Dlaczego senior powinien mieć zwierzaka (psa) – przedstawiamy ważne argumenty

zwierzak dla seniora

Zwierzęta to często najlepsi przyjaciele człowieka – choć niektórzy uważają, że to potwierdzenie jest na wyrost, z pewnością może być w nim ziarno prawdy. Zwierzęta pozytywnie wpływają na zdrowie seniora. Pies dla starszej osoby potrafi być niesamowitym przyjacielem. Czy zwierzę jest dla każdego?

Powiedzenie, zgodnie z którym zwierzę to najlepszy przyjaciel człowieka, nie traci na popularności. Kot bądź pies potrafią obdarzyć człowieka bezgranicznym zaufaniem i bezwarunkowym uczuciem. Ich znana od dawna funkcja terapeutyczna z powodzeniem jest wykorzystywana w leczeniu i rehabilitacji.

Jakie zwierzęta są wykorzystywane w rehabilitacji?

W Polsce do najpopularniejszych terapii z wykorzystaniem zwierząt należą:

  • hipoterapia (konie), 
  • kynoterapia (psy),
  • felinoterapia (koty).

Na świecie rosnącą popularnością cieszą się także delfinoterapia oraz terapia z wykorzystania osłów, znana jako onoterapia. Posiadanie zwierzęcia wskazane jest dla starszej osoby czymś w rodzaju terapii. Obecność pupila poprawia samopoczucie człowieka. Dobroczynny wpływ zwierząt wykorzystuje się w terapii. Ciśnienie krwi się obniża, a dodatkowo mamy okazję na spotkanie się z innymi właścicielami czworonogów.

Zajęcia prowadzone są często w domach pomocy społecznej bądź pensjonatach, w których przebywają seniorzy. Warunkiem rozpoczęcia terapii jest wyrażenie zgodnej woli przez wszystkich uczestników, gdyż nie każdemu odpowiada obecność zwierząt. Choć w Polsce nie jest to jeszcze aż tak popularne, zdarza się, że ośrodki (np. sanatoria) oferują seniorom pobyt wraz z czworonożnym pupilem, gdyż doceniają jego prozdrowotny wpływ na pensjonariusza.

Zwierzę w domu – czy to dobry pomysł?

Wiele osób starszych – samotnych bądź nie – rozważa przygarnięcie czworonożnego przyjaciela. Rzecz jasna takiej decyzji często towarzyszą obawy, gdyż zwierzę, które będzie towarzyszyło nam 24 godziny na dobę, to co innego, aniżeli kontakt z nim wyłącznie od czasu do czasu. Jeśli niepewność jest u nas silniejsza niż chęć posiadania pupila, powinniśmy odstąpić od podejmowania tak ważnej decyzji. Pamiętaj, że zwierzę to nie zabawka, stąd też nie wolno trywializować sprawy.

Dobrym rozwiązaniem na próbę będzie stworzenie tzw. domu tymczasowego, kiedy zwierzak będzie przebywał u nas aż do czasu znalezienia mu nowego domu. Dzięki temu senior będzie mógł zobaczyć, jak wygląda codzienna opieka nad czworonogiem, i sprawdzić, czy jesteś gotowy podjąć taki wysiłek. Nierzadko dom tymczasowy staje się stałym, ponieważ przyjaźnie między ludźmi i zwierzętami rodzą się bardzo szybko.

Jak należy dbać o pupila?

Posiadanie zwierzaka to w głównej mierze obowiązek. Powinniśmy traktować go jako członka rodziny i wydzielić mu „prywatną” przestrzeń. Jako opiekun masz obowiązek zapewnić zwierzęciu codzienną porcję jedzenia i ruchu oraz w razie potrzeby leczyć je u weterynarza. Wiedz, że zwierzak – zwłaszcza mały – nie zawsze będzie stosował się do Twoich poleceń. Może zanieczyszczać mieszkanie bądź gryźć różne elementy wyposażenia domu. Psy hałasują i mogą stanowić potencjalny wektor przenoszenia chorób. Problematyczna może być sytuacja, w której planujemy nawet krótki wyjazd, gdyż zwierzęta bez pomocy człowieka na dłuższą metę są bezradne.

Dlaczego warto mieć zwierzaka?

Zwierzę potrafi tchnąć w życie osoby starszej wiele radości. Być może właśnie ono sprawi, iż na dotychczas smutnej twarzy seniora wreszcie zagości promienny uśmiech. Senior opiekujący się zwierzęciem często nie ma problemu z wypełnieniem wolnego czasu, gdyż zajmowanie się zwierzakiem angażuje bardzo mocno.

Jak podjąć decyzję o przygarnięciu zwierzaka?

Z uwagi na powagę decyzji i jej możliwe skutki, o posiadaniu zwierzaka zawsze powinniśmy decydować wspólnie z najbliższą rodziną. Warto wcześniej dowiedzieć się, czy ktoś z bliskich bądź znajomych będzie w stanie pomóc nam w opiece nad zwierzęciem w razie naszej niedyspozycji.

Starsze psy często wymagają częstszego wyprowadzania, co zwiększa kontakt na świeżym powietrzu, a ruch jest dla seniora bardzo ważny. Ponadto opiekunowie psów mają poczucie celu. Pies motywuje do ruchu, co jest dla osób starszych wskazane. Osoby starsze mają świetną motywację do wspólnego spędzania czasu.

Jaką rasę psa powinien wybrać senior?

Rasa poniekąd odzwierciedla charakter czworonoga. Jego temperament podobnie jak ludzki może mieć dobre, jak i złe strony.

Wybór odpowiedniej rasy psa dla osób powyżej 50. roku życia jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia jakości życia. W końcu, posiadanie psa może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa zdrowia psychicznego, aktywności fizycznej oraz poczucia towarzystwa.

Oto kilka ras psów, które są idealne dla osób starszych:

  • Cavalier King Charles Spaniel – ta rasa jest cicha, łagodna i bardzo przyjacielska, dzięki czemu jest idealna dla osób starszych, które potrzebują towarzystwa. Te małe psy są łatwe w utrzymaniu i potrzebują niewielkiej ilości ćwiczeń.
  • Pudel – pudle są bardzo inteligentne, łatwe w szkoleniu i przyjazne, co czyni je idealnymi towarzyszami dla osób starszych. Pudle nie linieją i potrzebują niewielkiej ilości ruchu.
  • Chihuahua – te małe psy są bardzo energiczne, ale również wymagają niewielkiej ilości ruchu. Są towarzyskie i wesołe, co sprawia, że ​​są idealnymi towarzyszami dla osób starszych.
  • Shih Tzu – są małe, spokojne i łagodne. Shih Tzu potrzebują niewielkiej ilości ruchu i są łatwe w utrzymaniu.
  • Bichon Frise – rasa ta jest bardzo przyjacielska i inteligentna. Bichon Frise są łatwe w szkoleniu i potrzebują niewielkiej ilości ruchu. Z tego względu również będą dobrymi przyjaciółmi naszych dziadków.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *