Początki DPS w Malborku sięgają lat 40. ubiegłego wieku. Początkowo w placówce mieszkało 18 osób, a jej personel składał się z kierownika, higienistki, kucharki i sprzątaczki. Obecnie ośrodek jest w stanie zapewnić zakwaterowanie 82 pensjonariuszom – zarówno kobietom, jak i mężczyznom. W domu mogą zamieszkać osoby przewlekle somatycznie chore, które ze względu na stan zdrowia lub wiek wymagają całodobowej opieki. Z myślą o nich przygotowano komfortowe pokoje z dostępem do łazienki, pomieszczenia do rehabilitacji i terapii zajęciowej, a także bibliotekę i pokoje pobytu dziennego.
Oferta DPS w Malborku
Dom opieki w Malborku zapewnia swoim podopiecznym:
- opiekę lekarza rodzinnego w ramach NFZ,
- całodobową opiekę pielęgniarek i opiekunów,
- wykonywanie zabiegów zleconych przez lekarza prowadzącego,
- dowóz do lekarzy specjalistów,
- wsparcie i pomoc pracowników socjalnych,
- wsparcie psychologiczne.

Placówka posiada w swojej ofercie zabiegi rehabilitacyjne. Jedną z podstawowych form rehabilitacji społecznej jest terapia zajęciowa. W strukturze DPS-u działa Warsztat Terapii Zajęciowej, który jest placówką dziennego pobytu. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku przez 7 godzin dziennie. W ramach terapii zajęciowej personel organizuje swoim podopiecznym imprezy integracyjne, takie jak wycieczki, wyjazdy do kina i teatru, wyjścia do restauracji czy wspólne grillowanie.
Kto może skorzystać z oferty DPS w Malborku?
Dom Pomocy Społecznej w Malborku świadczy usługi w zakresie potrzeb bytowych, opiekuńczych oraz wspomagających. Placówka działa od 1945 roku. Obecnie dysponuje 82 miejscami stałego pobytu. Ośrodek został stworzony z myślą o osobach przewlekle somatycznie chorych. Pensjonariuszami DPS-u mogą zostać osoby dorosłe – zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Warunki lokatorskie w DPS w Malborku
Dom dysponuje w pełni wyposażonymi pokojami 1- i 2-osobowymi ze swobodnym dostępem do łazienki i WC. W każdym z nich znajduje się instalacja przywoławcza, dzięki której każdy z mieszkańców może czuć się bardziej bezpiecznie. W pokojach i częściach wspólnych nie ma barier architektonicznych. Rozwiązania zastosowane na terenie ośrodka to m.in.: winda osobowa, podnośnik, sprzęt ortopedyczny oraz łazienki pozbawione barier architektonicznych.
Mieszkańcy domu mogą spędzać czas wolny w pokojach lub w pomieszczeniach wspólnych. Mają do dyspozycji pokoje dziennego pobytu, własną kuchnię, sale wielofunkcyjną z jadalnią, bibliotekę, taras, ogród oraz kaplicę. Na miejscu dostępna jest również kuchnia, w której przygotowywane są posiłki dla pensjonariuszy.

Dom Pomocy Społecznej w Malborku zapewnia swoim podopiecznym ponadto:
- opiekę duszpasterską,
- bogatą ofertę zajęć kulturalno-oświatowych,
- organizację imprez okolicznościowych,
- organizację wycieczek krajoznawczych i zabaw plenerowych,
- warunki do rozwoju samorządności mieszkańców domu.
W ramach DPS-u działa działa Dom Dziennego Pobytu przeznaczony dla 15 osób z powiatu malborskiego, w tym dla 10 osób z miasta Malborka. Z oferty mogą skorzystać osoby, które ze względu na wiek, chorobę, niepełnosprawność czy samotność wymagają specjalnego wsparcia. Ośrodek zapewnia im pobyt i opiekę od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.
W czasie pobytu podopieczni mogą liczyć na: dwa posiłki (śniadanie w godzinach 8:00-8:30 oraz obiad w godzinach 13:00–13:30), rehabilitację, zajęcia terapii zajęciowej, a także opiekę psychologiczną. Na terenie placówki wydzielone są dwa pokoje, w których mogą odpocząć, obejrzeć telewizję lub poczytać książkę.
Położenie geograficzne DPS w Malborku
Dom Pomocy Społecznej w Malborku jest jednym z domów opieki w województwie pomorskim. Malbork to siedziba powiatu malborskiego. Dawna stolica państwa Zakonu Krzyżackiego (1309–1457) to obecnie dziesiąte pod względem liczby ludności miasto w województwie pomorskim. Geograficznie leży na północnym-wschodzie Polski, nad Nogatem.
Lokalizacja i dojazd do DPS w Malborku
Ośrodek mieści się przy ulicy Juliusza Słowackiego 45 w Malborku, na ogrodzonej działce, w otoczeniu zieleni. Z myślą o pensjonariuszach przestrzeń wokół domu opieki została specjalnie zaaranżowana – w ogrodzie czekają na nich ścieżki spacerowe i ławeczki. Dom znajduje się w niewielkiej odległości od największej atrakcji Malborka, czyli Zamku Krzyżackiego.

Jak dojechać do Malborka z okolicznych miejscowości? Można to zrobić na przykład na pokładzie pociągu. Przez miasto przebiegają linie kolejowe prowadzące między innymi do Gdyni, Warszawy, Elbląga czy Torunia. Najszybciej i najwygodniej dotrzesz do ośrodka prywatnym samochodem. Malbork jest świetnie skomunikowany z innymi miejscowościami w regionie. Miasto ma połączenie drogowe z Gorzowem Wielkopolskim, Elblągiem (DK22), Grudziądzem i Nowym Dworem Gdańskim (DK55).
Żelazna 4a, 82-200 Malbork
Sprawdź dojazd4a, Żelazna, Malbork, Pomorskie, 82-200, Polska.
Atrakcje turystyczne w okolicy DPS w Malborku
Dom Pomocy Społecznej w Malborku jest domem opieki położonym w mieście. Jedną z największych atrakcji Malborka jest Zamek Krzyżacki zlokalizowany na prawym brzegu Nogatu. Ta monumentalna, gotycka budowla od XIV do XVI wieku była siedzibą Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego, a także rezydencją królów Polski. Od lat 60. XX wieku mieści się w nim Muzeum Zamkowe, podlegające bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Średni czas zwiedzania zamku to około 2 godziny. Najbardziej wytrwałym pasjonatom zajmuje to nawet 3,5 godziny! Inne atrakcje w okolicy to:
- Zamek Krzyżacki w Sztumie,
- Zamek w Gniewie,
- Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia w Elblągu,
- Muzeum Bursztynu w Stegnie,
- Zamek w Kwidzynie,
- Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich,
- Rezerwat przyrody Kąty Rybackie.
Fot.: www.malbork.naszdps.pl