Senior na plaży – to musisz wziąć na wypoczynek

senior na plaży

Dla wielu polskich seniorów udany wypoczynek musi być skąpany w promieniach słonecznych oraz odbywać się na plaży. Zanim, odpoczywając na piaszczystym brzegu, będziesz korzystał z dobrodziejstw witaminy D3, dowiedz się, jak wybrać miejsce i co koniecznie musisz wziąć ze sobą.

Co trzeba zabrać na plażę?

Udany wypoczynek na plaży będzie możliwy wyłącznie wtedy, gdy zabierzemy ze sobą szereg przydatnych akcesoriów. Zalicza się do nich:

  • lodówkę turystyczną bądź torbę termiczną, dzięki którym możemy zabrać ze sobą prowiant potrzebny na minimum kilka godzin plażowania,
  • ręcznik plażowy pozwalający nam wytrzeć się po kąpieli w morzu,
  • koc piknikowy (siedzenie na piasku niekoniecznie jest przyjemne, dlatego warto mieć materiał, który odizoluje nas od podłoża),
  • krem z filtrem UV (to niezbędny element bezpiecznego wypoczynku, gdyż pozwala nam zabezpieczyć się przed destrukcyjnym działaniem słońca),
  • parasol plażowy, który ochroni nas przed ostrymi promieniami,
  • leżak albo krzesło,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • nakrycie głowy,
  • dużo płynów do picia.

Jak bezpiecznie wypoczywać na plaży?

Bezpieczeństwo na plaży wiąże się głównie z odpowiedzialnym korzystaniem z jej zasobów. Seniorzy, którzy chcą mocniej się zrelaksować, powinni do leżakowania wybrać miejsce dostępne, lecz nieco oddalone od wody, gdzie ruch przynajmniej teoretycznie będzie mniejszy. Przed wejściem na plażę zapoznaj się z regulaminem. To pozwoli Ci pozyskać podstawowe wiadomości. Obserwuj ratowników i nie wchodź zbyt głęboko do wody, jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności pływackich.

Co brać pod uwagę, wybierając plażę?

Każda plaża jest do siebie podobna, jednak w zależności od indywidualnych preferencji przy jej wyborze można kierować się nieco innymi czynnikami, w tym infrastrukturą towarzyszącą. W przypadku seniora istotne informacje zwykle obejmują m.in. to, czy można dokonać w miejscowym serwisie wypożyczenia akcesoriów do pływania, czy w pobliżu plaży jest parking bądź jaka odległość dzieli plażę od domu wczasowego. Jeśli ocena tych elementów będzie pozytywna, miejsce można w pewnym stopniu określić mianem plaży przyjaznej seniorom.

Kiedy senior nie powinien korzystać z plaży?

Z uwagi na stan zdrowia nie każdemu seniorowi zalecane jest długotrwałe przebywanie na plaży w łatwym dostępie promieni słonecznych. Dotyczy to seniorów przyjmujących chemioterapeutyki, leki sercowo-naczyniowe, moczopędne, przeciwcukrzycowe bądź niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Czym jest projekt „Plaża dla wszystkich”?

Projekt „Plaża dla wszystkich” jest koncepcją certyfikacyjną realizowaną z dotacji w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy. W 2022 r. wyróżnieniem mogą pochwalić się plaże w Jastarni (wejście na plażę nr 48), Sopocie (wejście nr 23) i Gdyni (wejście nr 6). Oceniano je pod kątem dostępu całości infrastruktury (bliskości parkingu), dostępności tablic informacyjnych dostosowanych do osób z problemami ze wzrokiem oraz przewijaków, sanitariatów itp.

Program ma na celu promowanie samorządów, które tworzą przestrzeń nadbrzeżną przyjazną seniorom, osobom z niepełnosprawnościami, kobietom karmiącym itd. Raport z audytu dostępności plaż stworzyła Fundacja Machina Zmian.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *