Bezpieczeństwo nad wodą – niezbędnik turysty

Bezpieczeństwo nad wodą. Na zdjęciu para seniorów nad morzem.

Wiele osób w wieku dojrzałym znajduje swoje szczęście w otoczeniu górskich szczytów, podczas gdy inni wolą delektować się spokojem nadbrzeżnych krajobrazów. Wybierając wodne pejzaże jako miejsce odpoczynku, warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, by zagwarantować sobie bezpieczeństwo.

Woda magnesem turystycznym na seniorów

Wśród osób 50+, wyjazdy nad brzegi Bałtyku cieszą się wyjątkową popularnością. Urok morskich kurortów przyciąga tę grupę wiekową, która chętnie korzysta z możliwości relaksu na plaży i inhalacji jodowych. Choć góry również mają swoich zwolenników, to jednak nieco mniejszą grupę.

Uzdrowiska też są jak magnes dla osób w wieku 50+. Bliskość natury, czyste powietrze oraz spokój i cisza to atuty, które przemawiają do seniorów poszukujących odpoczynku i regeneracji sił. Woda, jako element terapeutyczny, odgrywa istotną rolę w wyborze miejsca wypoczynku, a możliwość korzystania z kąpieli leczniczych czy basenów solankowych dodatkowo podnosi atrakcyjność tych lokalizacji.

Jednak mimo życiowego doświadczenia, silversi nie zawsze zdają sobie sprawę, jakich reguł należy przestrzegać, by pobyt nad wodą przywodził wyłącznie dobre wspomnienia. Statystyki nie są pod tym względem optymistyczne: w 2020 roku odnotowano na terenie Polski 483 wypadki tonięcia. 460 osób nie udało się uratować. Największą grupę – aż 223 osoby – stanowiły osoby po 50. roku życia. Każdego roku dane wyglądają podobnie i nie pomagają liczne ostrzeżenia czy kampanie edukacyjne.

Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą

Jeśli wypoczywasz nad wodą, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W każdych okolicznościach:

  • korzystaj jedynie z kąpielisk strzeżonych przez ratowników, pływaj w miejscach odpowiednio zorganizowanych / nie pływaj w miejscach nieznanych;
  • skrupulatnie przestrzegaj regulaminu kąpieliska, które pozostaje pod nadzorem ratowników WOPR-u (nie wypływaj poza taflę wody oznakowaną bojami);
  • nie pływaj, gdy temperatura wody ma mniej niż 14 stopni Celsjusza (najlepiej, by miała 22–25 stopni);
  • nie pływaj w czasie złych warunkach pogodowych (np. burzy);
  • nie wchodź do wody, jeśli jesteś nawet po minimalnym spożyciu alkoholu;
  • wchodź do wody stopniowo (zwłaszcza jeżeli wcześniej długo wygrzewałeś się w promieniach słonecznych);
  • nie wypływaj za daleko od brzegu (tam występują zawirowania, które mogą znieść Twój ponton);
  • korzystaj wyłącznie ze sprawnego sprzętu pływającego;
  • strzeż się przed wychłodzeniem organizmu;
  • nie pływaj, będąc na czczo ani bezpośrednio po posiłku;
  • nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych;
  • trzeźwo oceniaj swoje umiejętności pływackie.

Dzięki przestrzeganiu powyższych zasad zapewnimy sobie i innym bezpieczeństwo nad wodą i unikniemy tragedii.

Co oznaczają kolory flag na kąpielisku?

Nad wodą należy bezwzględnie stosować się do poleceń ratowników. Ci o aktualnych warunkach komunikują poprzez wywieszenie flag odpowiedniego koloru. Jeśli w Polsce:

  • na stanowisku ratowniczym (zazwyczaj na jego szczycie) powiewa czerwona flaga, to oznacza, że obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli i za niezastosowanie się do zakazu grozi mandat od funkcjonariuszy policji wodnej;
  • na stanowisku ratowniczym powiewa biała flaga, to oznacza, że kąpiel jest dozwolona.

To podstawowe kolory flag, ale czasem stosowane są też inne barwy, jak:

  • błękitna (która potwierdza czystość wody i plaży);
  • żółta (ostrzegająca przed zanieczyszczoną wodą bądź silnymi falami; można pływać, ale niedaleko od brzegu).

Jakie są najczęstsze przyczyny utonięć?

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

  • brak umiejętności pływania lub przecenianie swoich umiejętności,
  • pływanie, będąc pod działaniem środków odurzających,
  • pływanie w miejscach zabronionych bądź tam, gdzie nie występuje obecność ratowników,
  • nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia materaca (kajaka).

Wśród przyczyn, które prowadzą do tragicznych wypadków na wodzie, na pierwszym miejscu znajduje się brak biegłości w pływaniu. Często ludzie przeceniają swoje możliwości w tym zakresie, nawet mimo bogatego życiowego doświadczenia, co może mieć poważne konsekwencje. Innym czynnikiem zwiększającym ryzyko utonięcia jest korzystanie z kąpieli w stanie po spożyciu alkoholu lub innych substancji wpływających na świadomość.

Niebezpieczeństwo czai się również w miejscach, które nie są przystosowane do bezpiecznego pływania – tych zakazanych lub pozbawionych nadzoru ratowników. Nawet spokojna woda może skrywać pułapki.

Liczne są również przypadki nieodpowiednich reakcji w sytuacjach awaryjnych, jak na przykład wywrócenie się na materacu wodnym czy kajaku. Znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa i umiejętność zachowania spokoju w takich momentach są nieodzowne dla uniknięcia tragedii.

Wypoczynek nad wodą a ubezpieczenie

By zapewnić sobie komfort psychiczny, i wiedzieć, że w razie wypadku nad wodą my albo nasza rodzina nie zostaniemy obciążeni wysokimi kosztami, warto przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie. Jeśli jedziemy za granicę, EKUZ może nie wystarczyć. Zakres Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje m.in. pokrycia kosztów akcji ratowniczej, transportu medycznego (poza uzasadnionymi przypadkami) bądź przewiezienia zwłok.

Przeglądając polisy ubezpieczeniowe obejmujące ubezpieczenie nad wodą, warto zwrócić uwagę na:

  • ubezpieczone koszty leczenia (pomoc lekarska w prywatnych placówkach nie należy do najtańszych, dlatego wybierzmy ubezpieczenie, w którym zostało to uwzględnione),
  • ratownictwo (często za granicą koszt akcji ratunkowej pokrywa poszkodowany),
  • OC (jest ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej i obejmuje pokrycie kosztów szkody wyrządzonej na mieniu osoby trzeciej bądź jej zdrowiu),
  • ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (które pokryje np. koszty rehabilitacji).

Gdzie szukać pomocy nad wodą?

Podstawa zintegrowanego ratownictwa nad wodą to kontakt. Najpowszechniejszym sposobem jest zatelefonowanie pod bezpłatny ogólnoeuropejski numer 112 – do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Podstawowy numer ratunkowy nad wodą to 601 100 100.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *