Dlaczego senior powinien prowadzić social media – poznaj korzyści z bycia w sieci

senior a media społecznościowe

Media społecznościowe to domena współczesnych czasów. Z tego typu rozrywki korzystają głównie ludzie młodzi, jednak coraz częściej przekonują się do niej także seniorzy. Co zyskasz, korzystając z social mediów? Sprawdź!

Czym są media społecznościowe?

Media społecznościowe są serwisami internetowymi umożliwiającymi tworzenie społeczności na jednej platformie. Zwykle zrzeszają konkretną grupę odbiorców. Wirtualne spotkania pozwalają na wymianę informacji poprzez przekazywanie zdjęć, prowadzenie rozmów bądź udostępnianie krótkich materiałów wideo. Stanowią też doskonałą przestrzeń reklamową dla podmiotów chcących szerzej zaprezentować swoje usługi bądź ofertę handlową.

Ile osób korzysta z social mediów?

W styczniu 2022 roku światowa populacja liczyła 7,91 mld ludzi, z kolei 4,95 mld z nich zaklasyfikowano jako globalnych użytkowników Internetu. Zgodnie z raportem Digital 2021 Poland niemal 26 mln Polaków regularnie korzysta z mediów społecznościowych. W całej Unii Europejskiej w 2020 roku odsetek ten wyniósł 57%; wśród ludzi w wieku od 16 do 74 lat. W 2011 roku jedynie 36% mieszkańców UE użytkowało social media.

Jakie są zalety mediów społecznościowych?

Media społecznościowe swoją popularność zawdzięczają licznym zaletom:

  • social media umożliwiają nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów (za pośrednictwem Internetu senior może nawiązać wiele relacji w krótkim czasie oraz długofalowo je utrzymywać).
  • media społecznościowe to nieocenione źródło pozwalające zachować kontakt w przypadku relacji na odległość. Współcześnie nawet tysiące kilometrów nie są przeszkodą, by zobaczyć i porozmawiać z bliską dla nas osobą.
  • internetowa społeczność ułatwia walkę z samotnością, nieśmiałością i brakiem akceptacji (dzięki temu, że media społecznościowe pozwalają na tworzenie grup tematycznych, każdy z użytkowników na pewno będzie w stanie dopasować społeczność do swoich potrzeb i upodobań). Nawiązanie kontaktu z innymi to dobry oręż w walce z samotnością, gdyż do wymiany informacji wystarczy nam wyłącznie telefon bądź komputer z dostępem do Internetu. Dla niektórych social media mogą być pomocne w przełamywaniu trudności z samoakceptacją czy zaniżoną samooceną. Większe otwarcie na drugą osobę w świecie wirtualnym powinno sprawić, że realnie również śmielej zaczniemy nawiązywać więzi.
  • dzięki profilom stworzonym przez znajomych jesteśmy na bieżąco powiadamiani o tym, co się u nich dzieje. Użytkownicy forów często dzielą się z innymi istotnymi zmianami w swoim życiu: informują o narodzinach dziecka czy umieszczają zdjęcia z wakacji.
  • social media to doskonały bufor, jeśli chodzi o wyznaczanie trendów. Jeśli będziemy wiedzieć, co aktualnie jest modne, możemy korzystniej przygotować się do rozmów w towarzystwie. Tym samym nie będziemy mieć poczucia, iż jesteśmy niedoinformowani bądź nie mamy z kimś wspólnych tematów.

Seniorzy w początkowym etapie poznawania tajników mediów społecznościowych powinni korzystać ze wsparcia. Niezrozumienie zasad działania komunikatorów i trudności w dostępie do platform mogą zniechęcić ich do korzystania z usług.

Jakie są wady mediów społecznościowych?

Media społecznościowe, jak niemal wszystkie rzeczy, oprócz zalet, mają też złe strony. Są to m.in.:

  • ograniczenie kontaktów międzyludzkich do środowiska internetowego, a tym samym spłycenie relacji (zaczynamy ograniczać się do zdawkowych wymian treści bądź krótkich rozmów telefonicznych).
  • wkroczenie w sferę prywatności (choć zwykle robimy to świadomie, udostępnianie różnych informacji o naszym życiu to spora ingerencja w przestrzeń osobistą).
  • social media stanowią narzędzie do chwalenia się – wiele osób lubi afiszować się w mediach społecznościowych egzotycznymi wakacjami czy nowym samochodem. Pamiętajmy jednak, że media mogą przyczyniać się tym samym do spadku samooceny u innych oraz wzrostu zazdrości międzyludzkiej.
  • możliwość bycia wyśmianym, oszukanym i niebezpieczeństwo przeżycia traumy towarzyskiej – senior korzystający z social mediów może w łatwy sposób stać się nośnikiem negatywnych emocji. Wynikają one z faktu, iż środowisko internetowe oprócz wszelkich pozytywów kumuluje w sobie przestrzeń ukierunkowaną na obrażanie i ośmieszanie innych. W sieci z łatwością znaleźć można również oszustów.
  • ich silnie uzależniająca właściwość: korzystanie z serwisów społecznościowych może przybrać wymiar nałogu.

Seniorki a seniorzy – czego szukają w Internecie?

Mężczyznom po 65. roku życia Facebook służy głównie do przeglądania treści związanych z polityką. Część z nich dodatkowo interesuje się sportem oraz muzyką i obserwuje m.in. profile poświęcone Czesławowi Niemenowi bądź zespołowi The Beatles.

Kobiety, które ukończyły 65 lat, większą uwagę w social mediach poświęcają tematyce poradnikowej. Lubią też strony z ciekawostkami i treściami rozrywkowymi oraz tymi poświęconymi modzie, dbaniu o zdrowie i ogrodnictwu. Seniorki chętniej niż seniorzy korzystają z mobilnej wersji Facebooka.

Jak media społecznościowe wpływają na zdrowie fizyczne?

Korzystając z Facebooka czy Instagrama, poszerzamy swoją świadomość i komunikatywność. Dzięki platformom mamy łatwiejszy kontakt z rodziną, co jest istotne zwłaszcza w przypadku długiej rozłąki. Niestety Internet nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia. Nie stosując się do zasad higieny cyfrowej, prowadzimy nie tylko do pogorszenia jakości snu, ale przede wszystkim do chronicznego przemęczenia i spadku koncentracji, co może sprzyjać większej drażliwości w ciągu dnia. Wśród spodziewanych dolegliwości znajdują się także m.in. problemy ze wzrokiem bądź bóle kręgosłupa.

Uzależnienie od mediów społecznościowych

Media społecznościowe są tak samo silnie uzależniające jak alkohol czy narkotyki. Zalicza się je do uzależnień behawioralnych, w których chęć sprawdzenia sieciowych aktualności przesłania życie prywatne i zawodowe. Osoba silnie uzależniona nie kontroluje potrzeby korzystania z portali internetowych. Zaniedbuje swoich bliskich i pracuje mniej efektywnie: w każdej chwili stara się zajrzeć na serwisy społecznościowe.

Terapia obejmuje rozmowy z psychologiem, nierzadko również leczenie psychiatryczne oraz farmakoterapię. W każdym przypadku konieczne jest całkowite odstawienie bodźca uzależniającego. Hospitalizacja zwykle nie jest wymagana, choć zdarzają się przypadki leczenia tego nałogu w ośrodku zamkniętym, zwłaszcza gdy współistnieje z innymi schorzeniami, np. depresją czy zaburzeniami osobowości.

Media społecznościowe – kim są granfluencerzy?

O tym, iż seniorzy świetnie czują się w świecie social mediów, świadczy rosnąca popularność granfluencerów. To dojrzali użytkownicy Internetu, którzy postanowili wnieść do codzienności powiew optymistycznego spojrzenia na świat. Są nimi 60-, 70-, 80-, a nawet 90-latkowie, którzy świetnie opanowali sztukę korzystania z Facebooka, Instagrama czy serwisu YouTube.

Zakres tematyczny, w którym się poruszają, jest tak samo szeroki jak ten przynależny do świata osób młodszych. Granfluencerzy, przełamując stereotypy, wyznaczają trendy modowe i kształtują kanon piękna. Pokazując, jak barwne może być życie na emeryturze, pełnią niejako rolę „idoli” wśród swojej grupy wiekowej.

By bliżej poznać granfluencerów, odwiedź profile takich postaci jak: Baddie Winkle, Irvin Randle, Magda Llohis de Gutierrez, Kimiko Nishimoto, Sarah Jane Adams, Lance Walsh, Lyn Slater, Iris Apfel, Moon Lin, Linda Rodin czy Barbary Kwarc.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *