Jak odsunąć w czasie przejście Polaków na emeryturę?

przejście na emeryturę

W ciągu roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła – w grudniu 2020 roku pracowało 776,6 tys. emerytów, natomiast w grudniu 2021 roku już 812,9 tys. Niestety polski system emerytalny jest daleki od ideału i już bardzo obciążony.

Jak zachęcić Polaków do późniejszego przechodzenia na emeryturę?

W 2021 roku aż 90 proc. osób w wieku 60–74 lata – więcej kobiet niż mężczyzn – nie pracowało i nie poszukiwało pracy. Choroba lub niepełnosprawność była powodem bierności zawodowej dla 6,4 proc. osób w tym wieku.

Co więc zrobić, aby zachęcić Polaków do odchodzenia na emeryturę nieco później niż przewidują to przepisy? Zaproponować im atrakcyjny benefit finansowy.

Jest źle, będzie gorzej – twierdzi ZUS

Obecnie jeden pracownik utrzymuje średnio 390 emerytów. Niestety prognozy ZUS-u nie napawają optymizmem. Z szacunków do 2080 roku wynika, że jeden pracownik będzie musiał utrzymywać aż 449 emerytów więcej. To ogromny wysiłek dla już dziś obciążonego systemu emerytalnego. Co to oznacza? Że przyszłe emerytury będą znacznie niższe niż aktualnie (emerytura minimalna to od 1 marca nieco ponad 1400 zł na rękę). Mogą wynieść jedynie jedną czwartą ostatniej pensji lub jeszcze mniej.

emerytura

Warto więc, zamiast liczyć na państwo, zacząć dodatkowo oszczędzać na swoją emeryturę. Oczywiście nie jest to łatwe, ponieważ tempo codziennego życia i wydatków z nim związanych jest bardzo duże. Zawsze na coś brakuje. Tak więc odkładanie pieniędzy z perspektywą skorzystania z nich za kilkadziesiąt lat nie jest dość atrakcyjne. Taką opcję rozważa jedynie co piąty przyszły emeryt.

Za i przeciw

UCE Research dla Business Insider Polska sprawdził, czy Polacy byliby skłonni przedłużyć swoją aktywność zawodową o rok w zamian za podniesienie miesięcznych świadczeń emerytalnych o 400 zł. Okazuje się, że aż 59 proc. ankietowanych popiera ten pomysł, a jego orędowników nie brakuje zarówno wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości, jak i zwolenników partii opozycyjnych.

przejście na emeryturę

Sympatie polityczne a procent osób popierających dodatek

Wśród osób deklarujących poparcie dla PSL-u „za” takim pomysłem opowiedziało się 78 proc. Z kolei wśród wyborców KO ponad 70 proc. stwierdziło, że zgodziłoby się na dodatkowy rok pracy w zamian za wskazaną rekompensatę finansową. Taka opcja cieszy się poparciem również wśród elektoratu Polski 2050 (69 proc.) oraz Lewicy (64 proc.). Natomiast w elektoracie PiS-u, spośród osób, które zgodziły się na dodatkowy rok pracy w zamian za wyższą emeryturę, poparcie wynosi 51,7 proc. Niecała jedna trzecia (30,6 proc.) głosujących na Prawo i Sprawiedliwość było przeciwko, a 17,7 proc. nie miało zdania na ten temat.

Zwolennicy Suwerennej Polski i Partii Republikańskiej w większości zdecydowanie nie popierają propozycji przedłużenia aktywności zawodowej w zamian za dodatkowe pieniądze.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *