Na jakie choroby oczu jesteśmy narażeni po pięćdziesiątce – jak się objawiają?

choroby oczu u seniora

Jednym z podstawowych problemów, które pojawiają się wraz z wiekiem, są kłopoty z prawidłowym widzeniem. To wynik naturalnego procesu starzenia się organizmu albo choroby. Jakie choroby oczu są szczególnie niebezpieczne u osób po pięćdziesiątym roku życia?

Jak działają oczy?

Oko składa się z kilku współpracujących ze sobą elementów, takich jak m.in.: źrenica, rogówka, ciało szkliste, tęczówka, plamka żółta i plamka ślepa. Głównym zadaniem rogówki jest załamanie promieni świetlnych i wraz z soczewką zogniskowanie ich na siatkówce. Powstały widok jest pomniejszony i odwrócony. Dlaczego więc nie postrzegamy świata do góry nogami? Tu z pomocą przychodzi mózg, który przetwarza sygnały przesyłane przez komórki oka. Dzięki temu wyraźnie widzimy zarówno jabłko trzymane w dłoni, jak i zarys samolotu przelatującego kilka kilometrów nad naszą głową.

Jakie znaczenie w życiu człowieka mają oczy?

Wzrok uchodzi za najważniejszy ze zmysłów, gdyż pozwala nam orientować się w przestrzeni. Za jego pośrednictwem jesteśmy w stanie wywoływać konkretne emocje u rozmówcy: można przecież patrzeć na kogoś przyjaźnie albo wrogo. Szacuje się, że ten zmysł odpowiada za odbieranie nawet ponad 80% informacji o świecie. Utratę wzroku w części możemy kompensować węchem, smakiem, słuchem i dotykiem.

Dlaczego wzrok się pogarsza?

Wzrok, tak jak inne zmysły, nie jest odporny na naturalne procesy degeneracyjne. Sprężystość soczewki stopniowo zmniejsza się po tym, jak wkroczymy w wiek średni. Taki stan nie wymaga zazwyczaj interwencji głębszej niż zastosowanie okularów korekcyjnych, które pozwolą poprawić komfort codziennego funkcjonowania. Pamiętaj, że wady wzroku mają tendencję do pogłębiania się, dlatego raz dobrane okulary nie wystarczają nam do końca życia.

Nawet jeśli nie zauważyliśmy u siebie problemów ze wzrokiem, powinniśmy regularnie poddawać się badaniom kontrolnym. Te pozwolą wykryć ewentualną nieprawidłowość w jej jak najwcześniejszym stadium. Tym bardziej, że choroby oczu często przebiegają bezobjawowo. Kiedy już dadzą wyraźne symptomy, leczenie zachowawcze zwykle bywa niewystarczające.

Czym jest prezbiopia?

Charakterystycznym problemem u osób po pięćdziesiątce jest prezbiopia. To dolegliwość bezpośrednio związana ze wzrostem w soczewce zawartości białek nierozpuszczalnych w wodzie, prowadzących do zwiększenia sztywności jej jądra. Prezbiopia sprawia, że lepiej widzimy przedmioty położone daleko niż te, które znajdują się obok nas. W celu polepszenia jakości życia niezbędne jest zastąpienie naturalnego procesu akomodacji, do czego najczęściej służą okulary lub soczewki kontaktowe.

Jak dbać o wzrok?

Na pogorszenie wzroku wpływa szereg czynników środowiskowych oddziałujących na nas przez lata. Stopniowa utrata zdolności oka do akomodacji i ostrości widzenia z bliska i daleka wynika z wieloletniej aktywności wymagającej skupienia wzroku w jednym miejscu, np. pracy na komputerze. W przypadku kobiety na stan wzroku może wpłynąć nawet liczba porodów.

W dobrze zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć takich produktów jak:

  • jarmuż,
  • sałata,
  • szpinak,
  • brokuły,
  • kukurydza,
  • marchew,
  • cukinia itp.

Istotne jest odpowiednie oświetlenie miejsca pracy, gdyż skupianie wzroku na detalu znajdującym się w niedostatecznie dużej ilości światła męczy oko. Tak samo niekorzystne jest oświetlenie punktowe, które tworzy kontrast między powierzchniami.

Objawy problemów ze wzrokiem

Najbardziej widocznym objawem problemów ze wzrokiem są trudności w wykonywaniu rutynowych czynności, takich jak czytanie gazet bądź oglądanie telewizji. Obraz wydaje nam się zamglony, co sprawia, że zaczynamy siadać bliżej ekranu. Mimo że nie świadczy to jeszcze o chorobie, już wtedy warto zasięgnąć porady specjalisty. Tym bardziej nie można zlekceważyć sytuacji, w której pogorszeniu jakości widzenia towarzyszą niepokojące symptomy. Do nich możemy zaliczyć zniekształcenia i zaciemnienia w postaci smug bądź iskier pojawiające się w polu widzenia. Niekiedy dołączają do nich bóle w okolicy oczodołu połączone ze zmianami w wyglądzie gałki ocznej.

Jakie choroby oczu najczęściej dotykają osób po pięćdziesiątce?

Pośród wielu chorób oczu doskwierających osobom w średnim wieku niechlubna popularność przypada:

  • jaskrze,
  • zaćmie,
  • zwyrodnieniu plamki żółtej,
  • odwarstwieniu siatkówki.

Jaskra

Jaskra to choroba o nie do końca poznanej etiologii. Przeważnie wiąże się ją ze zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym (choć nie jest to regułą). Jest poważnym zagrożeniem, gdyż przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Choroba bywa dziedziczona. Jej bardzo groźnym stadium jest ograniczenie pola widzenia. Wówczas możliwa jest jeszcze interwencja chirurgiczna, której celem będzie zahamowanie całkowitego zniszczenia nerwu wzrokowego. Uszkodzenie nerwu wzrokowego to bowiem droga do niechybnej utraty wzroku.

Zaćma

Katarakta, czyli zaćma, utrudnia widzenie z powodu częściowego lub pełnego zmętnienia soczewki. Nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku – chory będzie dostrzegał tylko przebłyski jasności. Prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy zwiększają urazy w obrębie gałki ocznej, a także choroby metaboliczne w typie cukrzycy. Zabieg usunięcia zaćmy jest wykonywany w znieczuleniu, dzięki czemu nie boli. W przypadku zaćmy powikłania pooperacyjne raczej nie występują bądź są bardzo rzadkie.

Bezzwłoczna wizyta u lekarza jest obowiązkowa, kiedy pogorszenie ostrości widzenia jest coraz większe; kształty zaczynają się rozmywać, a kontury stają się niewyraźne.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Plamka żółta to miejsce na siatkówce, w którym skupia się największa rozdzielczość widzenia w związku z najmocniejszym zagęszczeniem czopków. Jej degradacja nierozerwalnie wiąże się z utratą ostrości obrazu. Łagodniejszą, a zarazem najczęstszą postacią zwyrodnienia plamki żółtej, jest odmiana sucha. Nie ma ona tak gwałtownego przebiegu jak odmiana mokra, w której pękające naczynia krwionośne powodują mikrowylewy. W początkowym okresie rozwoju choroby obrzęk plamki żółtej zwykle występuje tylko na jednym oku.

Nasz niepokój powinny wzbudzić nieprawidłowości w centralnym punkcie pola widzenia. Zapadalności na zwyrodnienie plamki żółtej sprzyja niezdrowy tryb życia prowadzący do otyłości i zmian miażdżycowych bądź chorób układu krążenia.

Odklejenie siatkówki

Odklejenie (bądź odwarstwienie siatkówki) objawia się nagłym wystąpieniem cieni lub plamek w polu widzenia; od strony skroni bądź nasady nosa. Jeżeli do odklejenia dojdzie, konieczne będzie zoperowanie pacjenta. W przypadku rozerwania siatkówki bez odwarstwienia zwykle przeprowadzany jest zabieg przy użyciu lasera.

Przyczyny tej choroby również nie są jednoznaczne. Wiadomo jednak, że odwarstwienie siatkówki raczej nie jest spotykane u osób przed pięćdziesiątym rokiem życia.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Noszenie okularów bądź soczewek kontaktowych przez wiele osób jest postrzegane jako uciążliwe. Z pomocą może przyjść laserowa korekcja wzroku, czyli zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, podczas którego pacjent pozostaje przytomny. Zadaniem lasera nakierowanego na oko jest zmiana kształtu rogówki tak, by załamywane przez nią promienie świetlne ogniskowały się na siatkówce.

Z uwagi na ryzyko pogłębienia wady laserowej korekty wzroku nie można przeprowadzić u osób młodszych niż 20 lat i tych, które ukończyły 55. rok życia. Przeciwwskazaniami do korekty laserowej są również:

  • choroby tarczycy,
  • choroby nowotworowe,
  • cukrzyca,
  • wady serca,
  • infekcje wirusowe.

Dlaczego dobór okularów jest bardzo ważny?

Przy doborze okularów zawsze warto skorzystać z porady okulisty, optyka bądź optometrysty. Nie mając wiedzy w tym zakresie, i kupując okulary w drogeriach, możemy jedynie pogłębić wadę wzroku. Należy pamiętać, iż okulary należy dobrać zgodnie z indywidualnymi predyspozycjami gałek ocznych, gdyż występowanie takiej samej wady obuocznie jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Tym samym trzeba kierować się przy wybieraniu okularów przeciwsłonecznych. Choć potrafią ochronić wzrok, noszenie przyciemnianych szkieł bez filtra, wziętych z przypadkowej półki w sklepie, może zaszkodzić oczom.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *