Telefon Zaufania dla Osób Starszych – kto i kiedy może skorzystać?

czym jest telefon zaufania dla osób starszych

Wiesz, gdzie można ubiegać się o wsparcie w sytuacjach, gdy poczujemy się samotni, zdezorientowani czy po prostu potrzebujemy rozmówcy, który wysłucha naszych trosk? Czy wiedzieliście, że działa telefon zaufania specjalnie dla osób starszych? Niezależnie od tego, czy jesteś osobą dojrzałą szukającą wsparcia, czy bliskim zaniepokojonym o dobro swojego starszego rodzica, ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym jest Telefon Zaufania dla Osób Starszych – koncepcja telefonu zaufania

Telefon Zaufania dla Osób Starszych to unikatowy projekt stworzony z myślą o osobach w jesieni życia, potrzebujących wsparcia psychologicznego. Początki tej koncepcji sięgają kilkudziesięciu lat wstecz, kiedy to po raz pierwszy pojawiły się telefony zaufania, które miały na celu udzielenie pomocy ludziom w kryzysie. W kolejnych latach tę ideę zaadaptowano do różnych grup społecznych.

Za telefonem zaufania dla osób starszych czekają doświadczeni psychologowie, gotowi udzielić pomocy. To członkowie i eksperci Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, które jest partnerem merytorycznym Telefonu Zaufania dla Osób Starszych.

Jesteśmy tu dla Ciebie, niezależnie od problemu – tak można streścić motto telefonu zaufania. To przekonanie kieruje pracą doświadczonych psychologów, którzy są zawsze gotowi słuchać i pomagać. 

Kiedy można skorzystać z telefonu zaufania?

Telefon Zaufania jest szczególnie adresowany do osób starszych, które mogą czuć się samotne, zdezorientowane, przeżywają trudną sytuację życiową bądź doświadczyły przemocy. Pamiętaj jednak, że nikt nie jest wykluczony – bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, religię czy orientację seksualną. Każdy może skorzystać z pomocy. Kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją. 

telefon zaufania

Zawsze, kiedy poczujesz, że potrzebujesz rozmowy, wsparcia czy porady, po drugiej stronie słuchawki czeka ktoś, kto jest gotów Ci pomóc. Pamiętaj, nie jesteś sam.

Jak korzystać z Telefonu Zaufania dla Osób Starszych?

Pierwszym krokiem jest oczywiście połączenie z infolinią. Numer Telefonu Zaufania dla osób starszych jest dostępny na stronie internetowej wielu organizacji wspierających osoby starsze, takich jak domy opieki czy Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich.

Dane kontaktowe:

  • Fundacja Itaka (prowadząca Antydepresyjny Telefon Zaufania pod numerem: 22 484 88 01),
  • Stowarzyszenie „Aktywnie Przeciwko Depresji” (prowadzące m.in. Telefon Zaufania dla Osób Starszych, dostępny pod numerem 22 635 09 54; w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 17-20). W środy w godz. 14.00–16.00 jest prowadzony dyżur w sprawie choroby Alzheimera.

Możesz mówić o swoich obawach, strachach, problemach – o wszystkim, co Cię obciąża. Konsultant nie ocenia, nie daje gotowych rad, ale pomaga zrozumieć sytuację i razem z Tobą szuka możliwych rozwiązań.

W trakcie rozmowy, specjalista może również zaproponować różne formy wsparcia – od terapii indywidualnej, przez grupy wsparcia. 

Bezpieczeństwo i prywatność – czy moje dane są chronione?

Wiemy, że kiedy decydujesz się zadzwonić na Telefon Zaufania, to jest ważny krok. I rozumiemy, że możesz mieć pytania dotyczące swojej prywatności. W końcu mówisz o swoich uczuciach, obawach, o bardzo osobistych sprawach. 

Możemy być pewni, że wszystko, co powiemy podczas rozmowy, pozostanie między nami a specjalistą, z którym rozmawiamy. Profesjonalny konsultant nie zapisuje rozmów i nie przekazuje nikomu informacji uzyskanych podczas kontaktu. Twoje dane są absolutnie bezpieczne.

Dlaczego Telefon Zaufania dla Osób Starszych to tak ważna instytucja?

Przede wszystkim dlatego, że osoby starsze mimo dużego doświadczenia życiowego często nie potrafią poradzić sobie z problemami dnia codziennego i dokuczliwą samotnością. Mimo że w przestrzeni publicznej nagłaśnia się głównie problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne wskazuje na przerażające dane, jeśli chodzi o odbieranie sobie życia przez osoby 60+.

Telefon zaufania dla osób starszych

W latach 2018–2020 średnia liczba samobójstw w Polsce wśród osób powyżej 60 roku życia wyniosła 1 608 rocznie.

Wcześniej życie odebrało sobie:

  • w 2017 roku: 1 517 osób po 60 roku życia,
  • w 2016 roku: 1 543 osoby,
  • w 2015 roku: 1 517 osób,
  • w 2014 roku: 1 580 osób,
  • w 2013 roku:  1 437 osób.

Izolacja, w tym brak zainteresowania ze strony otoczenia, to obok chorób czy kłopotów finansowych jeden z istotniejszych elementów warunkujących problemy psychiczne osób starszych. Często nie potrafią oni dostosować się do trendów współczesnego świata, przez co w efekcie odchodzą w ciszy. Jeśli rodzinie zależy na bliskich, nie może dopuścić do takiej sytuacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *