Drewniane odpady zamieniają w meble – to prostsze niż może się wydawać

drewniane odpady

Projektanci z Izraela postanowili podjąć wyzwanie i stworzyć przedsiębiorstwo, które przekształci drewniane odpady w meble przyjazne środowisku. Wykorzystując trociny, tworzą oni innowacyjną pastę służącą do wytwarzania komfortowych siedzisk w technologii druku 3D, swoim wyglądem przypominające meble z rattanu.

Meble z odpadów

Produkcja mebli z drewnianych odpadów to ciekawa inicjatywa ekologiczna, która łączy innowacyjność z poszanowaniem środowiska. Zrównoważone podejście do designu i produkcji znalazło swoje miejsce w sercach zarówno projektantów, jak i klientów, którzy coraz częściej poszukują ekologicznych wyrobów.

Meble wyprodukowane z drewnianych odpadów często posiadają niepowtarzalny charakter. Odcienie, sęki i inne „niedoskonałości” drewna nadają każdemu produktowi indywidualny charakter. Wiele marek i projektantów korzysta z tych naturalnych cech drewna, aby wyróżnić swoje produkty na rynku. Oczywiście, największą zaletą produkcji mebli z drewnianych odpadów jest pozytywny wpływ na środowisko. Zmniejsza to zapotrzebowanie na ścinkę nowych drzew, ilość odpadów trafiających na wysypiska i pomaga w redukcji emisji dwutlenku węgla poprzez ograniczenie potrzeby spalania drewna.

Krok w kierunku zrównoważonego rozwoju wnętrz

Wprowadzenie na rynek mebli z recyklingu drewna to krok w kierunku zrównoważonego rozwoju wnętrz, przyczyniający się do stworzenia zrównoważonego cyklu w branży meblowej. Zespół z Disrupt.Design Lab (D.DLAB) przedstawił innowacyjne podejście do wykorzystania drewnianych resztek, które zazwyczaj uchodzą za problemowy odpad.

odpady z trocin

Ich projekt, nazwany WoodenWood, umożliwia produkcję mebli zarówno metodami tradycyjnymi, jak i za pomocą druku 3D. Dzięki połączeniu surowego drewna z materiałami pochodnymi, można tworzyć spersonalizowane meble na zamówienie. W ofercie znajdują się m.in. krzesła i taborety łączące estetykę z ekologią.

Ekologiczny design

Zaprojektowanie komfortowego miejsca do siedzenia z wykorzystaniem odpadów drewnianych to krok w kierunku ekologicznego designu. Przetworzone resztki drewna przekształcone w pastę o nazwie Daika są przykładem zastosowania ekologicznych materiałów w produkcji mebli.

meble drewniane

Składają się na nią wióry drewniane połączone z celulozowym spoiwem, dzięki czemu meble są nie tylko trwałe, ale również ergonomiczne i estetycznie atrakcyjne. Dzięki zastosowaniu technologii druku 3D można tworzyć meble na zamówienie idealnie odpowiadające oczekiwaniom użytkowników.

Wyróżnienie dla marki

Podczas prestiżowego wydarzenia Milan Design Week meble marki WoodenWood zyskały uznanie w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zostały uhonorowane wyróżnieniem za swoje zaangażowanie w ekologię. Projekt ten został również pozytywnie oceniony za swój uniwersalny design podczas ceremonii Design Educates Awards 2023, co potwierdza jego innowacyjność i funkcjonalność.

Fot. Design DEKKO/Disrupt.Design Lab

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *