Jak skorzystać z wyjazdu do sanatorium ze zwrotów?

wyjazd do sanatorium ze zwrotów

Wyjazdy do sanatorium ze zwrotów dotyczą sytuacji, gdy miejsce w kolejce do ośrodka zostało zwolnione przez pacjenta, który z różnych przyczyn nie mógł skorzystać z wyjazdu w wyznaczonym terminie.

Kiedy pojawiają się zwroty?

Zwroty mogą wynikać zarówno z uzasadnionych (np. choroby), jak i nieuzasadnionych (zwykłego braku chęci) decyzji pacjentów. Do anulowania wyjazdów częściej dochodzi w miesiącach mniej atrakcyjnych pogodowo – od późnej jesieni do końca zimy. W takim przypadku pacjent o terminie leczenia uzdrowiskowego może zostać poinformowany wcześniej niż 14 dni przed rozpoczęciem terapii.

wyjazd do sanatorium a zwroty

Jak dowiedzieć się o dostępnych zwrotach?

Informacje na temat aktualnych możliwości skorzystania ze zwrotów można uzyskać, kontaktując się telefonicznie z oddziałem NFZ-u właściwym ze względu na miejsce zamieszkania kuracjusza, bądź drogą mailową. Oferty pojawiają się w różnym czasie, więc dobrze jest regularnie pytać się o ich dostępność. Niestety nie każdy zwrot będzie odpowiedni dla każdego. Decyduje profil leczenia.

Co z osobami rezygnującymi z wyjazdu do sanatorium?

Osoby rezygnujące z wyjazdu z różnych przyczyn mają dwie opcje. Jeśli ich rezygnacja jest uzasadniona i została udokumentowana, mogą otrzymać nowy termin wyjazdu bez tracenia swojego miejsca w kolejce.

Jednak w przypadku, gdy ich rezygnacja jest bezzasadna, będą musieli ponowić całą procedurą, łącznie z uzyskaniem skierowania i oczekiwaniem na nowy termin wyjazdu. Innymi słowy: trafią na koniec kolejki.

jak wyjechać do sanatorium ze zwrotów

Podsumowanie

Wyjazdy do sanatorium ze zwrotów to świetna okazja dla tych, którzy są elastyczni i nie przeszkadza im, że czas od powiadomienia o takiej możliwości do wyjazdu to czasami nawet mniej niż tydzień. Zanim zdecydujesz się na wyjazd poza ustaloną kolejnością, dobrze przemyśl wszystkie argumenty za i przeciw.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *