Leonard Altobelli – ma ponad 90 lat i 15 dyplomów uniwersyteckich

Leonard Altobelli

91-letni Włoch Leonard Altobelli otrzymał niedawno 15 dyplom uniwersytecki. Były lekarz – do 70 roku życia pracował jako lekarz pierwszego kontaktu – a w 1984 roku pełnił funkcję burmistrza w Faggio, określa się mianem „najstarszego studenta na świecie”. Jego edukacyjna podróż to dowód na to, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Pasja do nauki

Altobelli oprócz kryminologii ukończył m.in. prawo, nauki polityczne, literaturę, filozofię, pedagogikę, rolnictwo, technologię żywienia, turystykę, historię, biotechnologię i archeologię. Uzyskał dyplomy z kursów z zakresu medycyny sportowej i prawa sanitarnego. Jak widać, wiek nie jest przeszkodą w rozwijaniu pasji. W tym przypadku pasji do nauki.

Leonard Altobelli stał się inspiracją. Z okazji ukończenia niedawno 15 kierunku studiów 91-latek zwrócił się do młodych: „Mówię młodym ludziom, żeby kochali wszystko, co robią. Aby podchodzili do swojej pracy z uśmiechem i spokojem”.

„Studencka emerytura” i nowe plany 

Po otrzymaniu 15 dyplomu uniwersyteckiego Altobelli ogłosił, że rozpoczyna „studencką emeryturę”. Planuje poświęcić resztę życia pisaniu, ponieważ chce zostawić dla przyszłych pokoleń wspomnienia o tym, co i dlaczego zrobił. Jego decyzja o zmianie kierunku działania w tak zaawansowanym wieku jest kolejnym dowodem na nieustępliwość i chęć ciągłego rozwoju.

To droga do sukcesu. Otwiera drzwi do nowych relacji, które mogą łagodzić samotność, a także podtrzymuje ciekawość świata, co z kolei poszerza perspektywy i wzbogaca życie o wyjątkowe doświadczenia.

Wartość edukacji w każdym wieku

Historia Leonarda pokazuje, że edukacja nie zna ograniczeń wiekowych. Studiowanie w zaawansowanym wieku może przynieść wiele korzyści – poprawić zdrowie psychiczne, zwiększyć aktywność społeczną i sprawić, że zachowamy dobrą kondycję umysłową do późnych lat. Niezależnie od wieku edukacja może być źródłem radości, satysfakcji i osiągnięć.

Nauka jest ważna przede wszystkim z tego względu, że w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie technologie i metody pracy oraz komunikacji ewoluują, a bez nauki nie będziemy w stanie za nimi nadążyć.

Przekraczanie granic

Historia 91-letniego Leonarda Altobelli, który ukończył 15 kierunków studiów, jest inspirująca i jest dowodem na to, że granice w nauce i rozwoju wytyczamy tylko my.

Jego „studencka emerytura” i nowe plany pisarskie pokazują, że każdy etap życia może być początkiem czegoś nowego i ekscytującego. Przekraczanie granic w późnym wieku burzy stereotypy o niewdzięcznym życiu emeryta, inspiruje i udowadnia, że marzenia nie mają terminu ważności.

Fot. Rai Radio 1

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *