Dom Pomocy Społecznej w Malborku

Dane kontaktowe:

Adres:

ul. Słowackiego 45,
82-200 Malbork

Lokalizacja: W mieście
Miasto: Malbork
Województwo: pomorskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
publiczne
Profil ośrodka
osoby przewlekle somatczynie chore
Udogodnienia
Opieka dzienna
Opieka duszpasterska
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 5962 zł
Opis

Początki Domu Pomocy Społecznej sięgają lat 40. ubiegłego wieku. Początkowo w placówce mieszkało 18 osób, a jej personel składał się z kierownika, higienistki, kucharki i sprzątaczki. Obecnie ośrodek jest w stanie zapewnić zakwaterowanie 82 pensjonariuszom – zarówno kobietom, jak i mężczyznom. W domu mogą zamieszkać osoby przewlekle somatycznie chore, które ze względu na stan zdrowia lub wiek wymagają całodobowej opieki. Z myślą o nich przygotowano komfortowe pokoje z dostępem do łazienki, pomieszczenia do rehabilitacji i terapii zajęciowej, a także bibliotekę i pokoje pobytu dziennego.

Położenie geograficzne

Malbork to miasto w województwie pomorskim, siedziba powiatu malborskiego. Dawna stolica państwa Zakonu Krzyżackiego (1309–1457) to obecnie dziesiąte pod względem liczby ludności miasto w województwie pomorskim. Geograficznie leży na północnym-wschodzie Polski, nad Nogatem.

Lokalizacja i dojazd

Ośrodek mieści się przy ulicy Juliusza Słowackiego 45 w Malborku. Usytuowany jest na ogrodzonej działce, w otoczeniu zieleni. Z myślą o pensjonariuszach przestrzeń wokół domu została specjalnie zaaranżowana – w ogrodzie czekają na nich ścieżki spacerowe i ławeczki. Dom zlokalizowany jest w niewielkiej odległości od największej atrakcji Malborka, czyli Zamku Krzyżackiego.

Dom Pomocy Społecznej w Malborku
Teren ośrodka jest ogrodzony, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo jego mieszkańców

Jak dojechać do Malborka z okolicznych miejscowości? Można to zrobić na przykład na pokładzie pociągu. Przez miasto przebiegają linie kolejowe prowadzące między innymi do Gdyni, Warszawy, Elbląga czy Torunia. Najszybciej i najwygodniej dotrzesz do ośrodka prywatnym samochodem. Malbork jest świetnie skomunikowany z innymi miejscowościami w regionie. Miasto ma połączenie drogowe z Gorzowem Wielkopolskim, Elblągiem (DK22), Grudziądzem i Nowym Dworem Gdańskim (DK55).

Warunki lokatorskie

Dom dysponuje w pełni wyposażonymi pokojami 1- i 2-osobowymi ze swobodnym dostępem do łazienki i WC. W każdym z nich znajduje się instalacja przywoławcza, dzięki której każdy z mieszkańców może czuć się bardziej bezpiecznie. Pokoje mieszkalne podobnie jak i inne pomieszczenia przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rozwiązania zastosowane na terenie ośrodka to m.in.: winda osobowa, podnośnik, sprzęt ortopedyczny oraz łazienki pozbawione barier architektonicznych.

Mieszkańcy domu mogą spędzać czas wolny w pokojach lub w pomieszczeniach wspólnych. Mają do dyspozycji pokoje dziennego pobytu, własną kuchnię, sale wielofunkcyjną z jadalnią, bibliotekę, taras, ogród oraz kaplicę. Na miejscu dostępna jest również kuchnia, w której przygotowywane są posiłki dla pensjonariuszy.

Dom Pomocy Społecznej w Malborku
Pokoje zostały zaaranżowane w taki sposób, by ich mieszkańcy mogli poczuć się jak w prawdziwym domu

Dom Pomocy Społecznej w Malborku zapewnia swoim podopiecznym ponadto:

  • opiekę duszpasterską,
  • bogatą ofertę zajęć kulturalno-oświatowych,
  • organizację imprez okolicznościowych,
  • organizację wycieczek krajoznawczych i zabaw plenerowych,
  • warunki do rozwoju samorządności mieszkańców domu.

W ramach DPS-u działa działa Dom Dziennego Pobytu przeznaczony dla 15 osób z powiatu malborskiego, w tym dla 10 osób z miasta Malborka. Z oferty mogą skorzystać osoby, które ze względu na wiek, chorobę, niepełnosprawność czy samotność wymagają specjalnego wsparcia. Ośrodek zapewnia im pobyt i opiekę od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.

W czasie pobytu podopieczni mogą liczyć na: dwa posiłki (śniadanie w godzinach 8:00-8:30 oraz obiad w godzinach 13:00–13:30), rehabilitację, zajęcia terapii zajęciowej, a także opiekę psychologiczną. Na terenie placówki wydzielone są dwa pokoje, w których mogą odpocząć, obejrzeć telewizję lub poczytać książkę.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Pomocy Społecznej w Malborku świadczy usługi w zakresie potrzeb bytowych, opiekuńczych oraz wspomagających. Placówka działa od 1945 roku. Obecnie dysponuje 82 miejscami stałego pobytu. Ośrodek został stworzony z myślą o osobach przewlekle somatycznie chorych. Pensjonariuszami DPS-u mogą zostać osoby dorosłe – zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Ośrodek w Malborku zapewnia swoim podopiecznym:

  • opiekę lekarza rodzinnego w ramach NFZ,
  • całodobową opiekę pielęgniarek i opiekunów,
  • wykonywanie zabiegów zleconych przez lekarza prowadzącego,
  • dowóz do lekarzy specjalistów,
  • wsparcie i pomoc pracowników socjalnych,
  • wsparcie psychologiczne.
Dom Pomocy Społecznej w Malborku
Na miejscu dostępny jest gabinet medycznej pomocy doraźnej

Placówka posiada w swojej ofercie zabiegi rehabilitacyjne. Jedną z podstawowych form rehabilitacji społecznej jest terapia zajęciowa. W strukturze DPS-u działa Warsztat Terapii Zajęciowej, który jest placówką dziennego pobytu. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku przez 7 godzin dziennie i prowadzone są zgodnie z indywidualnym programem rehabilitacji. W ramach terapii zajęciowej personel organizuje swoim podopiecznym imprezy integracyjne, takie jak wycieczki, wyjazdy do kina i teatru, wyjścia do restauracji czy wspólne grillowanie.

Atrakcje turystyczne

Jedną z największych atrakcji Malborka jest Zamek Krzyżacki zlokalizowany na prawym brzegu Nogatu. Ta monumentalna, gotycka budowla od XIV do XVI wieku była siedzibą Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego, a także rezydencją królów Polski. Od lat 60. XX wieku mieści się w nim Muzeum Zamkowe, podlegające bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Średni czas zwiedzania zamku to około 2 godziny. Najbardziej wytrwałym pasjonatom zajmuje to nawet 3,5 godziny! Inne atrakcje w okolicy to:

  • Zamek Krzyżacki w Sztumie,
  • Zamek w Gniewie,
  • Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia w Elblągu,
  • Muzeum Bursztynu w Stegnie,
  • Zamek w Kwidzynie,
  • Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich,
  • Rezerwat przyrody Kąty Rybackie.

Fot.: www.malbork.naszdps.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie