Już na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile pieniędzy zabrać na wyjazd do sanatorium. Jednak istnieją pewne kluczowe elementy, które warto uwzględnić w swoim budżecie.
Opłaty podstawowe
Przy planowaniu budżetu pierwszą rzeczą do uwzględnienia przed wyjazdem do sanatorium są opłaty dodatkowe, które często należy uiścić już w dniu przyjazdu. W tym zakresie wchodzą dopłaty do noclegów i żywienia zależnie od wybranego sezonu i opcji. Jeśli podróżujesz samochodem, warto też pamiętać o opłatach parkingowych oraz dodatkowych opłatach klimatycznych w miejscu pobytu.
Dodatkowe zabiegi i usługi
Warto sprawdzić, czy w sanatorium można dokupić dodatkowe zabiegi, które nie są wliczone w podstawowy „pakiet” z NFZ. Zabiegi, które nie są związane z leczeniem podstawowej choroby, są dodatkowo płatne. Do kosztów trzeba doliczyć opłatę za pobyt opiekuna oraz koszty przejazdu. Dobrze jest z góry zaplanować i przygotować się na te wydatki.

Prywatne wydatki
Każdy ma różne potrzeby i oczekiwania co do sposobu spędzenia czasu wolnego od zabiegów. Dlatego warto zastanowić się nad przewidywanymi wydatkami osobistymi, takimi jak lody, dancing albo wycieczki fakultatywne.
Specyfika sanatorium prywatnego
W przypadku wyjazdu do sanatorium w trybie prywatnym większość kosztów jest ustalona z góry. Cena zwykle obejmuje noclegi, pełne wyżywienie oraz podstawowe zabiegi. Prywatne ośrodki często oferują dodatkowe atrakcje jak baseny czy sauny. Pobyt w sanatorium prywatnym wyniesie drożej niż w tym z dopłatą od NFZ-u, jednak pocieszające jest to, że niektóre ośrodki oferują bezpłatny parking.
Mimo to mogą wystąpić dopłaty za zabiegi poza pakietem podstawowym czy za specjalistyczne diety, takie jak wegańska czy bezmleczna.

W niektórych przypadkach takie dopłaty mogą wynieść nawet do 1000 złotych za cały pobyt.