Jak zmienić termin wyjazdu do sanatorium NFZ?

Kiedy pacjent z góry wie, że nie będzie mógł przybyć do sanatorium, powinien jak najszybciej odesłać skierowanie z uzasadnieniem powodu rezygnacji. To wyraz uczciwości wobec NFZ-u i szacunku w stosunku do kuracjuszy oczekujących w kolejce.

Wyjazd do sanatorium a skierowanie

Przed wyjazdem do sanatorium dofinansowanym przez NFZ kuracjusz musi zgłosić się do lekarza, który oceni jego stan zdrowia i zdecyduje, czy w danym przypadku leczenie w sanatorium jest zasadne. Jeśli tak, dobierze odpowiedni profil leczenia.

Termin wyjazdu do sanatorium zostaje ustalony na podstawie liczby pacjentów oczekujących na wyjazd. Oddział NFZ dostarcza potwierdzenie skierowania pacjentowi co najmniej 14 dni przed planowanym początkiem leczenia. W razie niemożności stawienia się w sanatorium w wyznaczonym terminie niedoszły kuracjusz powinien o zaistniałej sytuacji natychmiast powiadomić NFZ.

Zwrot potwierdzonego skierowania do sanatorium

Im szybciej pacjent zgłosi się z prośbą o przesunięcie terminu, tym łatwiej będzie dla NFZ-u znaleźć zastępstwo na wyjazd.

Jeśli przyczyną rezygnacji jest choroba lub inna nieprzewidziana sytuacja, NFZ będzie bardziej skłonny przesunąć termin leczenia. Jednak w sytuacji, gdy pacjent zwróci skierowanie bez uzasadnienia, NFZ uzna to za równoważne z bezpodstawną rezygnacją z wyjazdu do ośrodka. W takim przypadku, jeśli dalej chcemy wyjechać do sanatorium, ale w innym terminie, musimy postarać się o nowe skierowanie, czyli całą procedurę przejść od nowa.

Co powinno znaleźć się we wniosku o zmianę terminu wyjazdu do sanatorium?

Aby skutecznie przesunąć termin leczenia sanatoryjnego, pacjent powinien przygotować odpowiednio sformułowane pismo wraz z listą dokumentów potwierdzających konieczność przesunięcia terminu. Mogą to być dokumenty potwierdzające np. przebyte w danym czasie choroby zakaźne, urazy albo sytuacje losowe, wymagające opieki nad bliskim.

We wniosku, oprócz dokumentów potwierdzających uzasadnienie prośby o zmianę terminu wyjazdu do sanatorium, powinny znaleźć się przede wszystkim imię i nazwisko kuracjusza i jego dane kontaktowe, planowany termin pobytu w sanatorium oraz dane oddziału NFZ, do którego kierujemy pismo.

Skrócenie pobytu w sanatorium

Kiedy pełny, 3-tygodniowy okres leczenia sanatoryjnego nie jest zbieżny z innymi ważnymi zobowiązaniami kuracjusza, oczywiście może on wnioskować o skrócenie pobytu.

Uzasadnionymi przypadkami będą np. choroby bliskich lub, w opinii pacjenta, złe warunki pobytu. Jeżeli wniosek o skrócenie pobytu zostanie zaakceptowany przez NFZ, kuracjusz nie poniesie odpowiedzialności finansowej za dni, w których nie korzystał z leczenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *