Czy system lecznictwa uzdrowiskowego zostanie zreformowany?

Na początek 2024 roku zapowiadano wprowadzenie reformy uzdrowiskowej, jednak zdania na ten temat od początku były podzielone. O dziwo, na posiedzeniu Zespołu Trójstronnego przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia poinformowali o wycofaniu się z prac nad reformą, co wywołało spore zaskoczenie.

Wątpliwości co do jakości reformy

Jeszcze tego samego dnia Wojciech Andrusiewicz – były już rzecznik resortu zdrowia, zapewniał, że reforma nie jest zagrożona, jednak równocześnie informacje z innych źródeł wskazywały na odwrotną sytuację.

Co zakładała reforma lecznictwa uzdrowiskowego?

Ministerstwo Zdrowia pracowało nad reformą od kilkunastu miesięcy. Główny cel zmian polegał na umożliwieniu pacjentom decydowania, dokąd i kiedy chcą wyjechać na leczenie sanatoryjne. Jak na razie, nie jest to możliwe. Ponadto proponowano zwiększenie minimalnej liczby zabiegów fizjoterapeutycznych oraz zmiany w systemie kwalifikacji pacjentów.

Jednak konsultacje wywołały wiele kontrowersji. Waldemar Krupa, prezes „Uzdrowiska Polskie”, nazwał reformę „zamachem na leczenie uzdrowiskowe” i ostrzegł, że zmniejszy ona dostępność ośrodków dla kuracjuszy.

Ministerstwo wycofuje się z reformy?

W maju przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zaskoczyli wielu informacją o wycofaniu się z reformy. Wywołało to konsternację oraz wiele pytań o rzeczywiste intencje władz. Jednak Biuro Komunikacji MZ wyjaśniło, że wycofanie się MZ otwiera drogę do przeprowadzenia reformy w formie przedłożenia poselskiego. Wciąż nie wiadomo, w jakim kształcie reforma powróci i czy będzie ona satysfakcjonująca dla wszystkich stron.

Rosnące zapotrzebowanie na lecznictwo uzdrowiskowe

W Polsce zauważalny jest ciągły wzrost zainteresowania usługami uzdrowiskowymi. Z danych NFZ-u wynika, że w 2022 roku procedowano ponad 400 tys. skierowań na leczenie uzdrowiskowe.

Jak tłumaczy wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, finansowanie NFZ na lecznictwo uzdrowiskowe zwiększyło się z 707 678 tys. zł w 2019 do 1 497 848 tys. zł w 2023 roku. Dodatkowo wskazał na wzrost wycen świadczeń zdrowotnych, np. uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych wzrosło z 81,56 zł do 152,93 zł w 2023 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *