Limity na e-recepty już obowiązują – co to oznacza dla lekarzy i pacjentów?

limity na wystawianie e-recept

W zaledwie dwa dni 283 lekarzy przekroczyło limit 300 e-recept dla 80 pacjentów. Wcześniej rekordziści próbowali wystawiać nawet kilkadziesiąt tysięcy recept w krótkim czasie. Nowe przepisy mają to ukrócić. Przyjrzyjmy się więc, jak teraz wygląda sytuacja z e-receptami.

E-recepty limitowane

Od 3 lipca obowiązują limity na wystawianie e-recept. Lekarz w ciągu 10 godzin pracy może przyjąć maksymalnie 80 pacjentów, którym przepisze receptę (może ich być nie więcej niż 300). Limit dziennej liczby e-recept wystawianych przez lekarzy nie obejmie leków refundowanych.

Bezpieczeństwo czy naruszenie praw pacjentów?

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski jest zaniepokojony nowym rozwiązaniem i pyta o podstawę prawną wprowadzenia limitów. W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że obostrzenia są wprowadzane w celu zapobiegania nadużyciom. Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreśla, że nie ma prawnych przeciwwskazań do zastosowania mechanizmu zwiększającego bezpieczeństwo zdrowotne Polaków.

e-recepty

Dlaczego więc Naczelna Rada Lekarska protestuje? Ponieważ twierdzi, że limitowanie e-recept to działanie ograniczające prawa pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej oraz arbitralne ustalanie sposobu, w jaki lekarz może korzystać z narzędzi, takich jak e-recepta.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy również domaga się cofnięcia ograniczeń. W jego opinii może to prowadzić do absurdalnych, a jednocześnie tragicznych sytuacji, w których pacjent bardzo długo oczekujący do lekarza dowie się, że ten już „wyczerpał” limit.

Medycy proponują modyfikacje w prawie

Lekarze chcą, aby możliwe było wystawianie recept elektronicznych po indywidualnej konsultacji z pacjentem bądź za pomocą systemów informatycznych lub połączeń audio-wizualnych. Jednak byłyby wyjątki. Obejmowałyby recepty wystawiane przez lekarzy i pielęgniarki w ramach kontynuacji leczenia, jeśli stan zdrowia pacjenta, odzwierciedlony w dokumentacji medycznej, do której osoba wystawiająca e-receptę ma dostęp, na to pozwala.

limity na e-recepty

Minister zdrowia zaostrza przepisy

Minister zdrowia Adam Niedzielski oprócz wprowadzenia limitowania e-recept podpisał rozporządzenie, które ogranicza zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. E-receptę na takie preparaty będzie można otrzymać tylko podczas osobistej wizyty u lekarza albo zdalnie. Jednak z tej drugiej opcji skorzystamy tylko wtedy, gdy jest to kontynuacja leczenia, a od wizyty nie minęło więcej niż 3 miesiące.

Na ocenę tego, jak limitowanie e-recept wpłynie na szczelność systemu opieki, trzeba poczekać przynajmniej kilka miesięcy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *