Twój telefon gaśnie, a potem znikają pieniądze z konta. Metoda SIM swap

jak działa metoda sim swap

Od 2018 roku w Polsce głośno zaczęło się mówić o nowej metodzie kradzieży środków. Została upowszechniona przez grupę przestępczą, która w ciągu zaledwie trzech lat zdołała wyłudzić w ten sposób ponad 20 mln zł.

Naciągnęli ludzi na wiele milionów

Policja z dumą informuje o dużej skuteczności w ściganiu tej grupy, a jednym z najważniejszych sukcesów organów ścigania jest zatrzymanie w 2023 roku kluczowego członka bandy. Zatrzymali go funkcjonariusze z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Poznaniu.

Jak oficjalnie podano, zadania tego mężczyzny koncentrowały się na nielegalnym pozyskiwaniu danych logowania, haseł dostępu i informacji o saldach na rachunkach bankowych ofiar, a także nieautoryzowanym uzyskiwaniu dostępu – za pośrednictwem internetu – do informacji nieprzeznaczonych dla niego.

Jak działa metoda SIM swap?

Jak konkretnie działała grupa przestępcza? Bardzo prosto. Przestępstwo znane jako SIM swap opiera się na wyłudzeniu numeru telefonu, danych osobistych i bankowych użytkownika, a następnie zwróceniu się do operatora o wymianę karty SIM. Oczywiście wszystko bazuje na tym, że to przestępca podszywa się pod ofiarę. Oszuści po otrzymaniu nowej karty mogli zmienić hasło do bankowości internetowej i kraść pieniądze.

metoda SIM swap

Operatorzy sieci komórkowych często dawali się nabrać i z niewielkim oporem wymieniali karty SIM, ponieważ stawiali na wygodę klienta ponad jego bezpieczeństwo. To zjawisko nie było jednak aż tak rozpowszechnione. Choć co jakiś czas pojawiały się doniesienia o poszkodowanych, nie wiadomo było, jaka jest skala działania oszustów. Dopiero zatrzymanie grupy przestępczej pozwoliło na odkrycie skali i „efektów” ich działalności. Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu doprowadziło do ustalenia ponad 50 pokrzywdzonych i oszacowania strat na łącznie ponad 20 mln zł.

Jak zabezpieczyć się przed oszustami?

Ofiary tego rodzaju oszustw zwykle nie wiedzą, jak do tego doszło, i nie zdają sobie sprawy z tego, jak powinny reagować. Właśnie dlatego przestępczość jest tak skuteczna. Niestety w momencie, gdy konto bankowe ofiary jest wyczyszczone, jest już za późno na jakiekolwiek działania.

Na to, by jak najwcześniej reagować w przypadku podejrzeń o nieprawidłowe działanie urządzeń używanych do autoryzacji i uwierzytelniania transakcji, uczula klientów m.in. Rzecznik Finansowy – dr hab. Mariusz Jerzy Golecki.

oszuści

Rzecznik wskazuje także na konieczność zachowania szczególnej ostrożności przez dostawców usług płatniczych przy realizacji zmian haseł dostępu do kanałów bankowości internetowej klientów. Jako ochronę przed oszustwem można zastosować blokadę numeru PESEL. W przypadku takiej blokady firmy płatnicze muszą weryfikować, czy klient korzysta z ochrony. Ta metoda ma na celu uniemożliwić łatwą wymianę karty SIM. Do czasu wprowadzenia tego zabezpieczenia przestępcy mogą skutecznie działać nadal, dlatego ważne jest monitorowanie i reagowanie na wszelkie „dziwne” zachowania naszego telefonu.

Nie daj się oszukać – krótki poradnik

Jeśli padniecie ofiarą oszustwa internetowego, powinniście od razu zawiadomić o tym fakcie policję lub prokuraturę. O bezpiecznym korzystaniu z internetu pisaliśmy tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *