Nowa wiedza medyczna może być uzasadnieniem dla odebrania renty

renta a wiedza medyczna

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy to jedno z fundamentalnych praw obywatela. Niemniej, czy jest możliwe odebranie takiego świadczenia po wielu latach? Wielu ludzi zastanawia się nad tym, kiedy zostają wezwani na badania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Zakres kontroli ZUS nad prawem do renty

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet stała renta nie oznacza, że osoba ją pobierająca nie będzie podlegała regularnym kontrolom zdrowia. Renta stała nie oznacza, że przysługuje ona dożywotnio (choć może tak się zdarzyć), lecz przysługuje tym, którzy są niezdolni do pracy i w przypadku których lekarz orzecznik zakłada, że nie odzyskają sprawności zawodowej wcześniej niż 5 lat od diagnozy.

ZUS jest upoważniony do weryfikowania zdolności do pracy osoby pobierającej rentę. Jak głosi art. 107 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, prawo do świadczeń zależne jest od aktualnego stanu zdrowia osoby ubezpieczonej. W przypadku zmiany tego stanu – wysokość renty może zostać zmodyfikowana. Może zdarzyć się też tak, że renta zostanie anulowana.

wiedza medyczna a renta

Orzecznictwo w kwestii trwałości niezdolności do pracy

Stan zdrowia a postępy medycyny

Wyrokiem z 20 września 2018 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie podkreślił, że „trwałość” orzeczenia nie wyklucza poprawy zdrowia. Może się zdarzyć, że dzięki postępowi w medycynie, choroby, które jeszcze kilka lat temu były uznawane za nieuleczalne, dziś mogą być skutecznie leczone. Nowoczesne metody i leki nowej generacji potrafią odmienić życie pacjentów, przywracając im zdolność do pracy.

Możliwość odwołania się od decyzji ZUS

ZUS może orzec, że dana osoba jest zdolna do pracy mimo to, że wcześniej przyznał jej stałą rentę. Ubezpieczony zaś ma prawo nie zgodzić się z taką decyzją. Wówczas może on podjąć kroki prawne, łącznie z zaskarżeniem decyzji i skierowaniem sprawy do sądu. W takim przypadku to opinie biegłych lekarzy odegrają kluczową rolę.

renta

Podsumowanie

Jest więc jasne, że przyznanie renty lata temu nie oznacza, że osoba pobierająca ją jest zabezpieczona na całe życie. Stan wiedzy medycznej oraz techniki leczenia rozwijają się, a ZUS ma obowiązek dbać o to, by świadczenia były przyznawane tym, którzy naprawdę ich potrzebują.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *