Silversi na e-konsultacji, czyli jak oswoić się ze współczesną medycyną?

telemedycyna

Telemedycyna otwiera przed nami drzwi do wszechstronnej opieki zdrowotnej, dostępnej bez względu na czas. To szczególnie ważne dla osób, które zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, nagle napotykają na niepokojące symptomy lub nie mogą stawić się u lekarza osobiście. To ostatnie nierzadko bywa bolączką osób starszych.

Konsultacja online

Dziś przez internet pacjenci mogą otrzymać skierowania na niezbędne badania, e-recepty, a także profesjonalną interpretację wyników przez specjalistów z różnych dziedzin medycyny. W przypadku nagłych dolegliwości istnieje możliwość szybkiego skontaktowania się z lekarzem w celu uzyskania konsultacji. E-konsultacje zapewniają również prywatność i komfort podczas sesji z psychologiem czy seksuologiem, co jest nieocenione w delikatnych kwestiach. Mimo wielu zalet niektóre osoby z grupy 50+ obawiają się konsultacji online z lekarzami. Jednak czy rzeczywiście jest się czego bać?

Usługi medyczne idą z duchem czasu

W ostatnich latach sytuacja związana z pandemią SARS-CoV-2 zmusiła nas do przemyślenia sposobu, w jaki korzystamy z opieki zdrowotnej. Jeszcze przed rokiem 2020 głównie posiadacze prywatnych pakietów medycznych mieli dostęp do konsultacji online. Jednak obecnie, telemedycyna stała się dostępna dla każdego, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. 

Badania przeprowadzone przez SW Research dla Procontent wykazały, że w okresie izolacji społecznej, ponad jedna trzecia badanych skorzystała z e-konsultacji, z czego większość z nich odbyła się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, chociaż wielu pacjentów korzystało też z platform typu Receptomat.pl, szczególnie gdy potrzebowali recept na swoje leki. W tej grupie znalazło się wiele osób w wieku 50+.

Pacjenci cenią sobie te usługi przede wszystkim z powodu obaw przed zakażeniem oraz ograniczeń w dostępie do tradycyjnych placówek medycznych. Kluczowe były aspekty takie jak łatwość rejestracji i możliwość zdalnej diagnostyki. Oszczędność czasu również była istotnym czynnikiem. Co ciekawe, badania pokazują, że aż 87,7 proc. respondentów pozytywnie ocenia e-porady, a 70 proc. uważa je za równie wartościowe, co wizyty stacjonarne. Co więcej, połowa badanych planowała kontynuować korzystanie z telemedycyny nawet po zakończeniu izolacji.

W kontekście przyszłości eksperci wskazują na telemedycynę jako jeden z kluczowych trendów w rozwoju opieki zdrowotnej. Przyczyniają się do tego postępująca digitalizacja, rozwój nowych technologii oraz starzenie się populacji, co generuje rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne.

medycyna zdalna

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że już teraz ponad 18 proc. Polaków to osoby w wieku 65 lat i więcej, a ten odsetek będzie się zwiększał. Równocześnie, coraz więcej osób korzysta z internetu – według badań Nexery 92 proc. społeczeństwa funkcjonuje online, w tym również osoby starsze. CBOS podaje, że ponad połowa osób w wieku 55-64 lata, a także jedna trzecia w przedziale 65-74 lata, aktywnie korzysta z sieci. Nawet wśród osób powyżej 75 roku życia około 10 proc. jest obecnych w internecie. Większość z nich (92 proc.) wybiera dostęp do sieci z domu. Prognozy Deloitte wskazują, że do 2040 roku nawet 25 proc. usług medycznych, w tym zabiegów ambulatoryjnych i profilaktyki, może być realizowanych zdalnie.

Nie zawsze musimy iść do lekarza osobiście! Jak to działa?

Znalezienie odpowiedniego lekarza online jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Po wpisaniu w przeglądarkę internetową fraz takich jak lekarz ogólny online, natrafimy na szeroką gamę dostępnych placówek medycznych, które często oferują swoje usługi przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Po wybraniu placówki i wejściu na jej stronę internetową ukaże nam się lista wolnych terminów. Wybieramy ten, który nam odpowiada, a następnie wypełniamy dostępny formularz. Po dokonaniu płatności online wizyta jest umówiona. W wyznaczonym czasie lekarz skontaktuje się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem komunikatora internetowego. Co ważne, konsultacja może odbyć się nawet tego samego dnia, co pozwala zaoszczędzić czas, który inaczej stracilibyśmy na dojazdy i oczekiwanie w kolejce.

Podczas rozmowy z lekarzem online możemy otrzymać receptę, zwolnienie lekarskie oraz wskazówki dotyczące dalszego postępowania. Warto pamiętać o dokładnym opisaniu swoich dolegliwości i szczegółowym odpowiadaniu na pytania, aby ułatwić lekarzowi postawienie diagnozy. W razie potrzeby lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Osoby z przewlekłymi schorzeniami powinny być przygotowane na przesłanie swojej historii medycznej.

Dodatkowym udogodnieniem jest Internetowe Konto Pacjenta, które pozwala na łatwe zarządzanie e-receptami i e-zwolnieniami. Każdy obywatel Polski z numerem PESEL automatycznie posiada dostęp do tego systemu. Dzięki systemowi możemy na przykład otrzymać kod recepty, sprawdzić ważność zwolnienia, zamówić leki stałe, a także kontrolować inne aspekty naszej opieki zdrowotnej, takie jak upoważnienie bliskich do dostępu do informacji medycznych czy złożenie wniosku o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta to wygodny sposób na uproszczenie wielu procedur medycznych.

„Czy to na pewno bezpieczne?” – mity o e-konsultacjach

W obliczu coraz większej popularności wirtualnych konsultacji lekarskich pojawia się wiele nieprawdziwych przekonań. Jednym z najpopularniejszych mitów jest stwierdzenie, że każdy pacjent ubiegający się o zwolnienie lekarskie przez internet, automatycznie je otrzymuje. W rzeczywistości lekarz musi dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta, przeprowadzając szczegółowy wywiad i analizując historię choroby, zanim podejmie decyzję o wystawieniu L4. Zatem aktywne osoby 50+, obecne na rynku pracy, nie otrzymają z marszu tymczasowego zwolnienia z obowiązków służbowych – warto o tym pamiętać.

leczenie na odległość

Wbrew powszechnym opiniom profesjonalni lekarze nie ograniczają swojego zaangażowania podczas e-konsultacji, mimo że takie opinie bądź obawy pojawiają się ze strony zarówno młodszych, jak i starszych pacjentów. Wręcz przeciwnie, zgodnie z wytycznymi Naczelnej Rady Lekarskiej specjaliści muszą wykazać się jeszcze większą dokładnością w diagnostyce, aby zapewnić pacjentowi odpowiednią opiekę na odległość i skutecznie nakreślić dalszy plan leczenia.

Co do samego procesu umawiania wizyt online, wiele osób błędnie zakłada, że jest on zbyt skomplikowany. Obawiają się tego szczególnie osoby w wieku 50+. Jednak platformy medyczne są projektowane z myślą o intuicyjności użytkowania, zatem nawet osoby, które nie są obyte z technologią, mogą łatwo zrozumieć, jak krok po kroku umówić się na e-wizytę u specjalisty. Zazwyczaj jedynie przy pierwszym kontakcie z systemem mogą potrzebować pomocy bliskich, ale później bez problemu radzą sobie samodzielnie. Naprawdę – nie ma się czego bać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *