Uniwersytet trzeciego wieku – czym jest, dlaczego warto do niego wstąpić?

uniwersytet trzeciego wieku dla seniora

Wielu seniorów mimo przejścia na emeryturę nie chce rezygnować z aktywności. Jedną z form rozrywki mogą być wykłady na uniwersytecie trzeciego wieku. Czym jest UTW, jak się zapisać, dlaczego warto z niego skorzystać?

Czym jest uniwersytet trzeciego wieku?

Uniwersytet trzeciego wieku to inicjatywa edukacyjna powstała w celu aktywizacji osób starszych. Jest skierowana do seniorów powyżej 50. roku życia, ciekawych świata, chcących poszerzyć swoją wiedzę oraz zawrzeć nowe znajomości.

Jak powstały UTW?

W Polsce zajęcia dla starszych studentów stały się popularne szczególnie po 2000 roku, jednak ich globalne początki sięgają roku 1973. Wówczas we Francji – w Tuluzie – prof. prawa międzynarodowego Pierre Vellas zorganizował zajęcia dla grupy seniorów, chcąc dowiedzieć się, czego oczekują od uniwersytetu. Konsekwencją spotkania było wyodrębnienie postulatów, w których wskazano, iż działalność UTW powinna czerpać z wiedzy osób starszych i promować wśród nich profilaktykę zdrowotną. W późniejszych latach pierwsze uniwersytety trzeciego wieku powstały we Francji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii, Holandii itd.

Z czasem nieco odmienne spojrzenia na misję UTW doprowadziły do podziału. Instytucje zaczęto tworzyć w dwóch modelach: francuskim i brytyjskim.

Model francuski

W tym wariancie UTW jest ściśle związane z ośrodkami akademickimi, cechuje je wysoki poziom działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej.

Model brytyjski

Opiera się na samokształceniu i samopomocy seniorom, bez wsparcia ze strony uczelni.

W Polsce pierwszy UTW uruchomiono w 1975 roku w Warszawie, co było możliwe dzięki współpracy prof. Haliny Szwarc z Vellasem. Na listę kolejnych polskich miast, w których zagościł uniwersytet, wpisały się: Łódź, Gdańsk, Kraków, Katowice, Rzeszów itd.

Wykłady na UTW są prowadzone przeważnie jeden dzień w tygodniu przez wykładowców z różnych uniwersytetów bądź osoby niebędące pracownikami naukowymi. W ramach zajęć w zespołach zainteresowań odbywają są m.in. lektoraty z angielskiego czy niemieckiego dla słuchaczy UTW, sekcja kulinarna, zdrowego stylu życia itp. Nauka też może być świetnym hobby.

Jakie zajęcia oferuje UTW?

Większość uniwersytetów wyróżnia się szerokim spektrum prowadzonych zajęć. Organizatorzy nauki starają się jak najbardziej kompleksowo trafić w gusta starszych słuchaczy. Do najczęściej oferowanych aktywności można zaliczyć:

Zajęcia artystyczne 

Są kierowane do wszystkich seniorów lubiących pracę twórczą. W ramach zajęć studenci mogą poprawić swoją technikę i przełożyć na płótno dorobek historii sztuki. Twórczość rozwija kreatywność i uwrażliwia na piękno.

Zajęcia komputerowe

To jedne z najpopularniejszych, a zaraz bardzo praktycznych zajęć. Student dowiaduje się, jak za pośrednictwem Internetu wysłać wiadomość czy opłacić podstawowe rachunki.

Zajęcia sportowe

UTW dba o psychiczny i fizyczny rozwój seniora. Tenis stołowy, gimnastyka czy nordic walking to propozycje dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas.

Kulturoznawstwo

Poznawanie innych kultur może być niezwykle inspirujące. To wykłady zwykle zawierające w sobie elementy historii teatru czy literatury. Oferta może być ciekawa zwłaszcza dla seniorów interesujących się szeroko pojętą humanistyką.

Lektoraty językowe

Emerytura to dobry moment, by rozpocząć naukę języka obcego. Prym wiedzie angielski, jednak niektóre uniwersytety mogą oferować również naukę tych mniej popularnych, jak francuski bądź włoski.

Medycyna i zdrowie 

Zajęcia pozwolą słuchaczowi zgłębić tematykę zdrowego odżywiania i profilaktyki zdrowotnej. Dzięki szerszej wiedzy będzie Ci łatwiej selekcjonować informacje dostępne m.in. w Internecie. Wykłady otworzą przed Tobą drzwi współczesnej medycyny.

Ile kosztują zapisy i uczęszczanie na zajęcia w ramach UTW?

Aby móc uczestniczyć w zajęciach, należy się na nie zapisać i wnieść opłatę początkową. Ta zwykle waha się w graniach 20–30 zł. Słuchacz jest zobowiązany opłacać czesne, od 40 do 100 zł, płatne raz na rok bądź w każdym semestrze. To upoważnia go do wstępu na wykłady. Rok akademicki często jest inicjowany przez wykład inauguracyjny.

Uczelnia często przygotowuje dla chętnych słuchaczy dodatkowe atrakcje w postaci wyjść do kina lub teatru, wycieczek krajoznawczych oraz wykładów z udziałem gości specjalnych. By skorzystać z ponadprogramowych atrakcji, zwykle będziesz musiał uiścić nadliczbową opłatę.

Gdzie i w jaki sposób można zapisać się na UTW?

UTW często prowadzone są przez miejscowe domy kultury, więc to w nich zwykle należy szukać szczegółowych informacji o ofercie. Zajęcia dla seniorów w ofercie często mają też publiczne bądź prywatne uczelnie. Wiele z nich oferuje możliwość zapisów o każdej porze roku, jednak niekiedy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i przeważnie duże zainteresowanie czas rekrutacji jest określony.

Aby mieć pewność, że uda Ci się dołączyć do grona słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku, warto pomyśleć o zapisie przed rozpoczęciem semestru zimowego oraz letniego. Zwykle terminy te przypadają kolejno na wrzesień oraz styczeń.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by zapisać się na UTW?

Oferta uniwersytetu trzeciego wieku jest adresowana do osób starszych. W zależności od regulaminu uczelni, by dołączyć do grona słuchaczy trzeba ukończyć 50, 55 bądź 60 lat, a także mieć status rencisty albo emeryta niepodejmującego aktywności zawodowej.

Jakie korzyści wynikają z uczęszczania na UTW?

UTW to świetna alternatywa dla osób, które po przejściu na emeryturę nadal chcą być aktywne. Podstawową korzyścią z senioralnego życia akademickiego jest możliwość poznawania nowych obszarów wiedzy i wypełnienie pustki powstałej w wyniku zakończenia kariery zawodowej. Zajęcia pozwalają nadrobić braki z przeszłości wynikające z braku czasu na zgłębianie konkretnych obszarów wiedzy. UTW pozwala na nawiązywanie nowych relacji, które mogą owocować w pouczelnianej rzeczywistości. Sekcje uniwersytetu umożliwiają całościowy rozwój słuchacza i pozwalają utrzymać umysł w odpowiedniej kondycji. To ma bezpośredni wpływ na zachowanie dobrej pamięci i koncentracji przez wiele lat.

Czy z zajęć UTW można zrezygnować?

Rezygnacja z zajęć jest możliwa w każdej chwili. Zwykle odbywa się ona za pośrednictwem oficjalnego pisma, które należy złożyć w sekretariacie. O szczegóły należy dopytać na uczelni.

Czy aby uczęszczać na UTW trzeba mieć maturę?

Większość uczelni nie ma wymagań związanych z wykształceniem. Zwykle informacje o tym można znaleźć na stronie internetowej UTW albo w sekretariacie uczelni.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *