Koniec z alertami RCB – wiemy, czym zostanie zastąpiony system szybkiego ostrzegania

alert RCB

Powszechnie stosowany system alertów RCB, który służył jako ostrzeżenie przed potencjalnymi zagrożeniami, przechodzi gruntowną zmianę. Za sprawą działań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) komunikaty RCB, które dotychczas otrzymywaliśmy w formie SMS-ów, zastąpi inna technologia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa – alerty RCB zmienią swoją formę

Za dystrybucję alertów RCB odpowiada Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), instytucja podlegająca premierowi. Jej zadaniem jest przekazywanie informacji z różnych służb, np. straży pożarnej czy policji, do urzędów wojewódzkich oraz bezpośrednio do osób przebywających na terenie, w którym występuje potencjalne zagrożenie.

Ostatnio Stały Komitet Rady Ministrów zatwierdził projekt ustawy o ochronie ludności, który przewiduje zmiany w tej strukturze. Projekt przewiduje likwidację RCB i oddelegowanie jego zadań do ministerstw cyfryzacji, spraw wewnętrznych i obrony narodowej.

Cell broadcast: nowoczesna technologia w służbie bezpieczeństwa

Nowy system ostrzegawczy będzie wykorzystywał technologię cell broadcast, co oznacza, że zamiast SMS-ów, wiadomości zaczną pojawiać się na ekranie telefonu jako automatyczne powiadomienie, a nie jako SMS.

alert RCB

Cell broadcast to technologia, która umożliwia wysłanie jednej wiadomości do wszystkich urządzeń mobilnych w danym obszarze. Dzięki niej ostrzeżenia dotyczące sytuacji nadzwyczajnych, zagrożeń dla zdrowia, gospodarki wodnej i innych kluczowych sektorów, można szybko i skutecznie przekazać dużej grupie osób. Innowacyjna metoda komunikacji pozwoli na przekazanie ważnych informacji w ciągu zaledwie kilku sekund od momentu ich wygenerowania, nawet w obszarach o ograniczonym zasięgu.

Z tzw. nadawania komórkowego w tym wariancie korzystają już m.in. Stany Zjednoczone, Izrael, Holandia, Francja, Niemcy i Chorwacja, a kolejne kraje rozważają jego wprowadzenie.

Jak działa technologia cell broadcast?

Działanie technologii CB można opisać w kilku krokach:

  • Inicjacja wiadomości: wszystko zaczyna się od inicjacji wiadomości przez upoważniony podmiot – na przykład agencję rządową czy operatora sieci komórkowej. Wiadomość jest następnie przesyłana do centrum nadawania (CBC, Cell Broadcast Centre).
  • Przekazanie wiadomości: CBC przekazuje wiadomość do stacji bazowej w sieci komórkowej. Stacja bazowa jest elementem sieci komórkowej, który komunikuje się bezpośrednio z telefonami komórkowymi.
  • Rozgłoszenie wiadomości: stacja bazowa następnie rozgłasza wiadomość do wszystkich telefonów komórkowych w swoim obszarze zasięgu. 
  • Odbiór wiadomości: każdy telefon komórkowy w obszarze zasięgu odbiera wiadomość i wyświetla ją użytkownikowi. W przypadku ostrzeżeń o sytuacjach awaryjnych wiadomości mogą towarzyszyć sygnał dźwiękowy lub wibracje, by zwrócić uwagę użytkownika.

Wyzwania dla operatorów sieci komórkowych

Przekazanie wiadomości do odbiorców za pomocą technologii cell broadcast, na podstawie żądania od upoważnionego organu, będzie obowiązkiem operatorów sieci komórkowych. W przypadku niespełnienia tego obowiązku operator może zostać ukarany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wysokość kary wyniesie nawet 1 proc. przychodu.

co zastąpi alert RCB

Wpływ na bezpieczeństwo obywateli

Nowy system ostrzegania przed zagrożeniami ma potencjał do zwiększenia bezpieczeństwa obywateli i efektywności działań instytucji publicznych. Dzięki szybkiemu i masowemu przekazowi informacji obywatele będą lepiej przygotowani na sytuacje kryzysowe, co z pewnością przyczyni się do minimalizacji ich skutków.

Nowa odsłona alertu RCB to ważny krok na drodze do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim obywatelom Polski, poprzez skuteczne i szybkie przekazywanie informacji o zagrożeniach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *