwiązaniem może być także skorzystanie z usług multiagenta, czyli osoby, która działa na rzecz kilku firm ubezpieczeniowych.

Co grozi za brak ubezpieczenia obowiązkowego?

W Polsce nad dopełnieniem obowiązku korzystania z ubezpieczenia, jeśli chodzi o komunikacyjną polisę OC i ubezpieczenia OC rolników, czuwa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC może być dotkliwy. Zależy od kategorii pojazdu oraz okresu zwłoki. I tak w 2022 roku kara za brak terminowego ubezpieczenia samochodu w przypadku seniorów i pozostałych grup wiekowych wynosi:

  • 1200 zł w przypadku auta osobowego, 1810 zł w przypadku pojazdu ciężarowego i 200 zł w przypadku innych pojazdów (jeśli zwłoka wyniosła do 3 dni),
  • 3010 zł w przypadku osobówki, 4520, jeśli chodzi o ciężarówkę, i 500 w odniesieniu do innych pojazdów (jeżeli zwłoka wynosi od 4 do 14 dni),
  • 6020 zł w przypadku pojazdu osobowego, 9030 zł w przypadku ciężarówki, i 1000, jeśli chodzi o inne pojazdy (gdy z opłaceniem OC spóźnimy się więcej niż 14 dni).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *