Gdzie zgłaszać nieprawidłowości w sprawowaniu opieki w domach opieki?

nieprawidłowości w domu opieki

Domy opieki mają obowiązek świadczyć usługi bytowe i opiekuńcze na poziomie obowiązującego standardu. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wyborze domu opieki, upewnij się, że dany obiekt jest bezpieczny i spełnia wymagane standardy. Informacje o placówkach publicznych uzyskasz w ośrodku pomocy społecznej.

Sprawdź prywatny dom opieki

Gdy zastanawiasz się nad prywatnym domem opieki, kluczowe jest, aby był on zarejestrowany w rejestrze prowadzonym przez wojewodę. Ważnym krokiem jest również osobiście odwiedzenie placówki przed podpisaniem umowy, by osobiście ocenić warunki oraz zakres świadczonych usług. Nie zapomnij także sprawdzić tablicy informacyjnej w prywatnym domu opieki, która powinna zawierać informacje o rodzaju zezwolenia oraz numerze wpisu do rejestru.

Jak prawidłowo wybrać dom opieki?

Kluczem do trafnego wyboru jest wiedza i świadomość tego, co oferuje dana placówka. Przed podpisaniem umowy warto zaplanować wizytę w danym obiekcie, by na własne oczy zobaczyć warunki, w jakich będą przebywać pensjonariusze oraz dowiedzieć się więcej o zakresie oferowanych usług.

DPS a nieprawidłowości

Procedura zgłaszania nieprawidłowości

Jeśli uważasz, że coś jest nie tak z opieką w domu opieki, nie wahaj się działać. Pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie podejrzeń kierownikowi placówki. Możliwe jest, że problem dotyczy jednego pracownika, a przełożeni nie są świadomi kłopotu. Jeśli to nie przynosi skutków, warto w przypadku domu pomocy prowadzonego przez samorząd na piśmie zwrócić się do organu prowadzącego.

Wojewoda może skontrolować dom opieki

Kolejnym krokiem jest urząd wojewódzki. Wojewoda ma uprawnienia do kontroli placówek, więc szybka reakcja może przyczynić się do poprawy sytuacji. W przypadku stwierdzenia przemocy w domu seniora niezbędne jest natychmiastowe zgłoszenie na policję. Prokuratura zajmie się również kwestiami karnymi związanymi z takimi zdarzeniami.

Z ofertą domów opieki z różnych części Polski możecie zapoznać się tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *