Czy zostanie wypłacona 15 emerytura?

15 emerytura

Pod koniec 2022 roku pojawiły się informacje o możliwości wprowadzenia 15 emerytury w Polsce. Celem wprowadzenia kolejnej emerytury byłoby wsparcie starszych osób w dobie gwałtownie rosnącej inflacji. Jednak z ostatnich wypowiedzi wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda wynika, że na 2023 rok nie przewidziano wypłaty 15 emerytury.

Oczekiwania emerytów

Przedstawiciel rządu zasugerował, że formą wsparcia finansowego dla osób starszych jest kwota wolna od podatku, co sprawia, że w kieszeniach emerytów zostaje więcej pieniędzy.

Nadzieje emerytów skupiały się na możliwości otrzymania świadczenia na poziomie minimalnej emerytury, której wartość po waloryzacji w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto, czyli zaokrąglając – 1445 zł netto.

Na razie wyłącznie trzynastka i czternastka

Dodatkowo emeryci mogą liczyć na tzw. trzynastkę, która przysługuje ustawowo wszystkim bez względu na wysokość otrzymywanego świadczenia zasadniczego.

czy w 2023 roku będzie 15 emerytura

Jej wysokość odpowiada wartości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku kalendarzowym. Ponadto istnieje możliwość otrzymania czternastki, której wysokość jest zależna od progu dochodowego – do 2900 zł brutto świadczenie osiągnie wartość minimalnej emerytury.

Dodatkowe świadczenia emerytalne a budżet państwa

Nie można pominąć kwestii wpływu wprowadzania kolejnych emerytur na budżet państwa. W 2023 roku 13 emerytura wyniesie 15 mld zł, natomiast prognozy na rok 2026 przewidują, że świadczenie to będzie kosztować już 19 mld zł. Pomimo tych danych projekt ustawy budżetowej na 2023 rok nie uwzględnia możliwości wypłaty piętnastki. W 2024 roku również raczej nie ma na to szansy.

Dlaczego 15 emerytura przynajmniej na razie nie zostanie wprowadzona?

Przede wszystkim ta decyzja wynika z priorytetów rządu, który skupia się na finansowaniu trzynastek i czternastek. Jak twierdzi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, świadczenia emerytalne i tak są coraz wyższe, a 13 emerytury i 14 emerytury to ogromna pomoc dla osób starszych.

piętnasta emerytura

Dodatkowo Sejm RP uchwalił ustawę wprowadzającą wypłatę 14 emerytury na stałe, która w 2023 roku obejmie około 8,3 mln osób, z czego ponad połowa otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *