Co zrobić z nietrafionym prezentem?

nietrafiony prezent

Święta Bożego Narodzenia to czas obdarowywania bliskich prezentami, które są równie istotnym elementem świąt jak tradycyjne potrawy bądź wspólne oglądanie ulubionych filmów świątecznych. Mimo że często wyraźnie zaznaczamy, czego byśmy sobie życzyli, to i tak zdarza się, że prezenty nie spełnią naszych oczekiwań. Nietrafiony prezent gwiazdkowy lub urodzinowy nie zawsze musi zostać sprzedany, istnieje bowiem wiele innych rozwiązań. Czy w ogóle wypada oddać prezent, który nie przypadł nam do gustu?

Prezent nie w Twoim guście

Często zdarza się, że otrzymujemy prezenty, które nie do końca trafiają w nasz gust. Sweter w nieodpowiednim kolorze, książka od autora, którego dzieła znamy na pamięć, kosmetyki wywołujące u nas alergię albo biżuteria niepasująca do naszego stylu.

Mimo to rzadko kiedy wyrażamy swoje prawdziwe uczucia co do prezentu, co potwierdzają badania – aż 75 proc. obdarowanych nie przyznaje się do niezadowolenia z otrzymanego upominku. Taka postawa wynika z długoletniej tradycji, która nakazuje przyjmować prezenty z wdzięcznością, bez wyrażania krytyki czy rozczarowania. Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Dlaczego zachowujemy nietrafione prezenty?

Dlaczego nie oddajemy prezentów, które nie do końca spełniają nasze oczekiwania? Wiele razy decydujemy się zatrzymać te upominki, ponieważ cenimy osobę, która nas obdarowała. Nie chcemy jej zasmucić, bo dla nas liczą się przede wszystkim intencja i serdeczność, z jaką został wręczony prezent.

co zrobić z nietrafionym prezentem?

W naszych domach często znajdują się przedmioty, które, mimo że nie są szczególnie praktyczne, mają dla nas ogromną wartość emocjonalną. Są to na przykład pamiątki rodzinne, które choć niepraktyczne, uchodzą za nośnik wielu wspomnień.

Innym aspektem, który skłania nas do zatrzymywania prezentów, jest ich potencjalna użyteczność. Może się okazać, że z czasem znajdziemy dla nich zastosowanie, albo nawet będziemy w stanie je zmodyfikować tak, by lepiej służyły naszym potrzebom. W ten sposób działamy zgodnie z zasadami zrównoważonego konsumpcjonizmu, nie przyczyniając się do zwiększenia ilości odpadów na Ziemi.

Warto też wspomnieć o przesądach, które dla części z nas mają bardzo duże znaczenie. Niektórzy wierzą, że oddanie prezentu może przynieść nieszczęście lub być przyczyną nieporozumień i konfliktów w rodzinie, ponieważ zostanie zinterpretowane jako odrzucenie czyjegoś gestu.

Co zrobić z prezentem, który nie trafił w nasz gust?

Jeśli jednak mimo wszystko poważnie zastanawiamy się nad zwrotem prezentu, musimy pamiętać, że jest to kwestia bardzo delikatna, szczególnie w relacjach z bliskimi. Decyzja o zwrocie może wywołać niezręczne sytuacje. Dlatego, jeśli już musimy podjąć taką decyzję, warto to zrobić z dużym taktem.

Na szczęście istnieją również okoliczności, które pozwalają nam bez przeszkód oddać nieudany prezent. Dotyczy to przede wszystkim odzieży, która nie pasuje do naszych rozmiarów – na przykład sweter może okazać się za ciasny. Jeśli dodatkowo osoba obdarowująca dołączyła paragon, możemy potraktować to jako sygnał, że możemy wymienić prezent na coś, co bardziej wpasuje się w nasze upodobania. Ale gdzie można oddać prezent, który nie spełnił naszych oczekiwań?

nieudany prezent

Czasem nieudany upominek, jak karta podarunkowa do salonu kosmetycznego, może zostać sprzedany w internecie lub w mediach społecznościowych. Jeśli prezent jest w oryginalnym opakowaniu i nie nosi śladów użytkowania, łatwiej go wymienić w sklepie stacjonarnym, zwłaszcza jeśli posiadasz paragon lub inny dowód zakupu. Niechciany prezent można też przekazać drugiej osobie lub przeznaczyć na cele charytatywne.

Jeśli z próby zwrotu lub wymiany prezentu w sklepie nic nie wyjdzie, warto rozważyć przekazanie podarunku komuś ze swojego otoczenia, komu powinien pasować. Lepiej jednak, jeśli niechcianym prezentem obdarujemy kogoś, kto nie zna osoby, która to nam wręczyła podarunek, ponieważ niechcący możemy wówczas wpaść w pułapkę i wywołać zgrzyt. Inną opcją jest sprzedaż poprzez internetowe platformy typu OLX, Vinted czy Allegro, albo na targach rzeczy używanych.

Daj niechcianym rzeczom drugą szansę

Najważniejsze, aby nie wyrzucać niechcianych upominków, lecz dać im szansę na drugie życie. W końcu to, co nam się nie spodobało, może być strzałem w dziesiątkę dla kogoś innego. Przekazanie takich przedmiotów innym, którzy mogą je docenić, to nie tylko ekologiczne i etyczne działanie, ale także sposób na sprawienie komuś radości. Może to być doskonała okazja, aby poprzez wymianę, sprzedaż lub oddanie w dobre ręce, dodać wartości tym przedmiotom, a jednocześnie uniknąć niepotrzebnego marnowania zasobów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *