Czy kuracjusz może wybrać sanatorium?

Ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym na nowelizację musi jeszcze poczekać. Ministerstwo Zdrowia wstrzymało prace nad wprowadzeniem nowych regulacji. Głównym celem zmian miało być umożliwienie kuracjuszom swobodnego wyboru placówki sanatoryjnej.

Planowane zmiany w lecznictwie uzdrowiskowym

Adam Niedzielski, obecnie były już minister zdrowia, zapowiedział w styczniu bieżącego roku publiczne konsultacje nad zmianami w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym. Miały one odbyć się w pierwszym półroczu 2023. Jak na razie, prace nad projektem zostały wstrzymane.

Planowana nowelizacja przewidywała przede wszystkim:

  • możliwość samodzielnego wyboru sanatorium przez kuracjusza (obecnie robi to NFZ),
  • rozszerzenie zakresu dostępnych zabiegów,
  • prowadzenie przez placówki sanatoryjne list oczekujących,
  • zniesienie wymogu potwierdzenia skierowania przez oddziały wojewódzkie NFZ-u.

Dodatkowo rozważano wprowadzenie zmiennych stawek dopłat pacjentów. Taka opcja miała pozwolić na obniżanie cen przez placówki w celu przyciągnięcia pacjentów.

Obawy i oczekiwania w sektorze uzdrowiskowym

Poseł Patryk Wicher podkreślał, że zmiany były konsultowane z gminami uzdrowiskowymi przez ponad dwa lata. Niemniej istniało wiele obaw. Te były wyrażane zwłaszcza przez mniejsze ośrodki, które martwiły się, czy będą w stanie konkurować z większymi sanatoriami. Resort zdrowia planował wprowadzenie zmian od początku 2024 roku, ale obecnie ten termin wydaje się nierealny.

Częściowe wprowadzenie zmian

Chociaż gruntowna reforma nie została w pełni wprowadzona, niektóre elementy planowanej reformy zostały zrealizowane poprzez rozporządzenia. Obowiązuje m.in. rozporządzenie dotyczące e-skierowań na rehabilitację uzdrowiskową, które eliminuje potrzebę wysyłania papierowych skierowań do NFZ-u. Z kolei od sierpnia wprowadzono zmienione przepisy dotyczące wymagań wobec placówek sanatoryjnych w zakresie personelu medycznego.

Zachęcamy też do przeczytania artykułu pt. Jakie badania trzeba wykonać przed wyjazdem do sanatorium?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *