Nadmierna wilgoć w domu – przyczyny i skutki

wilgoć w domu

Wilgoć w domu to poważne wyzwanie, które, jeśli zostanie zignorowane, może nie tylko utrudnić życie na co dzień, ale również negatywnie wpłynąć na zdrowie. Aby skutecznie rozwiązać problem nadmiaru wilgoci, niezbędne jest zrozumienie jej przyczyn oraz zastosowanie odpowiednich środków zaradczych. Skąd bierze się w domu wilgoć i jak sobie z nią poradzić? Sprawdź.

Z czego wynika nadmierna wilgotność? Jaki powinien być poziom wilgotności?

Przyczyny nadmiernej wilgotności w domu są różne. Jedną z głównych przyczyn nadmiernej wilgoci w mieszkaniu są rutynowe czynności, takie jak gotowanie, pranie czy suszenie ubrań wewnątrz pomieszczeń, ponieważ generują dużą ilość pary wodnej.

Wśród najczęstszych przyczyn zwiększonej wilgotności wymienia się niewłaściwą wentylację, która skutkuje nadmiernym gromadzeniem się pary wodnej, szczególnie w pomieszczeniach o ograniczonym przepływie powietrza, takich jak łazienki, kuchnie czy pokoje bez okien. Uszkodzenia strukturalne budynku, w tym przecieki dachowe czy nieszczelności wokół okien i fundamentów, również sprzyjają przenikaniu wilgoci do wnętrza. Nie mniejszym problemem jest niewłaściwe ogrzewanie, powodujące kondensację pary wodnej na chłodnych powierzchniach.

Zalecany wskaźnik wilgotności w pomieszczeniach zamkniętych to 30-65 proc., a najlepsze efekty dla zdrowia i samopoczucia daje przedział 40-60 proc.

Jakie są skutki nadmiernej wilgoci?

Na skutki nadmiernej wilgotności składa się przede wszystkim szkodliwa dla konstrukcji domu i negatywnie wpływająca na zdrowie osób w nim przebywających pleśń, wywołująca alergię i problemy oddechowe. Ponadto wilgoć może spowodować uszkodzenia strukturalne budynku, takie jak pękające ściany, rozpadające tynki, a nawet zniszczone fundamenty.

skutki wilgoci

Nadmiar wilgoci negatywnie wpływa na materiały budowlane, takie jak drewno czy tapety, w związku z czym może się to skończyć koniecznością przeprowadzenia drogich napraw lub wymiany. Wilgoć może być destrukcyjna dla sprzętu elektronicznego i negatywnie wpłynąć na ekonomię domowego budżetu. Ogrzewanie wilgotnego powietrza jest bowiem bardziej kosztowne, szczególnie zimą, gdy zapewnienie miłej temperatury w pomieszczeniach staje się trudniejsze, a co za tym idzie – droższe. Tak jak warto oszczędzać prąd, tak samo opłaca się oszczędzać ciepło.

Jak rozwiązać problem nadmiernej wilgoci? Jak zmniejszyć wilgotność powietrza?

Oprócz kosztów finansowych i zdrowotnych nadmierna wilgoć wiąże się z wystąpieniem ryzyka nieprzyjemnych zapachów, stęchlizny, w tym wystąpienia problemu zaparowanych okien i zarodników pleśni. Oto kilka prostych, domowych sposobów na walkę z wilgocią:

  • Wentylacja: regularne wietrzenie pomieszczeń to jeden z najprostszych sposobów na redukcję wilgoci. Otwieraj okna codziennie na kilka godzin, szczególnie po kąpieli, gotowaniu czy po praniu.
  • Odsunięcie mebli od ścian: zadbaj o przestrzeń pomiędzy meblami a ścianami; w ten sposób poprawisz cyrkulację powietrza i zmniejszysz ryzyko powstania pleśni.
  • Worki z solą: umieszczenie worków z solą kamienną w różnych miejscach w domu, szczególnie w zakamarkach, powinno pomóc wchłonąć nadmiar wilgoci.
  • Pojemniki z ryżem: ryż jest naturalnym absorbentem wilgoci. Miski z ryżem można postawić w szczególnie wilgotnych miejscach, do których należą łazienki i kuchnie.
  • Wapno chlorowane: wapno chlorowane jest bardzo skuteczne w pochłanianiu wilgoci i można je umieścić w zawilgoconych miejscach, na przykład w piwnicach.
  • Odkurzacz z funkcją zbierania wilgoci: regularne odkurzanie przy użyciu odkurzacza z funkcją zbierania wilgoci pomoże w utrzymaniu suchej podłogi i dywanów.
  • Ogrzewanie: podnoszenie temperatury w chłodniejsze dni powinno pomóc w obniżeniu poziomu wilgoci, ponieważ ciepłe powietrze potrafi wchłonąć więcej wilgoci niż zimne.

Jakie rośliny pochłaniają wilgoć?

Nie każdy wie, że nadmierną wilgotność w domu można spróbować zwalczyć z pomocą roślin. Dzięki nim zarodniki pleśni przestaną być groźne, ponieważ nie będą miały warunków, aby się rozwinąć. Oto kilka roślin znanych ze swojej zdolności do absorbowania wilgoci:

  • Paprocie: szczególnie paprotka zwyczajna (Nephrolepis exaltata) jest znana ze swojej zdolności do pochłaniania wilgoci z powietrza. Dzięki swoim gęstym liściom potrafi efektywnie wchłaniać wodę.
  • Palma areka: to kolejna roślina, która jest skuteczna w pochłanianiu wilgoci. Palma areka, poza tym że świetnie wygląda, pomaga regulować wilgotność w pomieszczeniach.
  • Tilandsie (rośliny powietrzne): są znane z tego, że mogą pobierać wodę i składniki odżywcze bezpośrednio z powietrza przez swoje liście.
  • Bluszcz pospolity: bluszcz jest efektywny w redukowaniu wilgotności w powietrzu i może być uprawiany jako roślina wisząca lub pnąca.
  • Zamiokulkas zamiolistny: chociaż jest lepiej znany ze swojej odporności na suszę, zamiokulkas również potrafi efektywnie pochłaniać nadmiar wilgoci z powietrza.
  • Spathiphyllum (lilia pokojowa): pochłania wilgoć i oczyszcza powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń.
  • Dracena: rośliny z rodzaju dracena są także znane z zdolności do pochłaniania nadmiaru wilgoci, co sprawia, że są one popularnym wyborem w wilgotnych wnętrzach.
  • Aglaonema: jest to kolejna roślina, która dobrze radzi sobie w wilgotnych warunkach. Aglaonema jest również łatwa w utrzymaniu, co czyni ją idealną dla początkujących ogrodników.
Przeczytaj także:

Wymienione rośliny, oprócz tego, że pomagają regulować wilgotność w pomieszczeniach, poprawiają jakość powietrza i estetykę wnętrza. Warto jednak pamiętać, że żadna roślina domowa nie zastąpi dobrego systemu wentylacyjnego albo odwilżacza w bardzo wilgotnych warunkach.

Profesjonalne osuszanie zamiast domowych sposobów

Domowy osuszacz powietrza, który efektywnie pochłania wilgoć, daje wiele, ale jest tylko jednym z rozwiązań na zapobieganie rozwojowi pleśni i utrzymanie zdrowego środowiska w domu. Jeżeli inne domowe sposoby nie przynoszą zadowalających rezultatów, warto rozważyć profesjonalne osuszenie. Takie osuszanie jest skutecznym, choć kosztowniejszym sposobem na pozbycie się nadmiaru wilgoci, szczególnie w sytuacji, gdy inne metody zawodzą.

skutki wilgoci

Koszt usługi osuszania jest zmienny, zależy głównie od wielkości pomieszczenia oraz czasu potrzebnego na osuszenie. Dla przykładu, cena za osuszenie przestrzeni do 40 mkw. przez 7 dni przeważnie rozpoczyna się od około 1000 zł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *