Czego dotyczyły problemy z wystawianiem e-skierowań do sanatorium?

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) zwróciło uwagę Ministerstwa Zdrowia na niepokojące kwestie związane z wystawianiem e-skierowań do sanatorium. „Pojawiające się problemy techniczne całkowicie blokują możliwość wystawienia takiego skierowania” – alarmuje PPOZ.

E-skierowania od 1 lipca

Powszechny obowiązek wystawiania e-skierowań do sanatorium wprowadzono 1 lipca 2023 roku. Wynika on z dwóch rozporządzeń ministra zdrowia z 2023 roku. Niemniej podczas próby wystawienia takich skierowań świadczeniodawcy lekarze napotykają liczne trudności techniczne, z których pewne uniemożliwiają wprowadzenie dokumentu do systemu.

Trzy główne problemy

„Jeśli nie jest to możliwe, konieczny jest tymczasowy powrót do wystawiania skierowań w formie papierowej. To bardzo ważne, bo wielu naszych pacjentów już teraz wyraża swoje niezadowolenie!” – podkreśliła Bożena Janicka, prezes PPOZ.

W liście do resortu zdrowia wskazano trzy główne problemy:

  • niespójność danych pacjenta w bazie z rzeczywistymi danymi pacjenta.
  • niezgodność adresu zameldowania z adresem wskazanym w deklaracji wyboru pacjenta.
  • niemożliwość dołączania skanów albo zdjęć badań z powodu ograniczeń w wielkości załączników.

Jak działa system e-skierowań?

E-skierowanie do sanatorium jest dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), czyli bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, na stronie pacjent.gov.pl. Po wystawieniu skierowania jest ono automatycznie przekazywane do NFZ-u, gdzie podlega ocenie lekarza. Tak więc nie trzeba już przesyłać go do NFZ-u i pilnować terminu 30 dni.

Jeśli skierowanie zostanie zatwierdzone, informacje o numerze skierowania, sposobie jego rozpatrzenia i oczekiwanym okresie oczekiwania są przekazywane do systemu. W przypadku niekompletności wniosku lekarz poprosi o jego uzupełnienie.

Kiedy otrzymamy skierowanie papierowe?

Mimo cyfryzacji usługi przewidziano sytuacje, w których lekarz nadal może użyć tradycyjnej, papierowej formy skierowania do sanatorium. Takie sytuacje mają miejsce wtedy, gdy chodzi o leczenie lub rehabilitację poza granicami kraju, albo gdy lekarz nie ma dostępu do sieci, a co za tym idzie – do systemu e-zdrowie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *